Православље

Јединство католика и шачице фанариотских масона!

Истанбул — Поглавар Римокатоличке цркве Фрања апеловао је на јединство католичке и православне цркве и додао да тај историјски корак траже жртве ратова и млади.

“Једино што тражимо католичка црква и ја, то је заједница с православним црквама”, рекао је папа у присуству патријарха Вартоломеја, с којим је претходно одржао заједничку литургију у Истанбулу.

Фрања је после тога од Вартоломеја затражио благослов за себе и католичку цркву.

То је, како наводи агенција Асошиејтед прес, израз попуштања и изражавања поштовања према православној цркви, што је део папиних настојања да оконча раскол две цркве, који траје од 1054. године.

Папа Фрања и Вартоломеј су такође позвали на окончање прогона хришћана у Сирији и Ираку и позвали на дијалог с муслиманима, чиме је, како оцењује АП, тродневна посета папе Турској заокружена изразом јединства.

Фрања и Вартоломеј су у заједничком саопштењу позвали лидере региона да повечају помоћ жртвама екстремистичке групе Исламска држава, а посебно да дозволе хришћанима, који су у тој области присутни 2.000 година, да остану на својој родној земљи.

“Ужасна ситуација хришћана и свих који пате на Блиском истоку тражи од нас не само да се стално молимо већ и да одговоримо на прави начин у име међународне заједнице”, навели су у саопштењу Фрања и Вартоломеј.

Папа Фрања и патријарх Вартоломеј први позвали су у заједничкој декларацији на мир у Украјини, а све стране у конфликту на наставак дијалога заснованог на медјународном праву.

У заједничкој декларацији поглавари две цркве су поручили да се моле за мир у Украјини и позвали “све стране да наставе пут дијалога и поштовања мешународног права како би се окончао конфликт и омогућило свим Украјинцима да живе у хармонији”, пренео је АП.

Фрања, који представља Католичку цркву са 1,2 милијарде верника, и Вартоломеј, духовни вођа 300 милиона православаца на свету, позвали су на “конструктиван дијалог” са исламом “заснован на међусобном поштовању и пријатељству”.

“Инспирисани заједничким вредностима и оснажени искреним братским осећањима, муслимани и хришћани су позвани да сарађују у име правде, мира и поштовања достојанства и права сваке особе, посебно у оним регионима где су својевремено живели вековима у мирној коегзистенцији а сада трагично заједнички трпе ужасе рата”, рекли су поглавари две цркве.

Папини састанци с турским званичницима су, према оценама аналитичара, више били разговор глувих. На састанку с турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, свако је одржао свој говор, али праве размене није било, наводи агенција Франс прес.

Папа Фрања данас завршава тродневну посету Турској, прву откако је дошао на место поглавара католичке цркве.

Он је четврти папа који је посетио Турску, након Бенедикта 2006, Јована Павла 1979 и Павла шестог 1967.

 

Бета, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!