Свет

Кина шири сарадњу са Венецуелом, Кубом, Аргентином и Бразилом

Председник Кине Сји Ђинпинг потписао је са Венецуелом низ споразума о куповини нафте и руда, одобривши тој земљи, између осталог, кредитну линију вредну четири милијарде долара у замену за венецуеланску сирову нафту и друге производе. 

Кинески председник већ је потписао низ споразума са Аргентином и Бразилом у оквиру посете Латинској Америци, где ће му последња станица, након Венецуеле, бити Куба.

Сји је у Аргентини договорио 11 милијарди долара вредну валутну размену, која ће влади председнице Кристине Фернандез де Кирхнер пружити преко потребна средства. Аргентина је искључена са међународних тржишта капитала од банкрота из 2001.

Кина је недавно у Бразилу, заједно са осталим чланицама групе БРИКС, Бразилом, Русијом, Индијом и Јужноафричком Републиком, покренула оснивање нове развојне банке, која би требало да буде пандан институацијама као што су Светска банка и Међународни монетарни фонд.

Трговинска размена Кине и земаља Латинске Америке значајно је порасла у последњих неколико година, достигавши 261,6 милијарди долара у 2013.

Кина је тренутно други по величини трговински партнер Аргентине, Кубе, као и највећи партнер Бразила од 2009. Пекинг је такође други по величини купац венецуеланске нафте, након САД.

Сји ће се на Куби састати са колегом Раулом Кастром, са којим би требало да потпише више билатералних споразума. Посета кинеског председника Куби поклапа се са доласком око 50 кинеских предузетника у Хавану ради ширења пословне сарадње.

Укупни дугови Кине премашили 250 одсто БДП

Укупан терет дугова кинеске економије повећан је на више од 250 одсто бруто домаћег производа (БДП), што додатно компликује задатак кинеских власти да стабилизују економски раст, пише Фајненшел тајмс.

Према оцени банке Стандард Чартерд (Chartered), на дан 30. јуна 2014. однос укупног дуга Кине према БДП-у био је 251 одсто, у односу на 147 одсто од 31. децембра 2008.

И други економисти се углавном слажу са новим подацима, и без обзира на могуће разлике у обрачунима тренд је јасан. Овако брз темпо раста задужености изазива код стручњака већу бојазан него његова апсолутна величина.

Тренутни ниво дуга Кине је већ превисок за стандард земаља у развоју и она је једна од ретких међу њима са тако високим теретом дуга, јер га углавном имају земље са високим приходима, указали су економисти. Другим речима, Кина је ушла у дугове, пре него што се обогатила.

Поређења ради, крајем прошле године однос укупног дуга САД према БДП-у био је 260 одсто, а у Великој Британији тај показатељ је био 277 одсто. На челу лествице Стандард Чартерда је Јапан са рекодним теретом дуга од 415 одсто БДП-а.

Танјуг

Кинези продиру у америчко двориште

Аргентина има месо и жито, Венецуела има нафту, све је то уз идеологију разлог што Пекинг осваја југ америчког континента.

И Си Ђинпинг, председник Кине, управо окончава своју латиноамеричку турнеју по готово идентичној рути коју је само пре десетак дана прешао Владимир Путин. Потписујући велике економске уговоре, Кина је после самита Брикса у Бразилу знатно ојачала позиције Венецуеле, Аргентине и Кубе, земље које се у текућем престројавању света, упорно одупиру северноамеричкој превласти.

Нафтоносна Венецуела добила је четири милијарди долара кинеског кредита који ће уместо у америчкој валути враћати испоруком за још око сто хиљада барела дневно Кини. Тренутно се дневно отпрема 524.000 барела црног злата на Далеки исток, а по званичним подацима из Каракаса до 2016. у Кину ће одлазити милион барела венецуеланске нафте на дан. Ова врста светске трговине, у којој се америчка валута долар замењује за отплату у натури, почела је још у време социјалистичког председника Уга Чавеса. Венецуели су кредити помогли да побољша инфраструктуру и јавне службе, Кини су обезбедили сигурну дневну испоруку енергената. И једнима и другима пре свега прија што су у овој великој трансакцији заобишли САД где, упркос врло хладним политичким односима, одлази велики део венецуеланске нафте.

Венецуела је постала једна од земаља са највећим кинеским улагањем, рекао је Си Ђинпинг, и седми по реду извозник нафте у најмногољуднију земљу света. Обе земље истичу да се новим уговорима учврстило „стратешко партнерство” између њих

Под утиском Мундијала у Бразилу, где се, додуше, Латинска Америка није прославила, кинески председник је употребио фудбалску терминологију како би зацртао стратешко партнерство. Цитирао је славног бразилског фудбалера Пелеа који је рекао да му је од свих голова у каријери увек најдражи онај „следећи”. Пеле више не даје голове, али Пекинг жели да са истим жаром заједничко кинеско латиноамеричко предузетништво постиже нове подвиге.

