Друштво

ЕПС расадник афера без епилога

Београд – Чим полиција буде имала конкретна сазнања у вези са Електропривредом Србије и евентуалним злоупотребама у овом предузећу, то ће бити саопштено јавности, под условом да не шкоди истрази, изјавио је јуче Небојша Стефановић, министар полиције.

Он је прецизирао да полиција поступа по захтеву тужилаштва, као и да ће полиција доћи до сваке релевантне чињенице која ће показати да ли је и у ком обиму било злоупотреба и предати тужилаштву све информације, које ће онда моћи да определе шта даље с истрагом, рекао је Стефановић новинарима у Београду.

Будући да надлежни у ЕПС-у и даље не желе да коментаришу цео случај и објасне начин на који је методологија за обрачун цене струје злоупотребљена, извор „Политике” упућен у цео проблем, каже да је поента целе ове назови афере да се из ЕПС-а „почисте” људи блиски бившем директору Александру Обрадовићу.

„Гарантујем да ни Вукашин Јеремић, ИТ стручњак за крајње кориснике, потом Борис Мандић, који је обављао дужност директора Сектора за комерцијалне послове, иначе супруг бивше директорке Сектора за односе с јавношћу коју је такође Обрадовић сменио, као и Горан Богдановић, немају везе с овом афером. Били су извршна лица, Млађена Милешевића, менаџера продаје кога је сменио Обрадовић, па је питање како је он могао да се нађе међу осумњиченим. Богдановић је био задужен за фи-дин тарифе, односно повластице за куповину струје из обновљивих извора енергије“, уверава наш извор.

Симптоматично је и што се нигде у јавности не помиње име бивше в. д. директорке у „ЕПС снабдевању”, која је радила на овим ценовницима.

Методологија коју је користило предузеће „ЕПС снабдевање”, била је званична математика тог посебног привредног друштва, независног од централе ЕПС-а које има своју методологију. Иста та методологија „ЕПС снабдевања” и данас је актуелна. Наиме, 24. јуна ове године донета је одлука да таква методологија важи до даљег. Упитани како је могуће да се цена струје обрачунава на стари начин када је „ЕПС снабдевање угашено”, исти извор тврди да у међувремену није извршено усклађивање аката па ни ценовника „ЕПС снабдевања” и ЕПС-а.

„Колико год се чинило да је реч о класичној афери, бивши директор „ЕПС снабдевања” Драган Јеремић, више је на овај начин донео пара ЕПС-у него да је користио другу методологију. Није тачно ни да је ЕПС изгубио 300 купаца, већ 169. Без обзира на то ЕПС мора да схвати да више није монополиста и да купце може да изгуби и због најмање грешке, јер је у питању велика конкуренција, отворено тржиште и борба за сваког купца. Уосталом ко је био крив када је пре неколико година ЕПС изгубио фирму „Месер”, бивши „Техногас”, као једног од највећих купаца, а тада нико није фингирао ценовнике“, објашњава овај извор.

У ЕПС-у се, међутим, незванично сазнаје да није тачно да се за обрачун струје користи методологија „ЕПС снабдевања”, јер је ово бивше предузеће цене с додатним децималама користило у појединим случајевима, а никако за све тендере. Даља истрага треба да утврди колика је одговорност сваког од учесника при наводном закидању компаније у склапању уговора за велике потрошаче струје.

Како сазнајемо фирме које су из „ЕПС снабдевања” прешле код другог су: Факултет музичке уметности у Београду, Саобраћајни факултет у Београду, Галерија Матице српске, ЈКП Водовод, више судова и предшколских установа.

Истовремено је на списку локалних самоуправа, које је ЕПС изгубио од када је пре четири године отворено тржиште – Кула, Ниш, Пландиште, Бач, Мали Иђош, Житорађа…

И док је пред полицијом и тужилаштвом нови задатак, питање је шта је са старим аферама ЕПС-а. Осим случаја Бранислава Ускоковића, бившег директора ЕДБ-а који је осуђен на три године због злоупотребе службеног положаја, односно прибављања противправне имовинске користи веће од 1,5 милиона динара, нико други није одговарао.

Пре пет година почела су и масовна хапшења у оквиру истраге око малверзација у Рударском басену „Колубара”, где је осим бившег директора Драгана Томића и Радослава Саватијевића, власника више фирми, ухапшено још 15 особа. Осумњичени су се теретили за малверзације тешке 12 милиона евра.

На крају се „афера века”, како су је звали свела на једно име – Драгана Томића, који је данас на слободи. На терет му се стављало то што му је механизација у „Колубари” радила по 25 сати дневно, што је касније правдано сменом летњег и зимског рачунања времена. Испоставило се да је ово само био политички сукоб ДСС, чији је Томић био члан, и новог руководства које је поставио ДС.

Нико никада није одговарао ни за пропали тендер за уградњу паметних бројила из 2006. године поводом ког се тада огласио и Савет за борбу против корупције саопштивши да је набавка бројила супротна интересима друштва и принципима ЕБРД. Чињенице су тада указивале да је ЕПС неоправдано одузео посао од 80 милиона евра домаћој индустрији, тако што нико од њих није могао да се пријави на тендер, што се и десило јер су понуде до када је био рок, послале стране фирме.

Остало је непознато и како је Електропривреда Србије у време Обрадовића продала пакет од 316.927 обичних акција једној домаћој банци, вредних 4,6 милиона евра, као и 11,07 одсто приоритетних акција исте банке за око 1,16 милиона евра. Ништа то не би било сумњиво да исти човек који је посредовао у продаји није био директор у ЕПС-у и члан УО те банке, а укупна вредност ових трансакција износила је преко 5,76 милиона евра.

Проенерџи БГ: Цене струје доступне на порталу

„Проенерџи доо Београд”, фирма којој је наводно намештан посао и која се доводи у везу са бившим директором Александром Обрадовићем, тврди за наш лист да нико од чланова „Проенерџи групације” није имао никакав контакт са смењеним директорима ЕПС-а, а самим тим ни инсајдерске информације о ценама које су понуђене на тендерима, како су извештавали поједини медији.

„У вези са наводима да се цена коју наше друштво нуди у поступцима јавних набавки разликује од конкурентске цене (ЈП ЕПС) за спорне две децимале наглашавамо да се на порталу јавних набавки могу видети подаци о понуђеним ценама свих учесника у тендерима на којима смо били повољнији понуђач, те да се наша цена од конкурентске цене у највећем броју добијених уговора разликује за минимум 5,01 одсто“, кажу у овој компанији.

Како наводе друштво учествује у поступцима јавне набавке од марта 2016. године, при чему је број закључених уговора са државним установама знатно мањи од броја од 300 купаца, односно који се наводе у саопштењима разних медија.

Податак о њиховим купцима, односно закљученим уговорима о снабдевању електричном енергијом може се наћи на сајту, као и на порталу јавних набавки, где је могуће видети списак понуђача као и цене које су понуђене на одређеном тендеру.

Примарни разлог због кога су купци закључили уговоре са овом фирмом је повољнија понуђена цена електричне енергије у односу на остале понуђаче, закључују у овом друштву, које учествује на малопродајном тржишту електричне енергије у региону југоисточне Европе.

Јасна Петровић-Стојановић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!