Интервју

Дајана Џонстон: Србија не треба да трчи у загрљај ЕУ

БУДУЋНОСТ Европе и света, после отварања украјинске кризе и терористичких напада у Паризу, далеко је од светле. Пред ЕУ и Балканом су тешка времена. Америка је приморала Брисел да прихвати политику против Москве, која је штетна за све и ужасно опасна. Лидери у Србији требало би да се придруже другим Словенима, посебно вођама у Чешкој и Словачкој, који покушавају да промовишу мир и разумевање између Западне Европе и Русије, за разлику од власти у Украјини, Пољској и Балтику, које терају Европу да Москву третира као непријатеља.

Овако Дајана Џонстон, професор француске књижевности, антиглобалиста и критичар америчке и европске политике, “прогнозира” даљи развој догађаја на светској мапи, али и у нашем региону. Написала је низ књига на “вруће” светске теме. У делу “Сулуди крсташи”, које је преведено и код нас, разоткрива медијске обмане западне штампе око разбијања Југославије. Ускоро у Француској излази њена нова књига “Краљица хаоса: промашене авантуре Хилари Клинтон”, о спољној политици бивше америчке државне секретарке. Дајана Џонстон је из миљеа америчке средње класе, а кћерка је саветника у Пентагону. Већ годинама живи у Паризу.

* Где је, по вашем мишљењу, позиција Србије у новој расподели геополитичке моћи? Треба ли да останемо на ЕУ путу или да се окренемо Русији и Кини?

– Заиста не видим никакву корист за Србију од предаје свог суверенитета европским силама, које су водиле рат против ње, украле јој део територије, настављају да оправдавају НАТО рат и не показују знаке да ће Србију икада третирати као себи једнаку. Али, лидери у Србији можда сматрају да, географски, и немају никакав други избор. То је једини разлог који видим за то да се не окренете развијању односа са остатком света, укључујући Русију и Кину.

* У жељи да постигне свој главни стратешки циљ, чланство у ЕУ, Србија се суочава са низом захтева око Косова, који, како се чини, постају све већи како напредујемо у интеграцијама. Да ли је одустајање од Косова “улазница” за ЕУ?

“ВЕЛИКА АЛБАНИЈА”* МИСЛИТЕ ли да је декомпозиција Балкана завршена или може доћи до нових промена граница у будућности?
– Западне силе презаузете су у другим регионима да би се бавиле даљом променом граница на Балкану. А Европљани сигурно нису вољни да подрже пројекат “велике Албаније”.

– Вероватно не. Следећи захтев може бити да подржите Кијев против Москве, да бојкотујете Русију, да се придружите НАТО… Ништа не гарантује да условљавања неће бити бесконачна, поготово што у овом тренутку нема жеље за даљим проширењем ЕУ.

* Може ли се уопште одржати политика “и ЕУ и Косово”, с обзиром на отворене поруке из Брисела да је за чланство потребно признати независност Приштине?

– Тежња да се иствремено одбрани или поврати Косово и уђе у ЕУ никада није била реална ни одржива.

* Хоће ли ЕУ постојати док Србија буде спремна за чланство?

– Прво, када ће спремност Србије бити препозната? Кад год да се то деси, ЕУ ће се променити, иако ће без сумње и даље постојати у неком облику.

* Како објашњавате парадокс да је Косово један од највећих регрутних центара Исламске државе, а у исто време Приштина и даље добија огромну подршку западних сила, укључујући Француску, за независност и сецесију од Србије?

– Једноставно: албанско Косово припада САД и ЕУ, то је њихова “беба”. Њихова прича је да су спасли сиромашно и злостављано Косова из “геноцидне” Србије, и они ту причу неће променити, иако сумње у такву верзију догађаја тихо расту.

* Да ли је на делу судар цивилизација, хришћанства и ислама, или је реч о нечем другом?

– У Француској, конфликт се тумачи као сукоб ислама и секуларизма, не хришћанства. Једини напади на хришћанске цркве у Француској долазе од покрета ФЕМЕН, антипутиновски наклоњених Украјинки, које на своје груди стављају поједностављене слогане на енглеском и изазивају невоље. У основи, оно што се дешава овде је метастаза израелско-арапског сукоба.

* Очекујете ли да у страху од нових терористичких напада у Западној Европи јачају ксенофобија и десничарске партије?