Кина широм отвара врата за робу из Латинске Америке, више пута је потврђено на овој турнеји. С друге стране кинеска улагања у Латинску Америку достигла су 17 милијарди долара, али кинески председник тврди да има потенцијала да се знатно повећају.

Претходно је Пекинг потписао са Буенос Ајресом уговор о кредиту од седам и по милијарди долара, преко потребан Аргентини која у овом тренутку, због неотплаћених дугова, нема приступ глобалним финансијским тржиштима.

Иако се Кина у својим пословима руководи прагматичним интересима, Си Ђинпинг је ипак желео да ода пошту и преминулом Угу Чавесу, предводнику латиноамеричког социјализма у 21. веку, за чијег се живота и зачела значајнија размена добара и идеја са Далеким истоком. Председник је посетио маузолеј Уга Чавеса, а политички аналитичар из Каракаса Карлос Ромеро тврди да „Кина нема намеру да се идеолошки такмичи са САД”.

„Експанзија је део политике да се дугорочно осигура природним ресурсима”, тврди овај Венецуеланац.

Венецуела има нафту, Аргентина обилује месом и житом. Обе ствари су преко потребне најмногољуднијој земљи како би наставила са убрзаним развојем. Турнеја Си Ђинпинга је одличан посао за Кину, а само успут спас за Венецуелу и Аргентину.

Али кад природни ресурси из америчког задњег дворишта одлазе на Далеки исток, то не може да се допадне Вашингтону. Ни идеолошки, а још мање економски.

Зорана Шуваковић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Смешна је и јадна вера АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА да ће једном бити на првом месту у региону!

    Додуше, они су већ сада на првом месту, по томе колико је у Србији запостављена и заобиђена национална свест.

    Ти бединици из СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ, што се шетају по свету по разним скуповима шефова држава, влада и ресора, нису успели да спознају своју инфериорност, управо у томе што су се у име уласка ЕУ, одрекли сваког националног бића, па и свести да нас само национализам може спасити.

    Пре неки дан је један министар Албаније изјавио, „Ми смо против Србије и морално и војно надмоћнији“

    Што је тачно!

    А то је колико кривица толико и заслуга српских -државника из СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ, који служећи страним интересима и диктатима, имају једини циљ да остану што дуже на власти, наравно и дабоме, на своју корист.

    Зар један српски државник као АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може и сме да прихвати овакву опомену канцеларке Меркеле: „Србија, ако будете добри, једном ћете можда ући у ЕУ“

    Али, колико је АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ неоспорни и трајни кривац за тако јадан и понижавајући положај Србије, толико је крив и сав народ који је гласао за њих, којим се гласовима подупиру у издаји управо тих гласача! Шта више, тај гласачки свет као да је изгубио памет, па тако АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може свашта да им говори. Па тако и о Закону о раду, којим они показују бригу о радницима, послу и оздрављењу привреде, а што значи „бољитак за срећу породице и Србије“!

    Сад, ко је ту луд а ко дрзак и безобразан.Тек 30 хиљада учесника у протестима против Закона о раду, нешто говори и каже.

    Маркс је рекао да пролетаријат ступа у револуцију кад више нема шта да изгуби. Јасно је као дан, да СНС у Србији чини све да радници дођу у то стање, кад више немају шта да изгубе. Дакле…

    Тек, тешко онима који имају шта да изгубе!

    Имајте то на уму, господо власници!

  2. Ako srbija uvede sankcije prijateljskoj Rusiji, ja kao obican gradjanin se istog momenta odricem i srbije i srbskog drzavljanstva i pozvacemo sve gradjane srbije preko drustvenih mreza da nas slede. Razlog. Ovakav put, ovakvu vladu narod nije izglasao. Nikad. hoce li to nasa vlada da nas proda na kg, ili sta?

  3. Direktor Agencije za kontrolu letenja (SMATSA), Radojica Rovčanin, prima astronomsku mesečnu zaradu od 908.555 dinara, podaci su Agencije za borbu protiv korupcije.

    Novoimenovani direktor Agencije za kontrolu letenja (SMATSA), Radojica Rovčanin, prima mesečnu zaradu u visi od 908.555 dinara, podaci su Agencije za privredne registre.

    Rončanin je na tu funkciju došao u januaru ove godine pošto je smenjen Slobodan Cvijan koji je za vreme direktorovanja primao mesečnu zaradu u visini od 850.000 dinara mesečno.

    Prema podacima ABPK, izvor finansiranja njihovih zarada je republika

    Predsednik Nadzornog odbora Agencije za kontrolu letenja, Bratislav Grubačin, mesečno inkasira 380.397 dinara. On još prima 15.000 dinara mesečno kao član Programskog saveta Radio-televizije Srbije.

