Економија

Драгачевски сир за Москву

Вучковица у Драгачеву – После трогодишњег прекида због стечаја, делатност у млекари „Валета” у Вучковици биће обновљена ове седмице уз дневну прераду 20.000 литара млека. Нови власници одлучили су да програм обухвати само два артикла – сиреве фету и моцарелу – и комплетна производња биће пласирана на тржиште Царинског савеза Русије, Белорусије и Казахстана.

Од 15. јула ове године „Валета” је у поседу привредног друштва са руским капиталом „Микро финанс” из Москве, које има разнородну делатност у више европских земаља, укључујући и производњу хране. Русима је ова млекара у стечају продата као правно лице, што значи да ће се задржати назив „Валета” (на италијанском – мала долина). Купопродајна цена била је 27,2 милиона динара.

– До сада смо ради покретања производње у фабрици уложили укупно око 120 милиона динара. Девет милиона, рецимо, само у нову котларницу на пелет, затим у возила, амбалажу, обезбеђење воде, опрему за линије и остало што је неопходно за технолошки поступак у оваквом колективу. Процењујемо да ће обнова рада имати велики значај за добављаче амбалаже и друге, припадајуће робе и услуга у овом крају, са којима смо склопили уговоре – каже за „Политику” Ненад Ћиро (47) из „Микро финанса”, који је у тој московској компанији задужен за послове на Балкану.

За почетни капацитет упослено је 11 радника и тај број ће се вероватно повећавати до 30, са проширењем обима посла, јер „Валета” може да преради 50.000 литара млека сваког дана.

– Са кооперантима у Драгачеву смо уговорили дневно преузимање млека, а исти споразум имамо и са откупљивачима из овог дела Србије, од Пожеге до Краљева и Мрчајеваца – истиче Ћиро, који до овог лета никад није био у Драгачеву.

Нова правила за извоз на велико тржиште Царинског савеза, које обухвата 80 милиона квадратних километара и 170 милиона становника, предвиђају посебне норме и прецизне услове које је потребно испунити да би роба ушла на територију ЦС. Сертификација подразумева и проверу услова и начина израде неког артикла у самој фабрици, испитивање здравствене и друге исправности, и то на лицу места без обзира о којој је држави реч. Тако су стручњаци из руског тела за сертификацију, после свих провера у Вучковици, још јануара 2011. године „Валети” доделили извознички број, што значи да производи ове млекаре, приликом транспорта ка Русији, не морају да чекају никакве додатне дозволе на царини. Пошто је млекара купљена као правно лице, то значи да све дозволе и даље важе, а сертификационо тело Царинског савеза послало је „Валети” 3. септембра ове године нову потврду о несметаном увозу.

Од почетка светске кризе, 2008. године, ово је први случај отварања значајнијег привредног друштва на подручју општине Лучани.

„Валета” је једна од најсавременијих млекара у овом делу Србије, подигнута 2002. године са потпуно новим грађевинама и италијанском опремом, у којој је производња постављена по европским стандардима. Млекару је саградио и опремио Никола Мијатовић, привредник из Београда, уложивши три милиона евра. Прерадни капацитет је био 50.000 литара млека дневно, производни програм је обухватао поред сирева и јогурт и сутлијаш, а листа коопераната обухватала је 1.400 сточара. У време рентабилног пословања колектив је имао 70 запослених.

Г. Оташевић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!