Економија

Катастрофалне поплаве изазваће раст инфлације, пад динара и додатну беду

Прве процене да штета од мајских поплава, какве у Србији не памте ни стогодишњаци, премашује милијарду евра истовремено су најава новог удара на буџете грађана.

Могућ раст цена пекарских производа, сокова, џемова и слично, а поједини производи можда поскупе за чак 50 одсто.

Потопљени усеви и расади, уз подављену стоку, директно ће утицати на цену хране, а очекивано смањење извоза пољопривредних производа зарад задовољења домаћих потреба јасна је најава пада прилива девиза, а тиме последично и пада вредности динара. Коначни ефекат поплава тако би до краја године могао да резултира падом животног стандарда грађана за најмање 10 одсто, оцењују саговорници „Ало!“.

Угрожено 37.500 привредника

У општинама погођеним поплавама послује 11.500 предузећа и 26.000 предузетничких радњи, што је око 11 одсто свих регистрованих привредних субјеката у Србији, податак је Привредне коморе Србије. Највећу материјалну штету у поплавама претрпеле су пољопривреда и инфраструктура, саобраћајна и енергетска, а у аграру су највише страдали кукуруз, соја, сунцокрет, јагоде, малине, купине и све врсте поврћа. Уз податак да бруто домаћи производ у пољопривреди износи 6,2 милијарде долара, оцењује се да је битно да штета не пређе 10 одсто.

Славко Влаисављевић, председник Гранског синдиката прехране пољопривреде и угоститељства, страхује да би цена појединих прехрамбених производа до јесени могле бити удвостручене.

– Због уништеног или мањег рода најпре ће бити повећане цене воћа и поврћа, а касније жита и кукуруза. То ће се прелити и на индустријску производњу, па треба очекивати поскупљење пекарских производа, сокова, џемова и слично. Не би ме чудило да неке намирнице поскупе и за 50 одсто, а све укупно ће се одразити на пад животног стандарда за најмање 10 одсто до краја године, што је катастрофално за већ ионако низак стандард – оценио је Влаисављевић за „Ало!“. Да ће расти цене, пре свега воћа и поврћа, уверен је и економиста Саша Ђоговић, који сматра да ће управо слаба куповна моћ становништва бити главна брана необузданом расту инфлације.

– Очекујем да ће због смањења потрошње инфлација до краја године остати у планираном оквиру од четири до четири и по одсто. Немогуће је у овом тренутку рећи колико ће се тачно штета од поплава прелити на ниво малопродајних цена, али ће рано воће и поврће сигурно поскупети, а ситуација са житарицама биће јаснија после жетве – рекао је Ђоговић. Миладин Шеварлић, професор Пољопривредног факултета и председник Друштва агроекономиста Србије, упозорава да су потпуно уништени засади на десетинама хиљада хектара.

Катастрофалне поплаве изазваће раст инфлације, пад динара и додатну беду

– Овако катастрофалне поплаве нисмо имали у последњих 100 година.
Очекујем велике губитке у пољопривреди. Не би требало да буде несташица хране, али ће ради задовољења домаћих потреба сигурно бити смањен извоз пољопривредних производа – закључио је Шеварлић.
Штета на инфраструктури већа од 250 милиона €
Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је да ћемо прве прелиминарне процене о штети од поплава имати до краја маја, али да штета на путевима, железници, телекомуникацијама и енергетици премашује 250 милиона евра. Огромна штета причињена је и пољоприведним добрима и стамбеним објектима, навела је она.

Под водом 70.000 хектара

Министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић рекла је да је у Колубарском округу поплављено 27.000 хектара, у Браничевском 26.000 хектара, а на подручју од Љубовије до Шида 17.000 хектара. Од Трстеника до Крушевца уништене су површине под повртарским и ратарским културама, а слично је и од Чачка до Краљева. Она је додала да је вода уништила и читаве фарме, неколико рибњака и огроман број кошница. Штета у Пољопривредној корпорацији Београд износи 492,1 милион динара. Од укупно посејане површине под стрним житима 3.829 хектара (пшеница, јечам, тритикале), угрожено је 427 хектара.

 

Аутор: Сања Ђорђевић

фото: Милош Перић

Ало

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!