ВестиЕкономија

План трошења државних пара: Милијарде за субвенције страних компанија!

Повећање плата и пензија, капиталне инвестиције, кредити, субвенције и метро – то су кључне ставке на које ће у 2020. години из државне касе бити издвојене највеће суме новца. План трошења државних пара, односно Предлог Закона о буџету Влада Србије усвојила је прошле недеље, а тај документ сада је стигао и у Народну Скупштину. Посланици ће се о њему тек изјашњавати, а у међувремену прве познате цифре анализирају економски аналитичари.

Најважнији Закон у години стигао је у Скупштину Србије – буџет за 2020.годину. Kако ће власт у наредној години трошити новац пореских обвезника, питање је које се тиче свих грађана у Србији, јер ће то посредно или непосредно утицати на животни стандард људи у читавој земљи.

А из Владе тврде: баш је повећање животног стандарда становништва кључна карактеристика буџета за годину која је пред нама. Планирани приходи износе око 1.315 милијарди, расходи око 1.335 милијарди динара, док је пројектовани дефицит око 0,3 одсто БДП-а. Буџет је Влада “скоцкала” на очекиваном привредном расту од – чини се, оптимистична – четири процента. У 2020. години очекује се да јавни дуг Србије падне са садашњих 52 на око 50,3 одсто БДП.

Буџет је развојни, каже министар финансија Синиша Мали и уверава да је Влада направила јасан план како да подстакне даљи раст привреде. У прилог томе, министар каже да је ово буџет којим се завршава процес фискалне консолидације, односно штедње и да од наредне године почиње фаза раста. А обећава да ће то и грађани осетити. И то кроз повећање плата и пензија. За повећање плата из буџета се издваја 295 милијарди, а за пензије око 580 милијарди динара. Шта кажу аналитичари – да ли ће то донети значајне промене у новчаницима грађана?

“Овим буџетом отварамо нову страницу у економском развоју наше земље, са завршетком консолидације јавних финансија, на основу реформи које смо започели 2014. године, желимо да у што краћем временском периоду расте животни стандард грађана”, рекао је Синиша Мали.

“Буџет није лутрија, буџет није лоз, буџет није оних седам погодака на лотоу – ви погодите, или извучете лоз, добијете огромну суму новца и добро живите. Оно што је мени одмах упало у очи када сам видео Предлог Закона о буџету – то је појава дефицита. Дефицит је црвена лампица”, каже економски новинар Миша Бркић.

Kрај штедње, а почетак трошења пара на капиталне инвестиције. За различите пројекте, углавном из области инфраструктуре издваја се око 199 милијарди динара и тиме званично започиње реализација националног инвестиционог плана, који је више пута најављивао и председник Србије, Александар Вучић. Ипак, Влада и даље остаје при политици давања субвенција – за то је намењено око 95 милијарди, а за подстицаје инвеститорима иде око девет милијарди динара. У ове субвенције улазе и обавезе Владе према Фијату и Ер Србији, али и за још 60 страних или домаћих компанија које су у претходном периоду отвориле радна места у Србији. Али, држава ће се и поново задуживати да би зацртано испунила.

“Ако је тачна прича коју власт овде прича да држава у буџету има много новца, па зашто тим новцем не отплати кредит са неповољним каматним стопама и ослободи себе, односно државу, скупих кредита”, каже Бркић.

У предлогу буџету види ће се Влада задужити и за нових 580 милиона евра, како би започела пројекат изградње метроа у српској престоници. То значи да ће се један од највећих инфраструктурних пројеката у модерној историји Београда – како је метро описан и од представника Владе и од градских челника – градити новцем свих грађана Србије.

Ако вам се већ сада завртело у глави од милијарди и милиона, о овим цифрама ће се тек говорити, јер се расправа у Парламенту очекује тек за две седмице. Посланици би – према обећањима председнице Скупштине – први пут за последњих неколико година, требало да расправљају само о буџету, без гомиле других закона који са њим немају никакве везе, што је била устаљена пракса до сада.

 

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!