Друштво

Алах се увалих! Одлучује о просвети, а универзитет на чијем је челу нема акредитацију

Академска заједница је са не малим изненађењем дочекала именовање лидера Бошњачке демократске заједнице Муамера Зукорлића на чело Одбора за образовање, јер је већ годинама познато да Интернационални универзитет у Новом Пазару, на чијем је челу, ради без акредитације просветних власти.

Реч је о једином од 19 универзитета у Србији који није акредитован, а који од 2002. године школује на хиљаде студената, има одељења у Београду, Панчеву, Суботици и Нишу. Од увођења „болоње” произвео је 60 доктора наука. Зукорлић пориче да је власник и оснивач, напомињући увек да је само председник овог универзитета који је почео са радом крајем 2003. године, уз сагласност тадашњег министра просвете Гаше Кнежевића.

Да постоје проблеми у раду, први пут је постало јасно када је уведен систем акредитације у Србији, што је значило да ће на свим државним и приватним факултетима бити проверени услови за рад, програми, професори, број студената и сл.

После три године чекања, Интернационалном универзитету је одбијена акредитација у октобру 2011. године, а Зукорлић је тада био и главни муфтија Исламске заједнице у Србији. Његов блиски сарадник, ректор проф. др Мевлуд Дудић, ову одлуку је доживео као „политички ударац”. Он је за наш лист тада прокоментарисао да је ово „још једна у низу политичких харанги која се води против овог универзитета, јер је Комисија за акредитацију политичко, а не стручно тело”.

Да појаснимо, одбијање акредитације аутоматски значи забрану факултетима да уписују студенте, а дотадашњи академци имају право да заврше студије. На овом универзитету, иначе, има шест департмана (рачунарске, правне, економске, филолошке и педагошко-психолошке науке и уметност). Студенти уче босански језик и бошњачку књижевност, психологију, право, економију, сликарство, дизајн…

Међутим, акредитацију имају само студије енглеског језика, и то за 30 студената. На сајту КАПК изричито пише и да је студијски програм право акредитован 2010. године, али одбијен 2016. Акредитација се издаје сваких пет година и после тога факултет и универзитет морају поново да траже одобрење КАПК. Департмане, којих универзитет има у четири града, Комисија уопште не помиње.

Тренутно је у току поступак пред Националним саветом за високо образовање, којем се универзитет жалио због „црвеног светла” Комисије за акредитацију. У Министарству просвете јуче нисмо успели да проверимо да ли су дипломе Интернационалног универзитета валидне или не. Многи наши саговорници, који су инсистирали на анонимности, за читаву ову збрку криве управо Министарство просвете и кажу да последњи догађаји указују на то да ће Зукорлићев универзитет сигурно сада добити акредитацију.

Занимљиво је и да је Зукорлићева друга жена – Елма Елфић Зукорлић већ четврту годину генерални менаџер универзитета, задужена за финансије. Она је доктор економских наука, потиче из угледне новопазарске породице, а са децом живи у центру Новог Пазара. То што носи хиџаб, за њу је израз жениног духовног интегритета и супериорности, како је својевремено објаснила за „Политику”, а не женине потчињености. Друга муфтијина жена, Умеја, коју је упознао у Јордану, живи одвојено са својом децом такође у Пазару.

Аутор: Сандра Гуцијан, Политика.рс

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!