Економија

КАТАСТРОФА: Пад српског БДП-а у трећем кварталу 3,6%

Београд — Реални пад бруто домаћег производа Србије у другом кварталу 2014. ревидиран је на 1,3 одсто, а у трећем на 3,6 одсто у поређењу са истим периодима 2013.

Како се наводи у саопштењу Републичког завода за статистику, ревизија кварталних података урађена је у складу са ревидираним годишњим подацима у текућим и сталним ценама због преласка на нову методологију националних рачуна – ЕСА 2010, као и због промене метода обрачуна у сталним ценама.

Обрачун БДП је урађен према производном и расходном приступу, у текућим и сталним ценама.

Десезонирана серија података показује пад БДП у другом кварталу 2014. године од 1,1 одсто у односу на претходни квартал, а у трећем кварталу 2014. године 1,1 одсто у односу на претходни квартал.

Посматрано по делатностима, у трећем кварталу 2014. године у односу на исти период претходне године значајан реални пад бруто додате вредности забележила је индустрија и снабдевање водом и управљања отпадним водама, са падом од 11,9 одсто.

Следи грађевинарство са падом од 6,4 одсто и финансијске делатности и осигурања са падом од три одсто.

Према РЗС, раст бруто додате вредности забележен је у сектору информисања и комуникација и износио је 3,2 одсто.

Посматрано по агрегатима употребе БДП, у трећем кварталу 2014. године у односу на исти период претходне године сви агрегати, осим увоза робе и услуга, показују реалан пад.

Издаци за финалну потрошњу домаћинстава имали су пад од 1,2 одсто, издаци за финалну потрошњу непрофитних институција које пружају услуге домаћинствима (НПИД) пад од 0,4 одсто, издаци за финалну потрошњу државе пад од 1,6 осто, бруто инвестиције у основне фондове од 7,6 одсто и извоз робе и услуга од 5,7 одсто.

Увоз робе и услуга реално је порастао за 1,9 одсто, наводи се у саопштењу Републичког завода за статистику Србије.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Lider radikala, Vojislav Šešelj, na svom Tviter profilu koji je otvorio po povratku iz Haga, objavio je POHVALNE statuse o svom nekadašnjem najbližem saradniku, Tomislavu Nikoliću, kao i o njegovoj supruzi Dragici Nikolić.

    Šešelj na Tviteru – Војислав Шешељ @predsednikSRS

    Драгица Николић је идеална комбинација ,,Покондирене тикве“ Јована Стерије Поповића и ,,Госпође министарке“ Бранислава Нушића.
    6:53 PM – 28 Nov 2014
    Војислав Шешељ @predsednikSRS

    Томислав Николић се доказао као умни човек, визионар и врхунски интелектуалац. Мораћу да му доделим још неколико факултетских диплома.
    6:43 PM – 28 Nov 2014

  2. NIKOLICEVU CRKVU U RODNOJ BAJCETINI OSLIKAVANJE HRAMA KOSTACE OKO 350.000 evra.!

    Predsednik Srbije za uređenje Hrama Svetog velikomučenika Dimitrija, koji gradi svojim sredstvima i na imanju u rodnom selu, angažovao najbolje pravoslavne freskopisce
    Tomislav Nikolić, hram Svetog velikomučenika Dimitrija,

    Samo godinu dana otkad je položio kamen temeljac za izgradnju Hrama Svetog velikomučenika Dimitrija u rodnoj Bajčetini, u crkvi je započeto oslikavanje fresaka.

    U predsednikovoj svetinji, radovi su uveliko u toku, kako na spoljašnjem uređenju, tako i na unutrašnjem. Šef države je angažovao eminentne freskopisce i, prema zvaničnim informacijama, oslikavanje hrama koštaće oko 350.000 evra.

    Freskopisac Dragomir Marunić, koji je oslikao oko 60 crkava u Srbiji i inostranstvu, kaže da cena izrade fresaka zavisi od više faktora – tehnike, kvaliteta boje, površine i visine hrama.
    Radovi u toku… Unutrašnjost Tomine zadužbine Radovi u toku… Unutrašnjost Tomine zadužbine

    – Prvi put čujem da predsednik drzave gradi crkvu, da oslikavanje košta koliko je vama rečeno. Sve zavisi da li neko želi da freske traju i do 500 godina, da li se radi prirodnim bojama i(li) skupljim mozaikom, što u većini slučajeva podrazumeva kamen, a neki traže da se preko njega stavlja i zlato. Ako se radi mozaik, najjeftinije je 1.000 evra po kvadratu – priča Marunić i nastavlja:
    – Nije isto ako se radi novom tehnikom, koja podrazumeva da se lepi platno i oslikava kao da se lepe tapete, ili se primenjuje stara tehnika, koja zahteva posebnu obradu zidova i skuplje boje. Hram od oko 500 kvadrata može da se radi za oko 100.000 evra, ali ako se radi da traje vekovima, onda je to daleko skuplje.

    https://www.youtube.com/watch?v=MuJyOV5UyLU VIDEO NIKOLICEVA CRKVA U BAJCETINI

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!