ЕвроАзија

Државни тужилац Русије оценио да су два Сорошева фонда претња уставном поретку

Русију ће морати да напусте милијардерова Фондација за отворено друштво (Open Society Foundations) и Институт Отворено друштво за помоћ (OSI Assistance Foundation). Ружилаштво је оценило да њихова делатност „представља претњу темељима уставног уређења РФ и безбедности државе“

ФАКТИ: Ево у чему је разлика између суверених и несуверених држава. У Русији постоји патриотска стоп-листа за стране НВО за које Москва процени да раде против РФ и њених интереса. Неке такве структуре је прогласила „старним агентима“, а неке – као што се види – протерује. А у Србији су сви добри и добродошли. Против Србије тобоже не ради нико, чак се многи финансирају из њеног буџета. У Србији су стране организације које су непожељне у Русији – битан саставни део функционисања система који подразумева потчињеност странцима и њихово право да о српском трошку контролишу Србију

РУСКО државно тужилаштво прогласило је непожељном делатност још две стране невладине организације, изјавила је портпарол тог тужилаштва Марина Гридњева.

Како наводи агенција ТАСС, ради се о Фондацији за отворено друштво (Open Society Foundations) и Институту Отворено друштво за помоћ (OSI Assistance Foundation). Обе организације припадају структури такозваног Сорошевог фонда – мрежи међународних добротворних организација чији је оснивач амерички финансијер Џорџ Сорош.

„Утврђено је да (њихова) делатност… представља претњу темељима уставног уређења РФ и безбедности државе“ – казала је Гридњева.

Истиче се да је ова одлука донета поводом захтева Савета Федерације (горњег дома парламента) Русије државном тужиоцу РФ, министру иностраних послова РФ и министру правде РФ да се провере организације са такозване патриотске „стоп-листе“. Ту листу је утврдио Савет Федерације у јулу ове године.

На „стоп-листи“ налази се још 12 организација, међу којима је седам из САД, две из Пољске и три из Украјине, укључујући Фонд Мекартура, Фридом хаус, Светски конгрес Украјинаца, Национални фонд за демократију, Међународни републикански институт, Национални демократски институт за међународна питања, Фонд Чарлса Стјуарта Мота и Фонд за образовање.

У Русији је у мају усвојен закон који омогућава да се страним невладиним организацијама додељује статус „непожељних у Русији“, уколико њихова делатност, по процени државних органа, угрожава темеље уставног уређења РФ, одбрамбену способност или безбедност државе.

Џорџ Сорош, који је познату као аутор највећих спекулативних операција у историји, активно се меша и у политику различитих земаља. Његови фондови су више пута оптуживани за помоћ у организовању промене власти у низу држава. Сам финансијер не скрива да је његов новац помогао да се изведу прва „наранџаста револуција“ у Украјини 2004. године и Евромајдан 2013. године.

Поводом догађаја у Украјини Сорош има оштар антируски став.

Случајно или не баш сасвим случајно, деловање његових фондова се најчешће потпуно стратешки поклапа са оним што у одређеним земљама и поводом њих раде Стејт департман и CIA.

Недавно му је украјински председник Петар Порошенко уручио му је орден Слободе „за личне заслуге у јачању међународног ауторитета украјинске државе“.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!