Друштво

Политичари као власници медија, Вучић противзаконито дао пореске олакшице ТВ Пинк

Међу власницима медија, отворено или преко чланова породице, налазе се политичари Братислав Гашић, Душан Бајатовић, Небојша Стефановић, наводи се у најновијем извештају Владиног Савета за борбу против корупције о раду медија.

У извештају Савета о власничкој структури медија за период од 2011. до 2014. године, који је пренео данашњи НИН, наводи се да су међу власницима медија и бизнисмени Милан Беко, Станко Суботић, Предраг Ранковић Пецони.

Савет је навео да је ТВ Пинк Жељка Митровића добијала пореске олакшице, а ТВ Мост Душана Бајатовић субвенције из војвођанског буџета.

Савет је закључио да више од половине анализираних медија нема јасно видљивог власника, односно од 50 посматраних медија 27 има нетранспарентно власништво.

Власници на Кипру, Кајманским острвима…

Више од половине најутицајних медија има као крајњег власника компанију регистровану у иностранству, а проблематичне су оне код којих су власници офшор компаније, најчешће са Кипра, Британских Девичанских Острва, Кајманских Острва, где је готово немогуће утврдити правог власника.

Братислав Гашић

НИН је пренео да закључак Савета да на уређивачку политику медија пресудно утиче “гвоздени троугао” медијских кућа, политичких структура и крупног бизниса.

Актуелни министар одбране Братислав Гашић из СНС-а, преко фирме Сацо д.о.о. власник је телевизије ТВ Плус из Крушевца, а управљачка права је у априлу 2014. пренео на директора Дејана Миладиновића.

Гашићева телевизија

Његов син, Владан Гашић, власник је телевизије ТВ Зона из Ниша, преко фирме Зона плус д.о.о, а један је од власника и Спортске ТВ из Крушевца, која је добила дозволу за емитовање у јулу 2014. године.

У одељку “Буџетско финансирање медија у власништву политичара” добар је део посвећен ТВ Плус Крушевац у власништву министра Гашића, која је финансирана и буџетским новцем града Крушевца.

Душан Бајатовић

Војвођанска регионална ТВ Мост у власништву је родитеља Душана Бајатовића, потпредседника СПС-а. Та телевизија, како је утврдио Савет, добила је укупно 2,7 милиона динара, на основу решења покрајинског секретара за културу Милорада Јурића из јуна 2011. и априла 2012, а наредне две године примила је 2,4 милиона од Културног центра Новог Сада и 3,5 милиона од Скупштине града Новог Сада.

Небојша Стефановић – из маркетинга у МУП

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, индиректно, преко чланова фамилије или путем ранијих ангажмана доводи се у везу са појединим медијима. Како наводи Савет, Стефановић је у периоду 2004.-2008. био директор маркетинга компаније Интерспеед, у чијем је власништву био Радио Фокус. Иза Интерспееда стоји Петар Комњеновић, помињан у полицијској акцији Мрежа.

Небојша Стефановић
У извештају Савета је наведено да су 2012. године иза угашеног дневног листа Правда стајали људи блиски СНС-у. Удео од 48 одсто имао је Немања Стефановић, министров брат, 47 одсто Југослав Петковић, данас директор Југоимпорта СДПР, и пет одсто Никола Петровић, актуелни директор ЕМС-а.

Пореске олакшице за Пинк

Савет је упозорио и на другу врсту уступака власти – пореске олакшице.

Према подацима до којих је Савет дошао, од јула до октобра 2014. године укупан порески дуг свих медија износио је преко 3,2 милијарде динара или око 26 милиона евра.

Жељко Митровић
По висини дуга издвајају се ТВ Пинк, Новости, Политика и РТС. Укупни дуг ТВ Пинк је у том периоду износио 759, 9 милиона динара и био је осам пута већи од дуга РТС, скоро шест пута већи од дуга Политике и више од 2,5 пута већи од дуга Новости.

