Србија

У Ђаковицу жели да се врати 400 српских породица, УНХЦР им нуди шаторе и – хладне оброке

ГРАЧАНИЦА – Представници Удружења расељених Срба из Ђаковице затражили су помоћ од Канцеларије за КиМ да се интерно расељенима из овог града као и из целе покрајине, омогући колективни повратак. Представник Удружења, Ђокица Станојевић, напомиње да је до сада евидентирано четиристотинак српских породица које су спремне да се врате у Српску улицу у Ђаковици, али и околна насеља, Пискоту, Брековац, Петровац.

Станојевић је затражио од представника Канцеларије за КиМ да им се омогући и обилазак гробља, као и обележавање верских празника у Манастиру Успења Пресвете Богородице у Ђаковици.

– Пошто смо се до сада са истим захтевом обраћали свим дипломатским представништвима и амбасадама у нашој земљи, исту помоћ смо затражили и од Канцеларије за КиМ – каже. Наш захтев са списковима породица које желе да се врате у Ђаковицу, расељени Срби су упутили и УНХЦР.

– Једино смо до сада добили одговор УНХЦР којим смо обавештени да људи могу да се врате и да ће имати смештај под шаторима и хладни оброк у наредних шест месеци, што је непримерено, поготово што ми већ имамо наше куће и станове – оцењује Станојевић.

Он наглашава да Албанци који су годинама користили српску имовину како би спречили повратак расељених Срба, у последње време масовно руше и демолирају српске куће и станове.

– Расељени од прошле године не иду на гробља, нити славе славу, Божић и Ускрс у Ђаковици. Та могућност нам је ускраћена јер Кфор и Еулекс не могу да нам гарантују безбедност после напада које смо доживели – каже Станојевић. Ниједан обилазак расељених није прошао без узнемиравања, каменовања аутобуса па и оружаних напада. Станојевић истиче да је и снимио филм са свим извештајима и нападима на расељене током обиласка Ђаковице, који ће бити прослеђен свим међународним организацијама.

ОД 12.500 СРБА ОСТАЛЕ ЧЕТИРИ МОНАХИЊЕ

Српска имовина уништавана још од 1999. године, а само у последњих месец дана порушено је седам српских кућа у некадашњој Српској улици, где је до 1999. године живело 420 домаћинстава. Од око 12.500 Срба, у овом граду живе само четири монахиње.

 

Д. ЗЕЧЕВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!