Економија

Спремите се за шесто поскупљење струје у последње три године: Напредњаци уништили ЕПС, а ми ћемо то платити

У Србији ће ове јесени опет да поскупи струја и то је шести пут од 2022. године. Повећање цене од најмање седам одсто очекује се у октобру, а правда се потребом јачања финансијске одрживости и покривања трошкова пословања државних енергетских предузећа. Међутим, сасвим је извесно да је ово још један доказ да грађани Србије кроз поскупљења струје плаћају данак вишегодишњег уништавања енергетског система земље, које је кулминирало 2021. године.

Да ће струја опет да поскупи потрошачи у Србији су сазнали захваљујући Међународном монетарном фонду. Наиме, у извештају о ревизији програма са Србијом, коју је ММФ објавио у петак, наводи се да се држава Србија обавезала да ће повећати цену електричне енергије за домаћинства од најмање седам одсто од првог октобра 2025. године.

Октобарско поскупљење само прво у низу

Ова одлука је, како се наводи у извештају, донета са циљем јачања финансијске одрживости и покривања трошкова пословања државних енергетских предузећа.

Спремите се за шесто поскупљење струје у последње три године: Напредњаци уништили ЕПС, а ми ћемо то платити
Foto:shutterstock

Поред овог директног поскупљења, власти су се обавезале да ће размотрити и промену тарифног система, односно спуштање прага за улазак у најскупљу, „црвену зону“.

Такође, октобарско поскупљење је само прво у низу, јер аранжман са ММФ-ом предвиђа и ново прилагођавање цене струје најкасније до 1. октобра 2026. године.

„Како монополиста на тржишту није финансијски стабилан“

Економиста Горан Радосављевић, професор ФЕФА факултета, оцењује за Nova.rs да је кроз фразу “јачање финансијске одрживости и покривање трошкова пословања државних енергетских предузећа” само у фину обланду увијена чињеница да грађани опет морају да плаћају данак лошем и крајњем непрофесионалном газдовању у енергетском систему Србије.

Непрофесионално вођење енергетског система, да подсетимо, најбоље се видело у децембру 2021. године.

Са првим снегом дошло је до колапса енергетског система и више од 130.000 домаћинстава је остало без струје, јер су, како се испоставило, у пећима термоелектрана уместо угља завршили блато и камење. Месец дана касније са функције је отишао и тадашњи в.д. директора ЕПС-а Милорад Грчић, на чије лоше руковођење компанијом је јавност упозоравала и много пре овог колапса.

Спремите се за шесто поскупљење струје у последње три године: Напредњаци уништили ЕПС, а ми ћемо то платити
Горан Радосављевић Фото:Иван Динић/Нова С

“Средства ће, како кажу бити, првенствено усмерена на повећање финансијске одрживости тих предузећа. Зашто предузеће које је монополиста и не можете да нађете замену за његову услугу на тржишту није финансијки стабилно и одрживо? При томе добија и значајне државне субвенције”, пита Радосављевић.

Он подсећа да ће ово октобарско повећање, за које је процена да ће бити најмање седам одсто, бити шесто повећање од 2022. године.

“Ако бисмо само пуко кумилативно сабирали, то повећање цене струје је више од 60 одсто, а јасно је да је и веће. И то је више него што је званична инфлација у том периоду”, истиче наш саговорник.

„Само се наставља пљачка и крађа у енергетском систему“

Упозорава да наша државна енергетска компанија није деценијама изградила ниједну хидроелектрану и грађани никако да виде неке назнаке модернизације система, за коју се већ годинама одваја кроз силна поскупљења струје.

“Ни досададашња повећања цена нису искориштена да се та средства усмере за модернизацију енергетског система, већ само да се настави крађа и пљачка у том предузећу и тако ће бити и у будућности. Циљ је само да се напуни буџет ЕПС, без да се реформише систем и достигну европски стандарди”, наглашава Радосављевић.

Грађани су просто осуђени на ЕПС

Он напомиње да не стоје поређења цена струје у Србији и земљама Европске уније због разлике у њиховом квалитету, јер како је навео, у Словенији, на пример, “добијате струју која је производи по еколошким стандардима, док је ова која се добија у нашој земљи смеће”.

Спремите се за шесто поскупљење струје у последње три године: Напредњаци уништили ЕПС, а ми ћемо то платити
Далеководи Фото:ЕПА-ЕФЕ/РОБЕРТ GHEMENT

“Зато су државна енергетска предузећа код нас највећи кочничари енегетске транзиције, а ми смо као грађани просто осуђени на њих. Чак да хипотетички набавите струју негде друго, да бисте је транспортовали до своје фирме опет вам је потребан ЕПС и ЕДС. Бројни су примери грађана који су се одлучили да производе сами струју из соларне енергије и који су морали годинама да чекају да се повежу на мрежу”, објашњава Радосављевић.

Зашто плаћање преко приватне банке?

Коментаришући одлуку Електропривреде Србије да промени рачун за уплату и да се уместо досадашњег трезорског рачуна, уплате корисника врше на текући рачун Алта банке; Радосављевић објашњава да то само по себи није лоша одлука.

“ЕПС је предузеће и треба да изађе из трезора, али је питање зашто је одабрана Алта банка, а не рецимо Поштанска штедионица, која је државна банка. Зашто се сада пумпа једна приватна банка”, пита Радосављевић.

Алта банка је, да подсетимо, у власништву бизнисмена блиског СНС-у Давора Мацуре.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

виа
Нова.рс
Извор
Јелена Булајић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!