Економија

Ово је “план” новоименованог министра Сертића за привреду: Не знамо само да ли да се смејемо или плачемо!

Побољшање пословне климе, повезимање малих и средњих предузећа са великим системима и помоћ предузећима која имају проблем у пословању.

Ово су три су стуба на којима се мора радити како би привреда у Србији била боља и ефикаснија, изјавио је министар привреде Жељко Сертић.

Србија није прошла кроз транзицију брзо и ефикасно, па сада неке ствари морају битно да се унапреде, рекао је Сертић и навео три стуба на којима мора да се ради.

Он је навео да компаније које код нас инвестирају морају да буду задовољне и имају успешан развој, јер нам оне доносе не само новац, већ и нове технологије и знање. У том смислу, он је навео три стуба на којима мора убрзано да се ради.

“Први стуб је побољшање пословне климе за компаније које већ раде код нас. Њима је потребан бољи амбијент, јер се већи број фирми затвара него што се отвара”, рекао је Сертић на представљању извештаја Светске банке о конкурентности Србије.

Други стуб се, како каже, односи на отварање нових предузећа, а посебно малих и средњих. Њима би, према његовим речима, требало помоћи и да се повезују са великим системима.

Као трећи стуб Сертић је навео помоћ предузећима која имају проблем у пословању, и окончање процеса приватизације.

“Код нас су озбиљан изазов и јавна предузећа, јер утичу на пословну климу, онемогућавају нормалан процес рада, а то се све осликава на наш БДП. Позитивна ствар је што никада није постојала већа одлука Владе Србије да се економија стави у фокус и то би требало искористити”, рекао је министар привреде, наводећи да постоји добра комуникација са Светском банком око разлицитих видова подршке.

Шеф канцеларије Светске банке за Србију Тони Верхеијен поруцио је данас да јавна предузећа која подржава држава обесхрабрују остале инвеститоре, јер држава на те фирме годишње троши око 700 милиона евра.

Он је рекао да је неопходно створити боље услове за инвестирање, што подразумева и нове измене појединих закона.

“Спремни смо да подржимо и реформу образовног система, како би се покренуло тржиште рада. Такође, фискална консолидација у коју се кренуло је неопходна, а стабилнији јавни сектор је кључна мера. Ако се реформе спроведу ублажиће болне кораке које влада сада предузима”, рекао је Верхеијен.

Директор Глобалне праксе за трговину и конкурентност у Светској банци Сесил Фруман подвукла је да је та међународна финансијска институција заинтересована да помогне смањење сиромаштва у Србији и повећа просперитет, а пут до тога је, како каже, опоравак привреде и приватног сектора.

“Србија има много предности за инвеститоре, лоцирана је близу ЕУ, има вешту радну снагу, постоји код вас жив ИТ сектор… Постоји снажна основа на којој се може градити”, рекла је она.

Говорећи о изазовима у Србији, она је навела пример Словачке у којој је удео извоза у БДП-у око 80 одсто, а у Србији је тај удео упола нижи.

“Добро је што Србија учествује у преговорима за приступање ЕУ јер је то прилика да поправи климу”, рекла је Фруман.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!