Хроника

У Србији оперише добро организована банда кријумчара миграната која у самом државном врху има заштиту

Због илегалног преласка границе, прошлог викенда мађарски граничари привели су 457 миграната.

Посао кријумчара у Србији цвета, што су за Б92 потврдили и сами мигранти.

Шта је смарагд, а није драги камен? То је надимак особе која мигранте из Србије нелегално уводи у Мађарску.

Мигрант: Смарагд ће пресећи жицу и ући ћемо у Мађарску.

Б92: Ко је заправо Смарагд?

Мигрант: Не могу да говорим о томе…

Б92: Колико му новца дајете?

Мигрант: За сваког од нас узима по 250 евра…

По њих долази аутомобил који их вози до “једног човека“.

“Долазимо до границе, пешачимо око три сата, онда Смарагд пресеца жицу на огради и долазимо до кампа одакле нас пребацују у Немачку“, каже држављанин Пакистана.

Затварање мигрантске руте преко Балкана очекивано је довело и до пораста броја кријумчара. Пакистанац каже да нема пасош. Додаје и да му није потребан.

Б92: Дајете новац некоме?

Пакистанац: О, да, да…

Б92: Колико?

Пакистанац: Око 200 евра. Не знам сада тачно коме ћу да дам новац, виђао сам их овде около…

Кроз центар за избеглица у Крњачи дневно прође око 400 миграната. Неки су затражили азил, неки планирају, док други само преноће. И овде су чули за кријумчаре.

“Свега постоји… То су дешавања углавном око аутобуске станице у Београду. Не можете да спречите кријумчара, али можете да смањите ризике. Ово је државни систем, не може се искоренити проблем, али се могу смањити ризици“, каже руководилац Центра за азил у Крњачи Раде Ћирић.

Услови за мигранте су овде добри, а неки од њих су ту и по неколико месеци.

“Нисам забринут што су затворене границе јер немам новца да их пређем илегално. Зато сам аплицирао за азил овде“, каже један од корисника услуга центра у Крњачи.

За разлику од њега, људи на аутобуској станици то не намеравају. Циљ им је да што пре дођу до Смарагда и плате му како би се отиснули на Запад.

Покушали смо да сазнамо да ли је српска полиција упозната да многи од ових људи нелегално улазе и излазе из земље, те шта планирају поводом тога.

“Београдска полиција је од почетка године, у сарадњи са надлежним тужилаштвима, поднела кривичне пријаве против 34 особе због постојања основа сумње да су починили кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи“, наводи се у саопштењу МУП Србије.

Из МУП-а уверавају и да контролишу стране држављане у парковима око Главне аутобуске и железничке станице у Београду и другим местима на којима се мигранти окупљају, обављају контролу објеката за обављање услуга смештаја на територији престонице.

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Na kraju krajeva i nek im uzimaju pare da ih teraju dalje, bolje nego da ostaju ovde, samo je problem što na isti način i uvode preko granice u Srbiju…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!