Европа

Европски суд правде одбио захтев Мађарске и Словачке да буду ослобођене „мигрантских квота“

ЕВРОПСКИ суд правде у потпуности је одбацио захтеве Мађарске и Словачке да буду изузете из програма ЕУ о размештању избеглица.

Захтеви Словачке и Мађарске у потпуности су одбачени, наводи се у данашњем саопштењу Суда.

Земље ЕУ сагласиле су се у септембру 2015. са планом о размештању избеглица које су стигле до Грчке и Италије по осталим земљама ЕУ, али је до сада размештено само око 24.000 људи.

Тај план који превиђа квоте за сваку земљу и сматра се кључним делом миграционе политике ЕУ.

Мађарска и Пољска су гласале против плана и одбиле да учествују у њему, док је Словачка до сада примила само неколицину избеглица из Грчке.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто изјавио је данас да је одлука Европског суда правде „нечувена и неодговорна“.

Сијарто је рекао да одлука Европског суда правде угрожава безбедност и будућност Европе, пренео је Асошијетид прес.

Он је рекао да је реч о политичкој одлуци и да ће Мађарска наставити да се бори против настојања ЕУ да натера земље да прихватају мигранте.

Сијарто је рекао да ће Будимпешта наставити да ставља нагласак на одбрани спољних граница ЕУ и да је време да ЕУ одустане од неуспешног плана за размештање миграната.

Словачки премијер Роберт Фицо изјавио је да Словачка поштује пресуду Суда Европске уније у Луксембургу да су неосноване тужбе Словачке и Мађарске на европске изгбеличке квоте, али да то не мења политички став да ће Словачка настојати да се солидарност у избегличкој кризи изражава другачије.

„У потпуности поштујемо пресуду Суда ЕУ. Заузимамо другачији правни став да није било потребно да се та одлука прима на нивоу Европског савета. Наш став према квотама се не мења. То данас говоримо потпуно јасно“, казао је Фицо на ванредној конференцији за новинаре у Братислави поводом данашње пресуде.

Фицо је казао да ће Словачка наставити да се политички ангажује да се солидарност у миграцијској кризи која је погодила Европу, искаже другачије, а не наметнутим примањем избеглица које, како је упозорио, ионако не желе да остану у Словачкој.

„Пресуда Суда ЕУ не доноси никакав нови квалитет. Важно је рећи да у потпуности поштујемо тај став суда. У ставу моје владе када су у питању квоте и мигранти се апсолутно ништа не мења“, рекао је Фицо.

Та одлука министара унутрашњих послова ЕУ из јесени 2015. године ће, по речима премијера, ионако престати да важи 26. септембра, тако да се за Словачку апсолутно ништа не мења и не прете јој никакве санкције за то што се без успеха жалила на квоте.

И словачки министар спољних послова Мирослав Лајчак рекао је данас да не може да замисли да Словачка не поштује одлуку Суда ЕУ, али није објаснио да ли ће Словачка сада примити избеглице које је требало да прими, и само је нагласио да то није механичка ствар.

Словачка је у првој фази требало да преузме 802 избеглице из логора у Грчкој и Италији, а касније, у случају потребе, још 656 избеглица.

„Смерница о расподели избеглица престаје да важи крајем овог месеца, а до данас је релоцирано 17 одсто од укупног броја“, подсетио је Лајчак да је програм релокације био у целини неуспешан у ЕУ.

Јункер одбацио Орбанов захтев да му ЕУ надокнади пола трошкова за ограде на граници

Шеф ЕК је указао да Мађарска прима ЕУ-субвенције од више од три одсто свог БДП-а сваке године, што је највиши проценат од било које ЕУ земље. Потом је нагласио: „Солидарност је двосмерна улица. Постоје времена када земље чланице могу да очекују да добију помоћ и времена када оне, заузврат, треба да буду спремне да допринесу“

ПРЕДСЕДНИК Европске комисије (ЕК) Жан Клод Јункер оштро је одговорио мађарском премијеру Виктору Орбану на његов захтев за додатна средства ЕУ за ојачање границе, подсећајући га да је „солидарност двосмерна улица“, и набрајајући сву помоћ коју је Брисел понудио или пружио Мађарској да се суочи с имиграцијом.

Како преноси портал Политико (Politico), Јункер је у писму упућеном Орбану навео да је током мигрантске кризе 2015. године Мађарска одбила могућност да има корист од премештања до 54.000 људи и одлучила да врати готово четири милиона евра европских средстава које је Комисија унапред доставила Мађарској.

Мађарски премијер је 31. августа писао Јункеру и тражио да ЕК надокнади пола трошкова које је последњих неколико година његова влада имала за обезбеђење своје границе, која је делом и спољна граница ЕУ.

Орбан је наредио изградњу две жичане ограде на својој граници 2015, са Србијом и са Хрватском.

Јункер је у свом одговору навео да су три хитна поклона од укупно 6,26 милиона евра била доступна Мађарској, која није испунила потребну папирологију да би добила приступ већини тих средстава.

Јункер је додао да Мађарска и даље има приступ својој националној квоти од европског безбедносног фонда издвојеног за границе у периоду између 2014. и 2020, који износи више од 40 милиона евра.

Шеф ЕК је такође указао да Мађарска прима ЕУ субвенције од више од три одсто свог БДП-а сваке године, што је највиши проценат од било које ЕУ земље.

„Солидарност је двосмерна улица. Постоје времена када земље чланице могу да очекују да добију помоћ и времена када оне, заузврат, треба да буду спремне да допринесу“, написао је Јункер.

„Солидарност није а ла карт јело, које може да се изабере за управљање границама а да се одбаци када се ради о поштовању заједнички договорених одлука о премештању (избеглица)“, додао је он.

Како је написао Јункер, ЕК је спремна да брзо испита сваки захтев за конкретне и хитне потребе када се ради о граничној безбедности и да пружи „одговарајућу и прикладну помоћ за јачање граничне контроле у складу са ЕУ законима“.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!