– Чињеница да добровољци одлазе у Сирију да се боре за Исламску државу већ јача страх од терористичких напада у Западној Европи. Могуће је да су ови напади имали за циљ да инспиришу браћу муслимане да се придруже џихаду у Ираку и Сирији, пре него да почине сличне нападе на Западу. Убиства 7. јануара највероватније ће повећати неповерење у муслимане, иако већина влада покушава да се боре против таквих осећања. Десничарске странке разликују се од земље до земље. У Француској, Национални фронт је парадоксално једина велика странка која се противи француском учешћу у ратовима на Блиском истоку, које подржавају владајуће странке центра.

* Јесте ли међу онима који сматрају да огромну кривицу за последње догађаје сноси и политика Запада, политика двоструких аршина и сталних интервенција?

– Сами терористи тврде да су мотивисани посебно америчким војним интервенцијама у муслиманским земљама.

* Како гледате на коментаре да Запад нема једнак третман према свим жртвама, па је тако, на пример, РТС био легитимна мета, а “Шарли ебдо” терористички напад? Масовна убиства у Нигерији, страдање деце у Сирији биле су главне вести у западним медијима само неколико сати…

– Природно је да је огромна већина забринута пре свега за своје окружење, за оно што се дешава њиховим сународницима. Идеологија “глобализације”, која треба да оправда политику САД да имају право и одговорност да заштите људе у другим земљама војним интервенцијама – подразумева и да Запад треба да буде морално укључен у све што се догађа у целом свету. Обични људи немају таква осећања. Дакле, можда би најискренија демократска политика била – оставимо друге земље на миру са њиховим трагедијама. Разлике између реакција на “мала убиства” на Западу и велика страдања на другом месту није баш лицемерје, али јесте одраз супротности између “глобалног села” комуникационих технологија и интервенција великих сила, на једној страни, и граница пажње и емпатије обичних људи, на другој.

СУД ДА КАЖЕ ДА НИЈЕ БИЛО ГЕНОЦИДА* СРБИЈА и Хрватска су у очекивању пресуде Међународног суда правде у Хагу око међусобних оптужби за геноцид. Какав исход очекујете и како ће се он одразити на будуће односе на Балкану?
– Тешко је предвидети пресуду МСП. По мени су све оптужбе о “геноциду” у супротности са тежњама ка миру и помирењу. Надам се да ће се МСП у својој пресуди уздржати од било какве подршке оваквим оптужбама. Свако друштво, свака земља треба да суди сопственим људима. Пресуде које долазе са стране ничему не доприносе.

* Ваша књига “Сулуди крсташи – Југославија, НАТО и обмане Запада” деконструише митове Запада око ратова на Балкану. Како гледате на дебату у Србији око уласка у НАТО? Треба ли да останемо војно неутрални или да се прикључимо неком савезу?

– За Србију би цена уласка у НАТО била равна националном самоуништењу. То значи претварање оружаних снага земље од инструмента за одбрану у резервне делова у “кутији за алат” који САД користе за агресију у остатку света. И Срби би морали да плате ову трансформацију куповином одговарајућег наоружања САД! Не само да се противим уласку Србије у НАТО, него чврсто верујем да све земље чланице треба што пре да напусте НАТО, а он да буде потпуно расформиран. НАТО је сада само инструмент за америчко освајање света, и прикључењем том савезу показује се спремност да се односите према другим земљама као што су се према Србији односили 1999.

* Сматрате да западне владе носе велику одговорност за ратове у бившој Југославији јер су охрабривале сецесију некадашњих република СФРЈ…

– Какве год разлоге да наводе за своју политику на Балкану, Запад је у стварности уништио земљу средње величине, познату по својој несврстаности и оригиналном експерименту у социјализму, што се није уклапало у идеју Америке о новом светском поретку. Југославија је подељена на мале земље које су све у обавези да слушају наређења из Вашингтона и Брисела. Сада нема подршке Запада за “самоопредељење” на Криму или у источној Украјини, што показује да забринутост за такве “принципе” у потпуности зависи од геополитичких интереса.

* Да ли ће се западна економија или такозвана демократија урушити сама од себе? Или можда опасност заиста долази из арапских земаља?

– У САД “демократија” је већ смртно корумпирана новцем – изборне кампање финансирају веома богати донатори. У Европи демократију подрива Брисел, који доноси главне економске одлуке. Претње из арапских земаља су у суштини очајни дефанзивни потези тог региона који су излуделе деценије војних интервенција Запада. Прва ствар коју европске земље треба да ураде у самоодбрани јесте да се ослободе САД и НАТО и дефинишу политику која ће бранити њихове сопствене интересе.

 

Данијела МИЛИНКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!