Азија

Шта се заправо догодило са јуаном? У вест о девалвацији кинеске валуте унет је драмски заплет који у стварности не постоји

Сви значајни српски медији пренели су јуче агенцијску вест о девалвацији јуана, наводећи да је кинеска валута спала на најнижу вредност у последње три године, чиме је у ову вест унет драмски заплет који је информативно обесмишљава.

Сваком разумном човеку кнедла у грлу макар на тренутак застане, када прочита да је друга привреда по обиму у свету оборила вредност своје валуте на најнижи ниво још од 2012. године, што није тачно. Евро је лане вредео око 8, а данас између 6,7 и 7 јуана.

Годинама уназад, Пекингу су са запада упућиване поруке, па и прекори, да је дошло време да повећа вредност своје валуте, што је, у односу на евро, крајем године и учињено.

Народна банка Кине јуче је оборила вредност јуана за 1,86 одсто према долару, што је највећи дневни пад јуана у односу на америчку валуту још од јануара 1994. године. У исто време, то је и најнижа вредност кинеске валуте према долару за нешто више од две године. За један долар пре јучерашње девалвације добијао се 6,1 јуан, а након ње 6,3.

У најновијем саопштењу Народне банке Кине каже се да је промена вредности националне валуте нормална, заснована на тржишном систему, где одлучујућу улогу игра однос понуде и тражње.

Без сумње, благи пад вредности јуана погодоваће извозу кинеске привреде, која у овој години циља раст од 7 одсто, најнижи за последњих 25 година. Кинеска привреда налази се у фази реструктурирања, а поред домаћих изазова, попут раста броја лоших кредитних пласмана и питања дугова локалних влада, додатни проблем јој представља пад економске активности у свету, нарочито у зони евра, с обзиром да је Европска унија највећи спољнотрговински партнер Пекинга. Том етреба придодати и слабију тражњу у САД и Јапану.

Све то ипак не значи да вести од глобалног значаја, уместо новинарски, треба књижево обрађивати и објављивати.

Бранко Жујовић, Кинески радио Интернационал

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Кина ради исто што и Русија. Обара јуан да би га по трговала за доларе на крају, ослободила се долара а своју валуту онда подигла на највиши ниво. Кина задаје коначни економски ударац УСА. Не заборавите да је задњих година Кина куповала и гомилала злато, тако да паметном јасно…
    Време је да се на јуану заради као на рубљи. Чим падне најниже ослободити се долара и евра, купити јуан, а касније или купити злато…На рубљи се добро зарадили и до 40% уложених € или $. На јуану ће зарада бити мања доста али ко има кеша више и то је довољно.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!