Економија

БЕДА И ГЛАД СЕ ШИРЕ СРБИЈОМ! Све више социјално угрожених у Ваљеву

Ваљево – У евиденцији Центра за социјални рад „Колубара” Ваљево у прошлој години нашло се 10.072 корисника социјалне и породично-правне заштите, што је 86,27 одсто више него 2015!

Учешће корисника ове заштите у укупном броју становника града на Колубари лане је износило 11,15 одсто, наводи се у извештају ваљевског центра за социјални рад. Док се у претходним периодима, од 2012. до 2015, број корисника кретао између четири и пет хиљада, прошле године он се готово удвостручио.

Највише корисника, 6.652, старости је од 26 до 64 године, док је 2.147 деце до 17 година уживало неки вид социјалне и породично-правне заштите – у категорији младих од 18 до 25 година било их је 659, а старијих од 65 година 614.

 Народна кухиња
Градским буџетом Ваљева за 2017. годину предвиђено је, као и лане, 11,7 милиона динара за услуге народне кухиње које ће наставити да реализује овдашњи Црвени крст. Та сума, уз помоћ Црвеног крста Србије и донатора, требало би да буде довољна за припрему оброка за око 500 корисника од којих су стотину деца, а међу њима 50 малишана млађи од 12 година. Корисници се у народној кухињи хране током 252 радна дана у години, подели им се 126.000 оброка и 63.000 векни хлеба. Оброци народне кухиње деле се на четири места у граду у којима је највећа концентрација социјално угрожених.

На драстично повећање броја корисника, према оцени надлежних из центра, превасходно је утицало погоршавање материјалног положаја, што се нарочито примећује по порасту броја корисника једнократне новчане помоћи. Њу је у прошлој години користило је 1.745 породица са 3.899 чланова, а укупно је признато и исплаћено 2.020 једнократних помоћи за задовољење основних животних потреба, лечење, трошкове електричне енергије… Из буџета града Ваљева обезбеђене су једнократне помоћи у укупном износу од 15,8 милиона динара.

Први пут у регистар центра уписано је нове 4.702 особе, од којих су 3.327 одрасли, а 843 деца до 17 година старости. У извештају се наводи да се највећи број новоевидентираних одраслих јавио углавном ради задовољавања егзистенцијалних потреба, док су старији највише тражили остварење права на туђу негу и помоћ, смештај у установу социјалне заштите и остварење права на једнократну новчану помоћ. Деца су се делом јављала као чланови породица које су оствариле право на сталну новчану помоћ, а делом као починиоци прекршајних и кривичних дела, наводе у центру и додају да се један део деце јавља у поступцима у којима се родитељи споре око вршења родитељског права.

Насупрот подацима који указују да се из године у годину повећава број корисника социјалне и породично-правне заштите, приметан је изостанак повећања броја стручних радника који учествују у непосредном раду са корисницима, наводи се у закључним разматрањима Извештаја о раду Центра за социјални рад „Колубара” Ваљево. Такав тренд, закључује се, доводи до великог оптерећења постојећих стручних радника, што се директно одражава на квалитет услуга које они пружају корисницима, а утиче и на смањење превентивне улоге органа старатељства у свим областима.

Аутор: С. Ћирић, Политика.рс

Фото Д. Јевремовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!