Србија

Тероризам може да прерасте у сукобе, претња шиптарски терористи са Косова и Метохије

Некадашњи директор Војно-безбедносне агенције (ВБА) Светко Ковач изјавио је да би тероризам, у још запаљивој ситуацији на Балкану, врло лако могао да прерасте у оружане сукобе и да се може рећи да постоје потенцијалне претње Србији и њеним грађанима.

 На питање да ли је Србија под претњом од терористичких напада, пошто и у Србији и у БиХ има припадника вехабијског покрета, он је рекао да је чињеница да постоје значајне везе између Исламске државе и Западног Балкана.

Из БиХ, Македоније, неких делова Србије, посебно Косова и Метохије, релативно велики број људи учествује у рату на Блиском истоку, посебно у Сирији. Сигурно је да они нису једини са ових простора који подржавају ‘свети рат’ и борбу свим средствима за стварање ‘калифата’. Ово потврђује и последњи терористички акт у Сарајеву у коме су страдала два војника БиХ. Није безначајна ни чињеница што Исламска држава ставља Балкан на мапу свог будућег ‘калифата’. Имајући у виду да преко наше земље воде путеви шверца наоружања и дроге, трговине људима и других облика организоване криминалне делатности, можемо рећи да постоје потенцијалне претње Србији и њеним грађанима“, рекао је Ковач у интервјуу за лист Данас.

Ковач је додао да је за управљање избегличком кризом, посебно спречавање терористичких претњи, од изузетног значаја сарадња између обавештајно-безбедносних система држава.

Он је додао да Србија од почетка води јасну и принципијелну политику у односу на избегличку кризу, и да приступ Србије карактерише хумано поступање према избеглицама и људска солидарност, иако то не значи занемаривање и несагледавање потенцијалних безбедносних и других проблема.

Бивши први човек ВБА је, међутим, упозорио на могућност да, након терористичких напада у Паризу, дође до знатног смањења или чак и заустављања кретања избегличких колона ка Западној Европи и да се, последично, у Србији нађе далеко већи број избеглица у односу на капацитете прихватних центара.

Ковач је рекао да обавештајне службе морају далеко од граница земље да прате ту проблематику и достављају прецизне податке и процене о могућим врстама и начинима угрожавања.

Тешко је међу великим бројем људи који се релативно кратко задржавају на нашој територији идентификовати припаднике терористичких група или потенцијалне носиоце разних врста угрожавања. Треба имати у виду да се правац кретања избеглица поклапа са путевима које су већ исламски терористи користили за шверц оружја из Турске и Западног Балкана ка Европи“, рекао је Ковач.


Извор: Агенције, КМновине

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!