Хроника

Перчевић обвезницама удавио “Дунав“

ВЕЗЕ Горана Перчевића, ухапшеног власника „Интеркомерца“ и још седам зависних предузећа, допиру и до великих државних предузећа, код којих се такође задуживао! Како „Новости“ сазнају, међу њима је и „Дунав осигурање“, које је куповало вредносне хартије које су издавала Перчевићева предузећа, пре свега „Интеркомерц“ и „Котекс“. На овај начин, ове две фирме су долазиле до свежег новца, прихватајући обавезу да ће продате обвезнице, када прође одређени рок, „Дунав осигурању“ платити са каматом. „Дунав“ их је тако, практично, кредитирао, са каматом од девет одсто, иако је знао да до новца неће доћи.

„Дунав осигурање“ је, по завршном рачуну за прошлу годину, у краткорочне хартије од вредности српских предузећа уложио чак 1,4 милијарде динара, уз каматне стопе углавном од девет и 10 одсто, и то већином пропалих фирми. Сва остала предузећа, у која је „Дунав“ улагао свој новац су такође – проблематична. На листи су, уз две поменуте Перчевићеве фирме и „Галеника“ (у реструктурирању), „Фармаком“ из Шапца, Мирослава Богићевића, сада у стечају (коме је, иначе дат највећи зајам од 328,7 милиона динара), „Еурополис О11“ – потпуно неликвидна фирма чак и у моменту пуштања обвезница…

– „Интеркомерц“ и „Котекс“ су своје обвезнице „Дунаву“ продавали у више наврата, у укупној вредности од 343 милиона динара (стање на дан 31. децембар 2013). Чак је и сама служба за пласмане и инвестиције „Дунав осигурања“ обавестила своју управу да су „пробили“ законски лимит по питању максималне количине новца коју смеју да уложе у хартије једног предузећа – наводи извор „Новости“ близак истрази.

УНИВЕРЗАЛ БАНКА 
„ДУНАВ ОСИГУРАЊЕ“ је у приватној Универзал банци, где је један од акционара био и Горан Перчевић, држало 10,5 милиона евра депозита, или више од 46 одсто укупних депозита! Такође је интересантно да је на динарском рачуну имало 102,7 милиона динара, а на девизном 214.000 евра. Како је Универзал банка угашена, не зна се шта ће се догодити са новцем „Дунав осигурања“, односно посредно – његових осигураника.

Правило налаже да не сме да се пређе граница од један одсто од висине техничких резерви, док је у овом случају, пошто је реч о зависним предузећима и истом власнику – улагање „Дунава“ достигло 1,79 одсто. Колико је ово озбиљно, указује чињеница да техничке резерве, између осталог, служе за исплату штете.

Због немогућности наплате емитованих обвезница предузећа чији су рачуни били блокирани и које су постале неликвидне, „Дунав осигурање“ је активирало менице преко банака и покренуло поступак активирања хипотека и залога над покретним стварима.

Али, како се наводи у извештају са скупштине акционара „Дунав осигурања“ крајем прошле године, постоји одређен број меница које нису до краја 2013. предате банкама на наплату због блокаде рачуна дужика, па је случај предат суду. Такође је „Дунав осигурање“ отписало доспеле, ненаплаћене обвезнице „Интеркомерца“, „Котекса“,

„Фармакома“, „Еурополиса 011“… у износу од 720,3 милиона динара.

Перчевић обвезницама удавио “Дунав“

ПОСЛОВНЕ ВЕЗЕ

ПОСЛАНИК СПС Ђорђе Милићевић тврди да између лидера СПС Ивице Дачића и власника „Интеркомерца“ Горана Перчевића не постоји апсолутно никаква пословна веза.

Говорећи о наводима да је Перчевић 2011. изнајмио МУП „руину од зграде за 15.772 месечно, што је било два пута скупље од реалне цене“, Милићевић је новинарима у Скупштини Србије показао закључак владе Војислава Коштунице из 2006. када је, како је истакао, влада купила од „Интеркомерца“ простор на Новом Београду, тако што је смањила власнички удео у власништву капитала „Интеркомерца“.

– Ако није тачно, нека нас неко демантује“ – рекао је Милићевић и додао да је још од маја 1998. МУП користио простор „Интеркомерца“.

ПРОЦЕС

* ПЕРЧЕВИЋ, који је ухапшен 15. новембра, осумњичен је за малверзације са кредитима, јер је наводно у Универзал банци узео 34 позајмице, иако је знао да не може да их врати.

* ПОЧЕТКОМ недеље Перчевић је изведен пред заменика вишег тужиоца на саслушање, где није изнео одбрану, јер је његов изабрани адвокат у штрајку. Након тога је судија за претходни поступак Вишег суда, а на предлог Тужилаштва, донео решење којим му је одређен притвор до 30 дана.

* ПОРЕД њега приведени су и Слађан Жујовић и Миливоје Ћосић, којима се на терет ставља да су покушали да му помогну у скривању. Они су на саслушању то негирали, а судија је донео решење да могу да се бране са слободе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!