Друштво

Режим студентима прети насиљем! Саопштење саморганизованог студентског покрета 2014

‘Из солидарности са колегама који морају плаћати трошкове студирања и који су нам на зборовима скренули пажњу на тешку економску ситуацију у којој се налазе, једногласно смо одлучили да се њихов предлог о снижењу школарина усвоји (бод да кошта 1500дин). Наши захтеви су следећи:

1. У складу са чињеницом да се општа друштвено-економска ситуација у Републици Србији у 2014. години знатно погоршала (смањење плата у јавном сектору и смањења пензија за 10%) студенти и студенткиње Филозофског факултета Универзитета у Београду, као чланови ове академске заједнице, захтевају разумевање од стране Управе Филозофског факултета и смањење цене једног ЕСПБ бода на 1500 РСД, с обзиром да по Закону о високом образовању висину школарине утврђује високообразовна установа.

2. Позивајући се на члан 66. Статута Филозофског факултета Универзитета у Београду (одредбе овог статута регулишу правила студија за студенте уписане од школске 2006/2007. године.) захтевамо да се студентима који су у претходној години остварили 48 ЕСПБ бодова и више, и стекли статус буџетског студента, омогући упис преко 60 ЕСПБ бодова, до границе од 90 ЕСПБ бодова без икакве новчане надокнаде.

3. У члану 35. Закона о изменама и допунама Закона о високом образовању усвојеног 10. септембра 2014. године од стране Народне скупштине Републике Србије стоји да изузетно од члана 88. Закона о високом образовању студенти и студенткиње могу стећи буџетски статус ако остваре 48 ЕСПБ бодова (ова одредба важи за школску 2014/2015. и 2015/2016. годину).

С обзиром да факултет доноси одлуку о броју бодова које је нужно остварити да би се стекао статус буџетског студента, захтевамо да се статут факултета усклади са овом законском одредбом и студентима и студенткињама омогући да стекну буџетски статус са остварених 48 ЕСПБ бодова.

4. Захтевамо да се у складу са предлогом акта које је припремило Министарство просвете омогући финансирање из буџета продужене године за студенте који су прву годину основних студија уписали 2010/2011. и 2011/2012. године, а у школској 2013/2014. години имали статус студента финансираног из буџета. Захтевамо да управа факултета упути Министарству просвете допис у коме ће се захтевати допуна и измена Закона о високом образовању, а у којој би и генерацијама уписаним након школске 2011/2012. године, уколико у четвртој години студија имају статус буџетског студента (тј. ако су у трећој години студија остварили 48 ЕСПБ бодова) и у петој години имали статус буџетског студента.

Осим тога, захтевамо да управа Филозофског факултета изађе у сусрет својим студентима уписаним након 2011/2012. школске године и омогући им да, уколико су у четвртој години били финансирани из буџета, буду ослобођени плаћања школарине у петој години студија.

5. Захтевамо да се испоштује и на факултету дословно примени препорука Министарства просвете да се на молбу студената продужи рок за завршетак студија онима који су прву годину студија уписали 2006/2007. школске године.

6. На основу члана 61. Закона о високом образовању (ставови 5. и 6.) и правног тумачења Министарства просвете и науке у коме се наводи:

„Министарство сматра да редовне услуге морају да обухвате:

– Све облике наставе предвиђене студијским програмом

– Све предиспитне обавезе предвиђене студијским програмом

– Најмање два изласка на испит (овде бисмо нагласили да ПРИЈАВА испита и ИЗЛАЗАК на испит нису исте ствари, и да би у складу са тим требало да се не наплаћују два изласка на испит, а не две пријаве испита, а које нису нужно и изласци на испит).

– Пријаву, израду и одбрану завршног рада на свим нивоима студија. (овде бисмо нагласили да се не би смела наплаћивати израда дипломе, додатка дипломе и уверења)

– Административне трошкове за упис школске године и овере семестра.

Наиме, за студијске програме који се финансирају из буџета, трошкови реализације студијског програма се обезбеђују у буџету Републике Србије за број студената утврђен одлуком Владе.

Студенти који се сами финансирају, плаћају трошкове студија (школарину) приликом уписа школске године. Додатна наплата трошкова студентима за редовне услуге је незаконита и Министарство захтева да високошколске установе ускладе своје поступање са законом и обуставе сваку незакониту наплату трошкова студентима. На крају, Министарство апелује на високошколске установе да приликом утврђивања висине трошкова који не спадају у редовне услуге узму у обзир економску ситуацију у земљи.“

У складу са горе наведеним, захтевамо да се правно тумачење Министарства просвете прихвати и да се закон дословно примењује на факултету. Дакле, захтевамо да се не врши додатна наплата трошкова ни буџетским ни самофинансирајућим студентима за редовне услуге студирања. Подсећамо да Закон о високом образовању у члану 107. предвиђа казну од 100.000 до 2.000.000 РСД за наплаћивање услуга студентима које су обухваћене школарином.

Самоорганизовани студентски покрет 2014. #спротест2014 #блокада #филозофски

Претње управе Филозофског факултета студентима у протесту:

‘Факултет је обезбедио техничке услове за редовну наставу, а непоштовање ове обавезе биће санкционисано вођењем дисциплинских, прекршајних или кривичних поступака против појединаца који буду противзаконито ометали рад факултета.’

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!