Србија

Преко 55.000 миграната тумара по Србији док су се Немачка и Француска обавезале да свака прихвати само по 21.000

Последњих дана, на српско-мађарској граници број откривених миграната не пада испод 1.400, тако бар кажу подаци мађарске полиције.

Међу мигрантима, последњих месеци доминирају избеглице из Сирије, која је, према доступним званичним подацима, суочена са правим егзодусом становништва, као последицом рата који годинама бесни у тој земљи.

Сирија је имала готово 23 милиона становника, од чега се за 12 милиона сматра да су угрожени, а да је њих 7,6 милиона интерно расељено. Огроман број људи, међутим, напустио је земљу, а процењује се да је у избеглиштво отишло више од четири милиона људи.

На путу ће се многи наћи у Београду, а центар града, тачније део око аутобуске станице и Економског факултета, па и део града где се планира изградња Београда на води, постаје њихово одмориште.

sirija (1)

Због рата који већ неколико година траје у Сирији и Авганистану, многи људи из ових држава постали су избеглице. Њихова тренутна адреса је парк код београдске аутобуске станице, а клупе и трава су им заменили кревет. Истичу да азил не траже, већ основну помоћ која изостаје.

“Нема помоћи. У овом парку сам већ три дана и нико ми до сада није пружио помоћ, или донео храну. Нема помоћи за нас”.

“Није добро. Погледајте спавамо у парку, то је врло тешко. У хостелу нам смештај наплаћују дупло, ми немамо пара за то. Помоћ нам нико не пружа”.

Помоћ коју је град Београд обезбедио за азиланте који вреле дана проводе у парку је цистерна са водом. Међутим, шта ће бити даље са овим људима и која ће им бити следећа адреса – не зна се.

“Све зависи од одлуке Владе Србије, ондосно министарства, ако су за сада тамо, тамо су, дакле на нама је да очистимо парк. Доносимо воду редовно, дакле постоји цистерна и код хотела Бристол и која је у пракићу самом, дакле све што ми можемо да урадимо да олакшамо њихово боравиште овде ми олакшавамо. А где ће и како ће то није наша одлука”, каже градоначелник Београда Синиша Мали.

Док се не сазна чија је одлука, из УНХЦР-а истичу да они свакодневно пружају директну помоћ у храни, води и лековима мигрантима. Како кажу решење за њихов статус је једино азил.

Извор: Н1

графика, фото: Н1/Графика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!