    Podsetimo da je Aleksandar Vučić krajem prošle godine “razbio kvaku na vratima svog kabineta” jer su iz ove agencije tražili da im se omogući isplata trinaeste plate.

    – Bando lopovska, marš van! Kako vas nije sram! Van da vas nikad više nisam vidio. Nikad vam nije dosta para, a imate najveće plaće u Srbiji, galamio je tada lazovcina Aleksandar Vučić.

    Tada je direktor bio Cvijan. Međutim, dolaskom Rovčanina, direktorska plata se povećala za 58.555 dinara.

    Brojne republičke agencije predstavljaju pravi fenomen kada je reč o mesečnim platama. U državi u kojoj je određeno da minimalna zarada bude 180 evra ili oko 21.000 dinara, zaista nema smisla da direktori brojnih državnih agencija imaju deset puta veće plate.

    Te agencije nemaju samo direktore. Pojedine agencije imaju savete, nadzorne odbore i upravne odbore.
    plate članova saveta Republičke radio-difuzne agencije.

    Savet RRA ima ukupno devet članova od kojih je jedan predsednik.

    Goran Karadžić, predsednik – 173.580 dinara (nedavno je imenovan za predsednika, navedena plata je dok je bio samo član)
    Goran Petrović, zamenik predsednik – 191.440 dinara
    Goran Peković, član – 198.587 dinara
    Prvoslav Perić, član – 171.360 dinara (nedavno je napustio funkciju predsednika, navedena plata je dok je bio predsednik)
    Gordana Suša, član – 0,0 dinara (penzionerka, ne prima platu od RRA već penziju od 45.370 dinara)
    Živojin Rakočević, član – 167.580 dinara
    Slobodan Veljković, član – 150.000 dinara
    Miloš Rajković, član – 150.650 dinara
    Božidar Nikolić, član – 0,0 dinara (penzioner, ne prima platu od RRA već penziju od 96.000 dinara)

    Oni su zaduženi za izdavanje kazni i oduzimanje dozvola emiterima koji krše zakone. Na primer, TV Pink je u više navrata prekršila zakon usled emitovanja neprikladnog sadržaja zbog emisija “Farma”, “Dvor” i “Trenutak istine”, ali dozvola toj televiziji nikada nije oduzeta, iako su postojali konkretni razlozi.

    Pročitaj: DA NE POVERUJEŠ: Ovi ljudi primaju najveće plate iz budžeta

    Kada već govorimo o televiziji i telekomunikacijama, možemo slobodno spomenuti da direktor Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL), Dr Milan Janković, mesečno inkasira 250.634 dinara.

    Republička agencija za poštanske usluge takođe ima savet. Savet te agencije ima ukupno pet članova. Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, samo predsednik i jedan od članova primaju platu za članstvo u savetu.

    Predsednik saveta, Dragan Đorđević, na ime te funkcije mesečno primi 150.000 dinara, a jedan od članova, Dr Nikola Trubint, mesečno zarađuje nešto više od predsednik i to sa zaradom od 154.655 dinara.

    Kada smo već spomenuli Agenciju za borbu protiv korupcije, vredi objaviti i platu direktora te ustanove. Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, Tatjana Babić, mesečno zaradi 203.109 dinara.

    Agencija za energetiku takođe ima savet o pet članova.

    Ljubo Maćić, predsednik – 189.764 dinara
    Ljiljana Hadžibabić, član – 188.444 dinara
    Dejan Stojanović, član – 182.000 dinara
    Predrag Makar, član – 183.923 dinara
    Goran Petković, član – 242.910 dinara

    Pojedini direktori agencija, pored visokih plata, imaju zavidan broj nekretnina.

    Tako je, na primer,smenjeni direktor Vojnoobaveštajne agencije, Dragan Vladisavljević, mesečno primao samo 149.420 dinara, ali zato poseduje jedan trosoban stan koji je kupio, jedan jednosoban stan koji je nasledio, jednu garažu koju je kupio, jednu zgradu sa zemljištem uz zgradu koju je dobio na poklon, jedan voćnjak koji je isto poklonjen, dve njive, takođe polonjene i jednu šumu koju je, pogodili ste, takođe dobio na poklon.

    Vladisavljeviću može da parira i v.d. direktorka Agencije za osiguranje depozita, Lidija Perović koja mesečno zarađuje 177.700 dinara, ali zato poseduje jedan trosoban stan koji je kupila, jednu garažu koju je takođe kupila, jedan dvosoban stan koji je dobila kao nasledstvo, jedan jednosoban stan koji je takođe nasledila, jednu njivu koju je kupila kao i porodičnu gorbnicu koju koristi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!