Увид у Јединствени бирачки списак у Зајечару бацио је ново светло на изборну крађу у том граду на шта су од тренутка када су избори одржани упозоравали грађани, опозиција и представници цивилног сектора. У поменутом списку пронађена су имена преминулих, интерно расељених лица, али они грађани који немају пребивалиште у месту где су гласали. Опозиција из Зајечара поручује да су исцрпели скоро сва правна средства борбе, али да се уздају у институције које их никада нису издале – улицу и народ, додајући да се ова очигледна изборна превара спроводи уз помоћ тужилаштва, судова и полиције.
Подаци из записника о ванредном инспекцијском надзору Министарства за државну управу и локалну самоуправу, а у који је Н1 имао увид показали су низ неправилност у вези са јединственим бирачким списком у Зајечару.
Тако је утврђено да се у Јединственом бирачком списку у Зајечару, на дан 2. и 3. јула, само дан пре утврђивања укупног извештаја о резултатима избора у том граду, налазе преминули, интерно расељена лица која нису пријављена у том својству у Зајечару и лица за која је утврђено да су у бирачки списак уписана по основу пребивалишта, а да заправо немају пребивалиште на територији Зајечара.

Локални избори који су недавно одржани у Зајчеару и Косјерићу привукли су велику пажњу јавност због атмосфере у којој су одржани. Изалазак на биралишта протекао је под присмотром јаких полицијских снага, а током читавог изборног дана стизали су извештаји о бројним притужбама грађана и опозиције на цео процес.
Када је о Зајечару реч, епилог је да је среднином јула Виши суд одбио приговор коалиције „Промена у коју верујемо“ на укупни извештај о резулататима избора за одборнике Скупштине града.
Претходно је зајечарска опозиција затражила од ПУ Зајечар информацију о томе да ли су људи за које су, како тврде, установили да су били уписани у бирачки списак, гласали на основу уписаног бравишта у том граду, а што закон забрањује.

Из полиције им је стигао одговор да та информација није од јавног значаја и да је “по овлашћењу ресорног министра“ Ивице Дачића – неће добити.
Кандидат за градоначелника Зајечара испред листе Промена у коју верујемо Угљеша Ђуричковић каже за Нову да је потпуно јасно да су тужилаштво, судови и полиција на страни режима.
„У претходном периоду смо ми разоткрили шта све институције раде како би овај режим одржали на власти. Ми смо све ове податке тражили званично да нам доставе и од полиције, али је стигао одговор да то не могу“, подсећа Ђуричковић.
Ђуричковић каже и да је по његовом захтеву инспекторка Министарства извршила ванредни инспекцијски надзор.

„То је урађено на моделу случајног узорка и утврђено је да има више особа које не би смеле да гласају. Издати су налози начелнику Градске управе и референту бирчког списка да то исправе у наредном периоду. Сад је касно, јер су сви ти људи гласали и учествовали у томе да овај режим остане на власти, а с друге стране су легализовали крађу која је у Зајечару очигледна“, каже саговорник Нове.
Додаје и да све што су грађани и опозиција пронашли у претходном периоду јесте довољно да се избори пониште.
„Да смо и једну особу и једно лице пронашли са боравиштем које није смело по закону да гласа, у нормалној, демократској земљи избори би били поништени. Само у Србији се све институције труде да легализују крађу“, наводи Ђуричковић.
Подцртава да су исцрпели сва правна средства, осим писање уставне жалбе.
„Оно што можемо је и када све институције не раде је да се уздамо у последњу институцију која сигурно неће да изда – то је народ и улица. Остаје нам да не дозволимо да се 5. августа одржи конститутивна седница Скупштине, јер то би значило да ће у клупама седети одборници СНС против којих постоје докази да су учествовали у куповину гласова“, закључује саговорник Нове.
ЦРТА: Одговорна је власт
Нова сазнања до којих је јавност дошла о стању бирачког списка Зајечара, тј. о чињеницама да се у евиденцији налазе мртве особе, интерно расељени и други грађани без неопходне пријаве пребивалишта у том граду, додатна су аргументација за оцену Посматрачке мисије Црте да резултати локалних избора у Зајечару не одражавају изборну вољу грађана, те да органи власти који би на основу њих били успостављени не могу имати демократски легитимитет, саопштила је ЦРТА.
Такође, како наводе, проблеми који су утврђени у Зајечару, а какве је Црта проналазила и у ранијим изборним циклусима, нарочито током београдских избора у децембру 2023. године, још једном потврђују неопходности свеобухватне и транспарентне ревизије бирачког списка, као и утврђивања кривичне и сваке друге одговорности за манипулације тим фундаменталним изборним документом.

Једна од кључних, годинама понављаних препорука ОДИХР-а односи се на спровођење процеса пуне и независне ревизије бирачког списка, који би у потпуности био јаван и у који би били укључени представници власти, опозиције и стручних организација цивилног друштва. Власт је, међутим, у више наврата покушала само да симулира такав процес, онемогућавајући стварни напредак ка конкретним решењима која не би била пуке козметичке промене, а која је у највећој мери понудио Цртин предлог Закона о
јединственом бирачком списку.
„Неспремност власти да се стане на пут манипулацијама евиденцијом бирача огледа се, између осталог, и у чињеници да Црта нема никакве информације о евентуалном поступању по три кривичне пријаве које је поднела против припадника МУП-а и МДУЛС-а, због њихове улоге у злоупотребама бирачког списка и миграцијама бирача на београдским изборима 2023. Некажњивост штити делове институција који, уместо да спроводе и штите законе, учествују у противзаконитим активностима. Стога, значајно охрабрује начин на који је служба Министарства за државну управу и локалну самоуправу спровела ванредни надзор у Зајечару, показујући да у државним институцијама и даље постоје професионалци који одговорно раде у јавном интересу“, закључили су из ЦРТА.
Политиколог Цвијетин Миливојевић каже за Нову да није изненађен инфромацијама о неправилностима, колико чињеницом да је опозиција изашла на изборе под тим условима.
„То је остао домаћи задатак опозицијие – довођење изборних услова на један ниво да избори буду поштени. То је опозиција обећавала још од 2020. године“, каже Миливојевић.
Подцртава да је важно да принципијалност постоји.
„Ово мене ништа не изненађује, не би ме чудило да је исто и у Којсерићу и то због начина на који је обављен други круг избора“, каже Миливојевић наводећи да не постоји конзистентност и да је опозиција треба да поштује договре које су дали пре студентских протеста.