Србија

Резултати Вучићеве издајничке политике: Издати налози за хапшење Стевана Вуловића и Славише Ристића

Вршилац дужности шефа Еулекса Жоел Ваштер изјавила је данас да су издати налози за хапшење градоначелника Зубиног Потока Стевана Вуловића и бившег председника ове општине Славише Ристића.

Ваштер је у интервјуу митровичком Радију “Контакт плус” изјавила да је Вуловић осумњичен за организовање бекства лица лишених слободе, а Ристић за угрожавање УН и придруженог особља те тешко убиство.

“Налози са хапшење су издати, ако се они (Вуловић и Ристић) појаве на Косову на тужиоцу ће бити да размотри захтев за њихово задржавање или не. То је на правосудним институцијама не на мени или било ком другом политичком чиниоцу”, изјавила је Ваштер.

Она је нагласила да Еулекс не угрожава рад градоначелника Зубиног Потока и да је градоначелник Вуловић “сам изабрао и донео одлуку о томе да буде ван Косова” објаснивши да је Вуловић обећао тужиоцу да ће се одазвати позиву и да су се они надали да ће тако и бити.

“Значи Вуловић је сам донео одлуку да се не одазове том позиву, тако да је он лично донео одлуку да не настави рад градоначелника”, казала је в.д. шефа Еулекса.

Ваштер је казала да се Еулекс фокусира на рад усмерен у правцу сузбијања корупције на високом нивоу, борби против организованог криминала и расветљавању ратних злочина.

“У овом тренутку радимо на око 300 случајева високог нивоа у претпретресној фази и већина тих случајева се односи на део јужно од реке Ибар. Током досадашњег трајања мисије, наше судије, тужиоци и истражитељи су одрадили око 2.500 кривичних предмета и око 40.000 грађанских парница”, рекла је она.

Када говоримо о ових 40.000 грађанских парница, објаснила је Ваштер, углавном су везани за имовинска питања, а већина подносилаца захтева су Срби.

“Они су углавном сви решени, остало је само око 300 предмета и очекујем да ће и они бити одрађени до краја године”, казала је в.д. шефа Еулекса.

Она је подсетила да је од 14. јуна 2014. године на снази политика “неотварања или непокретања нових случајева” тако да Еулекс не отвара нове истраге и да је уместо тога све више, како је казала, мешовитих истрага.

Ваштер је казала да Еулекс не прави никакву разлику на основу етничке припадности када говори о спровођењу владавине права.

“Желим да кажем да косовске судије и тужиоци који су такође и део мисије једино испитују и разматрају чињенице и доказе, а не националну припадност или статус. Од 2008. године 481 оптуженом је суђено испред већа где су Еулексове судије биле део процеса”, казала је она.

Што се тиче предмета злочина над Србима случајеви не могу бити процесуирани без доказа било када говоримо о материјалним доказима или изјавама сведока, нагласила је Ваштер.

Упитана када очекује формирање Специјалног суда за ратне злочине почињене на Косову одговорила је да само може казати да ће суд бити основан у складу са међународним правним стандардима и да ће у њему радити међународни истражитељи, тужиоци и судије.

Суд ће у потпунопсти бити независан од мисије по питању рада на кривичним предметима, рекла је Вештер.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!