Здравље

Од мајских поплава тешки метали загађују околину, а држава ћути

Јаловиште некадашњег рудника Столице у Костајнику, није санирано ни четири месеца након оштећења у мајским поплавама, а из њега и даље истичу опасне материје које загађују земљиште и воду, објавили су локални медији. Упркос захтевима општине Крупањ, на чијој територији је јаловиште, и града Лознице да се нешто предузме и спречи истицање јаловине до данас није учињено ништа, а тешки метали стигли су до Дрине.

На основу најновије анализе узорака воде са четири мерне станице, коју је 10. септембра обавио Завод за јавно здравље Шабац, гвожђе, олово, кадмијум, цинк, бакар, арсен, жива, антимон и манган у већини узорака су ван предвиђене четири класе квалитета, што је максимално загађење.

Тешки метали (гвожђе, олово, кадмијум, цинк, бакар, арсен, жива, антимон и манган) су стигли до Дрине 
Узорковања воде обављена су у Костајнику, на самом изливању јаловине у реку Корениту пре уливања у Јадар, у селу Брадић у реци Јадар, и у Јелаву на самом уливању Јадра у Дрину.

Сива вода свој опасни траг оставља по земљишту Костајника, али и лозничких села Корените, Брадића, Козјака и Јелава, кроз које теку Коренита и Јадар. У Костајнику сива и смрдљива вода тече поред педесетак кућа у којима живи око 40 деце.

“Од усева и поврћа које је ту било нема ништа, остала је пустош и ситуација је веома тешка. Општина Крупањ је у овој ситуацији немоћна да нам помогне, па очекујемо што бржу помоћ Владе Србије”, изјавио је за локалне медије Миленко Мићановић мештанин Костајника.

Епидемиолог Нада Ђурић из лозничког Дома здравља објаснила је да је концетрација гвожђа у узорцима узетим у Костајничком потоку 290, концетрација олова 150, а бакра 95 пута већа од четврте класе воде, што озбиљно утиче на здравље људи.

У суседној Коренити 80 најугроженијих домаћинстава већ четири месеца користи воду за пиће из цистерни, а воду са сопствених бунара не користе ни за стоку. У том крају врбе, које су јако отпорне, почеле су да се суше а у води нема више живе рибе ни жаба. На њивама у Коренити после овогодишњих поплава наталожиле су се опасне материје и према неким информацијама негде су наноси били високи и по 70 центиметара.

Што се тиче Јадра, он је у свом току од уливања Корените у Јадар, па све до Јелава, где се улива у Дрину, проглашен за воду ван класе, због присуства антимона и арсена, живе и олова у огромним количинама, због чега је река добила сиву боју.

Вечити изговор: “Није у нашој надлежности!”

Градско веће Лознице је 22. септембра затражило хитно решавање проблема истицања хемикалија са јаловишта из рудника у Столицама и навело да ће о тој еколошкој претњи обвестити владу и премијера Србије.

“Проблем је у надлежности државе, а не локалних самоуправа које немају ни новца ни механизме да га реше. Било је разговора, обећања, али решења нема на видику, а еколошка катастрофа је у току. Влада треба да нађе хитно решење за санацију јаловишта, а у нама ће имати партнера у том послу”, изјавио је том приликом градоначелник Лознице Видоје Петровић.

Веће је становништву у приобаљу тих водотокова упутило обавештење о начину употребе воде, воћа, поврћа, дивљачи и рибе са тог подручја, због опасности по здравље људи. Изливање токсичне јаловине из одлагалишта прерађене руде антимона из рудника Столице почело је након мајских поплава када је дошло до оштећења бране на јаловишту.

Министарства пољопривреде и заштите животне средине и рударства и енергетике формирала су крајем јула посебан тим за праћење реализације хитних мера за санацију изливене токсичне јаловине антимона из затвореног рудника Столице.

Министарство заштите животне средине саопштило је тада да је инцидент на јаловишту Столице највећи из области заштите животне средине који је настао као последица мајских поплава, наводећи да се у оштећеном јаловишту налази више стотина хиљада кубних метара јаловине, опасног рударског отпада са значајним концентрацијама арсена, антимона и олова.

Процењена штета на јаловишту је ушла и у званични владин извештај коришћен и за бриселску донаторску конференцију за Србију и БиХ које су погођене поплавама.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!