Хроника

Борба против корупције у Србији? Да, ал’ замало

Толико се прича о борби против корупције, једном од главних адута садашње власти. Међутим, Балканска истраживачка регионална мрежа (БИРН) оцењује да је борба против корупције у Србији у 2013. била више реторичка, него практична и видљива.

У анализи о испуњавању предизборних обећања, БИРН наводи да правосуђе, посебно судови, остају слаба карика у процесуирању случајева корупције на свим нивоима, што, како истиче, представља велики проблем у сузбијању те појаве.

Наводи се да су у прошлој години увојени Национална стратегија за борбу против корупције и Акциони план за њено спровођење, што је било једно од главних обећања у овој области и највеће системско достигнуће Владе Србије у прошлој години, али чија примена тек треба да покаже ефекте. Почела је и примена новог Закона о јавним набавкама, али, према оцени БИРН-а, ипак је више обећања које Влада Србије није испунила.

Политички пласирана прича о ревизији спорних приватизација није дала своје ефекте у складу са обећањима и најавама. Како се прецизира, још није усвојен закон о заштити узбуњивача, као ни закон о пореклу имовине.

Истиче се да мониторинг БИРН-а и даље показује релативно ограничене ефекте рада Владе у испуњавању предизборних обећања датих грађанима, које су сами издвојили као главне за лични и друштвени бољитак – економија, борба против корупције, здравство и просвета.

Како се наводи, просвета је област у којој Влада Србије у прошлој години није испунила ниједно предизборно обећање дато грађанима Србије пред изборе 2012. године, док је једино испуњено обећање у здравству било усвајање Закона о правима пацијената.

Према оцени БИРН-а, у области економије, ефекти рада Владе су и даље врло ограничени, а проценат испуњености датих предизборних обећања мали. Стагнација у погледу развоја економије примећује се на пољу привлачења страних инвестиција, које су далеко мање од очекиваних и обећаваних пред изборе, а није постигнута обећана фискална консолидација, јер је буџетски дефицит за 2014. рекордно висок и износи 7,1 одсто, наводи се у анализи. Како се истиче, закон о јавним предузећима, који би требало да обезбеди департизацију и рационално економско управљање тим гигантским сектором, још се не примењује у пуној мери, јер нису објављени конкурси за директоре нити је обезбеђена транспарентност њиховог рада. Процес укидања парафискалних намета привреди готово је потпуно обустављен, а није усвојен ни нови закон о раду, нити се приступило обећаним структурним реформама државних фондова, пре свега пензијског фонда, наводи БИРН.

Оно што се у области економије може оценити као делимично испуњено у претходној години јесте настојање Владе да ограничи трошење јавног новца, односно смањи расипање јавних ресурса, који могу и треба да буду усмерени у правцу економског раста.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!