Друштво

Савет Београдског универзитета упутио писмо Вучићу у коме се траже већа новчана средстава за нормалан рад факултета

Савет Београдског универзитета упутиће мандатару за састав Владе Александру Вучићу писмо у коме ће тражити да се у ребалансу буџета издвоје значајнија средства како би факултети могли нормално да функционишу.

Иницијатива је потекла од др Александра Поповића, професора Хемијског факултета, који оцењује да је сада прави тренутак за то, јер ће нова Влада свакако морати да ради ребаланс буџета.

– Мали факултети, као што је Хемијски, немају новца за нормално функционисање. Не говорим о платама, већ о парама за плаћање рачуна за струју, воду… Факултету су потребна и средства за лабораторију, а то све кошта – каже Поповић за “Блиц”.

Он је на седници Савета чак и цитирао Вучића, који је пре 15-ак дана у врању рекао да “никада нисмо имали боље стање државне касе”.

– Да ли факултети имају довољно новца за функционисање? Немају. Крај. Пишемо писмо – рекао је Поповић.

Ректор БУ Владимир Бумбаширевић рекао је да се за истраживања и за високо образовање из буџета издваја око један одсто БДП, док би оптимално било најмање три одсто.

Истовремено, Савет ће Влади Србије предложити и да се формира посебно министарство за високо образовање, које би се посебно бавило универзитетима у Србији.

На седници је представљен и извештај о раду БУ за 2015. годину, као и акциони план за 2016. годину.

– У процесу израде ИСО 20001 стандарда у вези са вођењем документације прошли смо све фазе. На Лајденској листи у 2015. смо заузели 179 место по борју публикација, али је свега пет одсто тих публикација објављено у најзначајнијим часописима. Потписали смо уговоре о сарадњи са факултетима у Мадриду и Барселони који су високо котирани на Шангајској листи – рекао је Бумбаширевић.

За новог члана Савета, за групацију техничко технолошких наука, изабрана је професорка Драгица Обратов Петковић са Шумарског факултета.

Једногласном одлуком, ма предлог Студентког парламента за студента – проректора изабрана је Марија Радовановић, студенткиња арапског језика.

Савет је одлучио и да висина школарине за мастер студије “Европска политика и управљање кризама” буде 120.000 динара за српске џављане, односно 2.400 евра за стране студенте који одлуче да студирају у Београду.

На седници је представљен и финансијски извештај за седам задужбина и три фондације које припадају БУ.

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!