Економија

Ако оде Телеком са њим иде и 60.000 плата

Београд — Телеком Србије не би требало продавати јер остварује годишњи профит већи од профита свих осталих конкурентних компанија заједно на домаћем тржишту.

То су рекли учесници трибине “Зашто треба спречити продају Телекома Србије”.

Према мишљењу некадашње министарке за телекомуникације Александре Смиљанић погрешно је продавати Телеком из више разлога, а неки од кључних су што је то компанија која остварује добре приходе, пуни буџет, добро се носи са конкуренцијом и према многим показатељима успешнија је од осталих компанија које послују у тој области на домаћем тржишту.

Смиљанићева је подсетила да је Телеком протекле године остварио приход од 80 милијарди динара, добит компаније је износила 15 милијарди динара упркос кредиту који отплаћује, а очекивана годишња добит, када отплати тај кредит, била би 37 милијарди динара.

Тај износ је реда величине 60.000 бруто плата у Србији, што значи да ће, када се прода Телеком, бити мање новца за исто толико радних места, указала је Смиљанићева.

Она је, на трибини у организацији Самосталног синдиката Телекома Србије и Савеза самосталних синдиката Србије, навела да није тачна тврдња представника владе да Телеком не може да истрпи конкуренцију као ни то да Телеком не може да инвестира.

Према њеним речима, Телеком и те како може да инвестира и у протеклим годинама инвестирао је два пута више од СББ-а и четири до пет пута више од Теленора и ВИП-а.

“Ако Телеком буде продат, инвестиције ће се смањити, биће отпуштања и услуге ће бити горе. То нам говори искуство земаља из региона које су своје државне телекомуникационе компаније већ продале”, рекла је она.

Као пример навела је Телеком Хрватске, који је продат Дојче телекому, а који је у последњих 10 година три до пет пута мање инвестирао него Телеком Србије.

Економиста Јован Душанић упозорио је да се Влада Србије најновијим аранжманом с Међународним монетарним фондом обавезала на продају Телекома, иако је, према његовим речима, то једно од највећих и најпрофитабилнијих српских предузећа.

“Тешко да Србија може очекивати неко добро од ММФ-а, јер до сада никакво добро ниједној земљи није донео”, казао је Душанић, који је и професор на Београдској пословној школи.

Како је навео Душанић, продаја Телекома била би лош потез, јер велики део буџетских прихода Србија остварује од Телекома, а та компанија много улаже и у науку, културу, уметност, образовање, здравство и спорт.

На скупу, који су организовали СССС и Самостални синдикат Телекома Србије, речено је да је премијер Србије (Александар Вучић) изјавио како ће Србија учинити све што тражи ММФ, али да се у меморандуму потписаном с том финансијском институцијом не помиње развој Србије и повећање БДП.

“Нема ниједне речи о разлозима зашто смо дошли овде где смо. ‘Ја те као ММФ лечим, а да се уопште не бавим дијагнозом’. Потребно је супротставити се целокупном концепту ММФ, јер само на тој платформи може да се прикупи снага да се продаја Телекома спречи”, казао је адвокат и некадашњи директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић.

Он је казао да је данас много теже изборити се с продајом Телекома него 2010. године, “јер су они који су били против продаје Телекома сада власт, а они који су хтели да га продају опозиција и сви раде за страни интерес”.

Како је објаснио, по меморандуму са ММФ-ом, не постоји никаква дилема да ће се продати већински пакет Телекома и он предвиђа да би то могло да се деси већ у октобру или новембру ове године.

“Морамо се борити против целине од онога што ММФ захтева. А врло брзо ћете добити савезнике у новинарима РТС и Тањуга, јер по меморандуму са ММФ-ом и они остају без пара, а не могу се финансирати из претплате”, казао је Павловић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!