Друштво

Удружења грађана захтевају јавну расправу о промени Устава

Поводом најаве измена Устава Србије, удружења грађана која имају вишегодишње искуство у области права и правосуђа данас су изразила забринутост због начина на који се одвија тај поступак и захтевале од Владе да без одлагања отворе јавну расправу о променама Устава.

Сматрамо да је потребно да представници Владе и Министарства правде без одлагања отворе јавну расправу о променама Устава, у које ће укључити не само одабрана удружења грађана (која су достављала своје писане сугестије о промени Устава), већ и друга удружења, институције, појединце и најважније – грађане, пише у заједничком саопштењу пет организација.

Оне позивају Министарство правде да објави нацрт промена Устава, о коме би било могуће расправљати.

Акционим планом за Поглавље 23 је предвиђена промена Устава до краја 2017. године, а Министарство правде је најавило да ће се ове измене пре свега односити на уставни положај правосуђа.

Досадашње активности Министарства правде биле су усмерене на прикупљање ставова удружења грађана о потребним променама Устава, док су грађани ван удружења у потпуности искључени из ових консултација, указује се у саопштењу.

Организације упозоравају да такав приступ указује да ће одлуке о предлогу за промену Устава бити донете у уском кругу званичника Владе, као и да је намера да консултације буду представљене као јавна расправа – што оне нису ни по обиму, ни по садржају.

Како наводе, Министарство правде је у поступку јавних консултација организовало један састанак на којем су удружења имала само пет минута да представе своје предлоге, али је онемогућена дебата о предложеним решењима.

Влада и Министарство правде ни тада, а ни касније нису јавности представили своја решења за промену Устава, истиче се у саопштењу.

Због свега наведеног, позивамо Владу и Министарство правде да продуже превиђени рок за промену Устава и да ову тему хитно врате у оквире који су примерени њеној важности за све чланове заједнице.

Саопштење потписују Друштво судија Србије, Удружење јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Србије, Центар за правосудна истраживања, Београдски центар за људска права и Комитет правника за људска права.

Фонет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!