“Најбољи пример за пумпање пореског дуга је случај Пинка, чији власник Жељко Митровић ресурсе своје ТВ годинама ставља на располагање најдоминантнијој странци која чини Владу”, пише у извештају Савета, који је утврдио да ТВ Пинк није поштовала Споразум о одложеном плаћању пореског дуга од 705 милиона динара из фебруара 2013. године, којим му је омогућено да дуг измири у 15 једнаких месечних рата уз грејс период од девет месеци.

Пецони власник ТВ Хепи

У међувремену, министар финансија Душан Вујовић је са ТВ Пинк 14. октобра 2014. године закључио нови споразум о одложеном плаћању дуга за обавезе у висини од 197,5 милиона динара, на 12 рата уз грејс период од 12 месеци. То би значило да би прву рату од 16,4 милиона динара Митровић требало да плати тек 25. септембра 2015.

Предраг Ранковић Пецони
Иако је ТВ Пинк почетком фебруара саопштила да је платила пет милиона евра пореског дуга, Савет поставља питања зашто Пореска управа није раскинула споразум из 2013. и принудним путем наплатила дуг када је утврдјено да дужник не плаћа рате, зашто је склопљен нови споразум на јесен 2014. и да ли овакви услови важе и за остале пореске обвезнике.

У Извештају се помиње и Предраг Ранковић Пецони као вероватни прави власник ТВ Хепи, а у прилог томе иде чињеница да се све четири повезане фирме са ТВ Хепи налазе на адреси Александра Дубчека 14, на којој је и фирма Инвеј, која се везује за Пецонија.

Е-новине у стану Цанета Суботића

Савет се осврће и на портал Е-новине, чији су власници са по 50 одсто Бранислав Јелић и Петар Луковић, и напомиње да се Е-новине истичу по пријатељским односима са бизнисменом Станком Суботићем Цанетом. Седиште редакције је у Кнез Михаиловој улици, а власник стана у коме су смештене Е-новине је Станко Суботић, наводи се у извештају.

Станко Суботић
Најчешћи неформални притисак на уређивачку политику медија врши се преко оглашивача, тврди Савет и истиче да је приметно да обим и континуитет сарадње оглашивача и конкретног медија зависи од курса уређивачке политике.

Праћење оглашавања од јула до августа 2014. године, показало је да је лист Политика рекордер по броју огласа од буџетских корисника (више од 250), у новосадском Дневнику доминирају огласи покрајинских органа, док је интересантно да се у Новостима Државна лутрија Србије огласила преко 50 пута.

Подела колача међу маркетиншким агенцијама

На оглашивачком тржишту највећи проценат држе и даље два пула – агенције окупљене око Дирецт Медиа (доскоро у власништву Драгана Ђиласа), а други пул чини осам агенција окупљених махом око Срђана Шапера, међу којима је и агенција Сецонд, иза које стоји Горан Веселиновић, члан Главног одбора СНС-а.

Срђан Шапер
У последњим годинама, као је утврдио Савет, опада удео Дирецт Медиа, који губи значајне клијенте, попут Имлека, Агрокора, Комерцијалне банке и Банке Интеза.

Савет наводи да је већина медија са државним капиталом под директном контролом политичких странака, а први облик утицаја је путем њиховог финансирања. Финансијску контролу Тањуга, Савет препознаје посебно у току предизборне кампање 2012. године, када је Влада одобрила бескаматни кредит од 17,5 милиона динара иако је Тањуг из буџета у 2011. већ добио више до 216 милиона динара.

Још очигледнија контрола види се у укидању претплате за РТС и преласку на буџетско финансирање, па је тако РТС у 2014. добио 6,5 милијарди динара. Уз то, уз сагласност Владе, РТС-у је отписан дуг од 20 милиона евра према ЈП Емисиона техника и везе, навео је Савет, а пренео НИН.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!