ЕвроАзија

Анкара: Ердоган и Путин подржали територијалну целовитост Ирака и Сирије

ПРЕДСЕДНИЦИ Русије и Турске – Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган – разговарали су у Анкари безмало пуна два сата. У четири ока, то јест – само са преводиоцима.

Потом су међудржавне преговоре наставили на челу својих делегација.

Са руске стране су били присутни: шеф дипломатије Сергеј Лавров, помоћник шефа джаве за спољну политику Јуриј Ушаков, министар енергетике Александар Новак, начелник Генералштаба Валериј Герасимов, министар пољопривреде Јевгениј Громико, емисар за сиријску кризу Александар Лаврентјев, шеф Росатома Алексеј Лихачов, шеф Газпрома Алексеј Милер и амбасадор у Анкари Алексеј Јерхов.

Са ердоганове стола су седели: начелник Генералштаба Хулуси Акар, вице-премијер Мехмет Шимшек, министар спољних послова Мевлут Чавушоглу, министар енергетике Берат Албајрак, министар економије Нихат Зејбекчи, амбасадор у Москви Хусеин Дириоз, шеф националне обавештајне организације Хакан Фидан, замерник министра одбране Исмаил Демир и главни саветник шефа државе Садик Арслан.

Путин је – називајући Ердогана „пријатељем” – по завршетку преговора открио да су највише времена посветили односима две земље и даљим заједничким потезима „поводом сиријске кризе”.

Руски лидер је нагласио да је стварање „зона деескалације” постало „увертира за прекид братоубилачког рата у Сирији и коначно уништење терориста”.

Додао је да су „зоне” заједнички успех Русије, Турске и Ирана и да ће нове заједничке потезе и иницијативе координирати министри спољних послова, начелници генралштабова и шефови специјалних служби.

Навео је и да је подробно размотрена ситуација створена референдумом у ирачком Курдистану.

Како се и могло очекивати, Ердоган и његов високи гост подржали су територијалну целовитост Ирака и Сирије. Турски председник је притом – обраћајући се Путину са „драги пријатељу” – истакао:

„Власти Северног Ирака (тако у Турској називају Ирачки Курдистан – оп. Факата) су са референдумом направиле велику грешку. Нико нема право да наш регион претвара у буктињу”.

Ердоган се осврнуо и на побољшавање међудржавних односа након обарања руског авиона на северу Сирије:

„Наши односи јачају захваљујући нашим заједничким напорима. Иншалах (даће Алах), наши преговори ће им дати и нови импулс”.

За првих седам месеци 2017. робна размена између Турске и Русије порасла је за 31,5 одсто.

Шеф Газпрома, Алексеј Милер, детаљно је обавестио шефове две земље да је досад дном Црног мора постављено 300 километара цевовода за гасовод Турски ток.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!