Азија

Откривена нова врста орангутана (видео)

Нова врста орангутана откривена је на северу Суматре у Индонезији, објављено је у научној студији у којој се наводи да због малог броја тих животиња оне спадају у једну од најугроженијих врста великих човеколиких мајмуна.

Најновији члан породичног стабла тих напредних животнија можда неће опстати још дуго. Толико их је мало и њихово станиште је тако расцепкано да постоји опасност да изумру, наводе научници који су проучавали ове животиње.

Према студији, само је 800 јединки ових примата, које су научници назвали тапанули (Понго тапанулиенсис), чиме су они најугроженија врста мајмуна. Научници наводе да су те животиње врло осетљиве и да је њихова животна средина под даљим претњама због активности људи.

“Уколико се брзо не предузму мере да се смање садашње и будуће претње очувању преостале шуме, можда ћемо за нашег века видети и откриће и нестанак једне врсте великог мајмуна”, навели су научници.

Ово је прва нова врста великог мајмуна у скоро 90 година. Претходно су научници признали шест врста великих мајмуна: орангутане са Борнеа и Суматре, источне и западне гориле, шимпанзе и бонобое.

Индонежански мајмуни тапанули се крећу на око 1.100 квадратних километара у шуми Батанг Тору на северу Суматре. Историјски, они су вероватно били изоловани од суматранских орангутана који живе северније већ 10.000 до 20.000 година, утврђено је генетским испитивањем.

Стручњак Расел Митермајер, један од 37 аутора студије, рекао је да се ради о изузетном открићу и да је сада на индонежанској влади да осигура да та врста преживи. Прве индиције о специфичности врсте тапанули примећене су на скелету одраслог мужјака убијеног 2013. године. Када су научници испитали лобању и зубе констатовали су јединствене одлике по којима се разликује од других орангутана.

“Били смо изненађени да видимо да су карактеристике лобање биле заиста другачије од оног што смо до сада знали о великим мајмунима”, рекао је Мет Новак, стручњак из Суматранског програма за конзервацију орангутана (СОЦП). Анализа генома 37 орангутана које су спровели истраживачи Универзитета у Цириху, открила је историју еволуције тих мајмуна.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!