Економија

МАЈСКИ СНЕГ ОБРАО РОД: Србија остаје без шљива и кромпира

Србија остаје без шљива и кромпира, а малинари су у црно завијени. Променљиво време које месецима траје, а посебно снег који је изненада пао између недеље и понедељка у Ивањици, Пријепољу и Новој Вароши завио је у црно пољопривредне произвођаче западне Србије.

Малине, које су главни производни адут тог краја, биле су већ оштећене због дуготрајних киша, а снег у мају их је докрајчио, док се са засадима крпомпира касни.

Благоје Драшковић, шеф месне канцеларије Мочиоц рекао је да је у ивањичком крају оштећено око 50 одсто малињака и да ситуација није добра ни за кромпир.

– Овај крај је познат и по кромпиру, али због обилних падавина не може да се уђе у њиве, влажна је земља. Због тога ће садња каснити, а чим касни садња, лошији су приноси. Тешко да ће бити шљиве, а страдили су и воћњаци јабука и ораха због мразева у априлу – објашњава Драшковић.

Светлана Богдановић Самарџић, секретар месне заједнице Кушићи, прича да су људи у овом крају очајни, јер они од производње кромпира и малина живе. Кромпир се сади од средине априла до половине маја. Било је планирано да се засади око 30 хектара ове културе, али је због кише до сада засађено само седам. Старадали су многи малињаци. Тамо где су биле боље малине, штета је већа. Не знам шта ће бити и ко ће помоћи – каже Светлана.

У Новој Вароши јуче је беснела мећава као усред зиме. Дебљина снежног покривача је око пет центиметара, а на планинама чак до 10. Влажни снег лепи се за лишће, а мештани Нове Вароши срахују да ће поломити гране на воћкама.

Виолета Тошић из места Ерчеге, каже да им је снег уништо 40 ари засада под малином.

– Синоћ, када смо кренули на спавање, снег није падао. Да смо знали да ће да пада, не бисмо спавали целе ноћи. Имам троје деце које школујем. Живимо само од производње малине, сада немамо ни за хлеб – истакла је Тошићева.

Миодраг Симић, стручни саветодавац за ратарство за Поморавски округ, каже да је време убило много усева. – Пшеница је у фази класања, цветања и могућности за заразе су велике због влаге, а у њиве се не може ући да се третира јер је блатњаво. Кукуруз, који је касније посађен, у земљи је и хранљиви елементи не могу до њега. Сигурно је да ће ово време утицати на принос, род ће сигурно бити мањи. Због ове кише има много корова, па ће бити мањи принос и кукуруза – објашњава он.

Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Закукаше србу у невољи ал се живог Бога не сетише,нити Бога нити својих греха!!! (Владика Николај)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!