Азија

Колапс кинеских берзи, остатак света у минусу

Шест минута јучерашње трговине на берзама у Шангају и Шенџену покренули су прву овогодишњу финансијску панику глобалних размера.

Званично кинеско саопштење да је тамошња привреда наставила да посустаје са развојем десети месец з редом, уз најновију девалвацију јуана (на најнижем курсу према америчком долару од маја 2011), подстакли су јуче драматично обарање вредности тамошњих фирми, банака, осигуравајућих друштава. Колико у 13 часова и 12 минута по локалном времену, акције у Шангају и Шенџену изгубиле су пет одсто вредности. Званични Пекинг је – антиципирајући такву могућност ћудљивих обрта на берзама – прошлог новембра спремио двофазни берзански „аутоматски прекидач”. Ако акције падну или порасту за пет одсто, берзанско трговање се обуставља на 15 минута. Уколико се после тога стрмоглав или раст наставе и достигну седам одсто, свира се прекид берзанског меча. Управо то се догодило јуче, првог дана званичног коришћења „аутоматског берзанског прекидача” у Кини.

Наиме, кинески инвеститори кад су чули вести о прерађивачкој индустрији кренули су у распродају, иза које је берзанско пословање „одозго” прекинуто на четврт сата. Након тог „брејка” водеће берзе друге најјаче економије света наставиле су пословање у стилу „стампеда”, тако да су акције водећих кинеских компанија изгубиле чак седам и више одсто вредности.

У 13 часова и 33 минута на обе берзе: у Шангају и Шенџену трговина акцијама обустављена је готово два сата пре краја радног времена.

 „Пад вредности акција представља обичну, здраву и рационалну корекцију”, пренела је оцену тамоших берзанских експерата кинеска званична агенција Синхуа.

Изостали кинески индустријски опоравак и неизвесни даљи курс јуана (сада у корпи званичних валута ММФ-а) остатак глобалног финансијског тржишта протумачио је другачије. Наиме, након најновијег „црног понедељка” кинеских берзи, финансијска тржишта: од Новог Зеланда до Париза, Лондона, Франкфурта и Волстрита ушли су јуче у нову пословну 2016. годину са моменталним губицима.

Ипак, потврђено привредно успоравање азијског змаја ипак није једини окидач јучерашњег глобалног берзанског тремора. Ескалација напетости између Саудијске Арабије и Ирана (где Кина има значајне петроинвестиције) и најава даљег неизвесног раста каматних стопа у САД допринели су оценама да је пред берзама и светским бизнисом још једна ћудљива година, оцењује „Волстрит џорнал”.

Европски извозници (са разгранатим пословима у Кини) суочили су се тако јуче са осетним падом вредности њихових акција, посебно рударске компаније, аутомобилска и машинска индустрија. Акције „Дајмлера”, БМВ-а и „Сименса” пале су јуче за преко четири одсто. „Фијат Крајслер НВ” уписао је пад вредности акција од 36 одсто. Очекивани пад кинеске тражње оборио је вредност акција водећих рударских компанија „Англоамерикен” и „Гленкор” за преко шест одсто. Берза у Франкфурту забележила је збирни пад вредности акција од 3,4 одсто, она у Лондону 1,5 одсто, док је париски КАК (индекс вредности) ослабио 1,2 одсто – делом због кинеског фактора, делом због новоојачалог евра (1,0917 за долар).

У Азији – све чвршће повезаној са кинеским бизнисом – готово све валуте, осим јапанског јена, јуче су рекордно изгубиле на вредности.

У међувремену, берзански аналитичари упињали су се јуче да процене какав би ток могла имати трговина на кинеским берзама данас, до краја недеље и током 2016. Неизвесности доприноси чињеница да крајем ове седмице истиче шестомесечна државна забрана великим кинеским акционарима (са више од пет одсто деоница у бизнису) да тргују својим хартијама од вредности. Да би спречио малициозне спекулације Пекинг је дотичну забрану увео прошлог лета након серије драматичних берзанских потреса и прве девалвације јуана од 1999. године.

Америчка инвестициона банка Голдман Сакс процењује да је том забраном вештачки заустављена трговина акцијама у вредности од 185 милијарди долара. Кад почетком идуће седмице почне трговина тим акцијама, на шта ће се кладити локални и светски инвеститори – за сада је неизвесно.

Бежећи са капиталом од кинеско-заливских фактора неизвесности на берзама, инвеститори су се јуче (поново) приклонили злату и америчким и немачких државним обвезницама.

Тања Вујућ, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!