Србија

Jihad “Made in Kosovo” и незвани “гости”

Исламска заједница Косова (БИК) важи за добро организовану и председник БИК Наим Трнава у интервјуу за “Дојче веле” каже да су све џамије и имами под њиховом потпуном контролом.

“Са пуном одговорношћу кажем: све џамије и имаме имамо под контролом. Међутим много ‘гостију’ је долазило споља, јер је граница веома отворена. Након рата свако је могао да дође и оде када је желео. Тако је дошло до индоктринације дела наше омладине”, објашњава Трнава.

Исламска традиција на Косову стара је преко 500 година. Од 1,8 милиона становника на Косову више од 90 одсто су муслимани – скоро искључиво сунити. Још пре рата 1999. године, на Косову је постојало 560 џамија. Данас их има скоро 700, наводи “Дојче веле”.

Разлог због кога млади на Косову наседају на радикално исламистичку пропаганду, аналитичар Хаки Абази, председник Фондације Браће Рокфелер у Приштини, објашњава тешком економском ситуацијом. Процене говоре да на Косову има 40 одсто незапослених, многи живе у сиромаштву и без наде да ће бити боље.

Због свега тога многи су подложни утицају који долази из арапских земаља. Оне су након рата на Косову основале бројне невладине организације, које и финансирају. Према најновим медијским извештајима те организације само у последњих годину дана из Либије, Либана, Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије, добиле су финансијску помоћ већу од 25 милиона евра. Органи безбедности претпостављају да се иза тих невладиних организација крију екстремистичке групе, истиче “Дојче веле”.

Донедавно је на Косову било четири тзв. молитвене куће, односно приватно унајмљене куће које су служиле за молитве. Према речима Трнаве, тамо су се окупљали представници радикалних група и њихове присталице. То је један од разлога због којих је косовска полиција пре неколико дана затворила једну од њих.

То је део “бескомпромисне борбе” против екстремиста коју је најавила косовска влада. “На Косову неће бити места за екстремизам, радикализам и тероризам. Косово је слободна и независна земља која ће уз помоћ ЕУ и САД наставити да се бори за добро против зла”, изјавио је косовски премијер Хашим Тачи у једном интервјуу за “Дојче веле”.

Прошле седмице на Косову у само два дана ухапшено је 43 исламистицких екстремиста. Истрага се наставља, јер по свему судећи, има још осумњичених. Истовремено расте и страх од терористичких напада.

Окидач за највећу акцију хапшења на Косову, након рата 1999. године, био је грозан и варварски: косовски џихадиста Лавдрим Мухаџери, који се у Сирији бори за Исламску државу (ИС), на свом Фејсбук налогу је поставио неколико фотографија на којима се види један деветнаестогодишњак, пре и након што му је одсечена глава.

Те фотографије објавили су готово сви косовски листови и Интернет портали, а јавност је била шокирана. Председница Косова Атифете Јахјага, одмах је најавила одговарајуце мере: “Косово неце бити сигурна лука за терористе”.

Колико је тачно косовских екстремиста и терориста тренутно у Сирији и Ираку није познато. Косовска полиција процењује да би могло да их буде између 100 и 200. Званично се зна да је протеклих седмица на Косово стигло најмање 16 лешева из Ирака и Сирије.

Сумња се да би на Косову могло да буде још неколико стотина исламских екстремиста.

“Прошле седмице ухапсили смо 43 особе за које се сумња да су екстремисти. Истрага је у току. Могуће је да ће наредних дана бити још хапшења”, каже за “Дојче веле” портпарол косовске полиције Баки Келани.

Косовски медији јављају да би још најмање 56 особа могло да буде ухапшено.

“Безбедносна ситуација на Косову је стабилна”, каже Келани, али могућност терористичких акција не може се у потпуности искључити.

“Ипак, полиција и друге безбедносне структуре на Косову у стању су да осигурају стабилност у земљи”, истице портпарол полиције.

На Косову и у Албанији расте страх од могућих напада радикалних исламиста и терориста.

Косовски медији наводе да је опасност од терористичког напада постојала за време филмског фестивала “Докуфест” (14-24.8.2014) у Призрену, где се налази и база у којој је смештено 700 немачких војника.

Недавно је велику пажњу привукла и порука коју је упутио вођа џихадиста Абу Бекр ел-Багдади који је у време месеца Рамазана обзнанио планове за “Исламски калифат”.

Објављени су на шест језика: енглеском, немачком, француском, руском, турском и албанском.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!