ЕвроАзија

АЗАРОВ: Тражимо од ЕУ накнаду штете за прву фазу евроинтеграција

Украјински премијер открио да његова земља има негативни салдо трговинског биланса са ЕУ од 10 милијарди евра
Кад смо имали проблема у трговинској размени с Русијом, предложили смо нашим партнерима у ЕУ: узмите наше вагоне. Не, нису хтели да их узму. ЕУ је одбила да повећа увоз и других производа важних за украјинску привреду – нагласио је Николај Азаров

УКРАЈИНСКА власт поново тврди да је и даље на „путу европских интеграција“, али је истовремено ставила до знања Бриселу да нови споразум моће бити само „ванбрачна веза из рачуна“.

Украјински премијер Николај Азаров изјавио је данас да Кијев рачуна да ће му штета коју ће имати од потписивања споразума о придруживању ЕУ и о зони слободне трговине бити накнађена у првој фази.

„Поставили смо још један услов за завршетак наших преговора – то је услов такозване имплементације или спровођења тих споразума. Хајде да видимо да нам штета од зоне слободне трговине буде накнађена у првој фази“ – рекао је Азаров у емисији Прве националне телевизије Украјине.

Према речима украјинског премијера, негативни салдо трговинског биланса Украјине с ЕУ износи 10 милијарди евра. Азаров је открио да се Кијев – у периоду кад су постојали проблеми у трговини с Русијом – обратио Европској унији.

„Кад смо имали проблема у трговинској размени с Русијом, предложили смо нашим партнерима: узмите наше вагоне. Не, нису хтели да их узму – истакао је Азаров, нагласивши да је ЕУ одбила да повећа увоз и других производа важних за украјинску привреду.

У западној Европи ширина железничке пруге износи 1.435 мм, док је у Русији, земљама бившег СССР и Монголији 1.524 мм.

Да подсетимо: председник Украјине Виктор Јанукович је, коментаришући одбацивање текста споразума о придруживању ЕУ, затражио од премијера Азарова да казни оне у Влади који су припремали документ.

Шеф украјинске државе је 29. новембра на самиту „Источног партнерства“ изјавио да Кијев очекује од ЕУ финансијску помоћ, како би могао да заврши припрему за потписивање споразума о придруживању.

Притом је подвукао: „Већ данас су нам потребни одлучни кораци наших европских партнера у питању израде и спровођења програма финансијско-економске помоћи, уз коришћење свих постојећих механизама и ресурса, како институција, тако и чланица ЕУ“.

Председница Литваније Даља Грибаускајте, чија је земља до тог самита председавала у ЕУ, на заокрет Кијева је одреаговала речима: „Украјинско руководство је изабрало пут који не води никуда. Жели да економске проблеме свали на леђа ЕУ и Русије“.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!