Европа

Бриселу прети домино ефекат

Убрзо након објављивања резултата британског референдума огласили су се и лидери појединих европских десничарских партија са захтевима за истим гласањем. Лидерка француског десничарског Националног фронта поздравила је резултате и истакла да жели сличан референдум и у Француској.

– Победа за слободу! Као што сам годинама тражила, сада морамо да имамо исти референдум у Француској и другим земљама ЕУ – објавила је она на Твитеру.

Марин Ле Пен је недавно у Бечу, на састанку крајње десничарских партија, истакла да Француска “вероватно има хиљаду разлога више од Британаца да напусти ЕУ”, подсетила је агенција АФП. Осим тога, лидер холандске евроскептичне Партије за слободу Херт Вилдерс изјавио је да је на Холандији ред да одржи референдум о чланству у ЕУ.

Млади били за останак

Занимљиво је да је у свим већим британским градовима, од Лондона и Манчестера, до Шефилда и Саутемптона, већина гласала за останак у Унији. Академски стручњаци процењују да је око 61,6 одсто младих гласало за останак у ЕУ.

– Ура за Британце! Сада је ред на нас. Време је за холандски референдум – навео је Вилдерс и обећао да ће, уколико буде изабран за премијера на изборима у марту у Холандији, и он позвати на референдум.

Вођа “Изађи” кампање Најџел Фараџ изјавио је током кампање да би у случају изласка Британије из ЕУ дошло до трке Данске и Аустрије ко ће пре да изађе из ЕУ, док је министар иностраних послова Луксембурга Жан Аселборн помињао “домино ефекат на истоку Европе”.

Одлазе брзо

Председник Европског парламента Мартин Шулц изразио је очекивање да ће преговори око изласка Британије из ЕУ почети веома брзо.
– Британија је донела одлуку да иде својим путем. Економски подаци показују да ће то бити веома другачији пут. Очекујем да ће преговори о изласку почети убрзо – казао је Шулц.

И заиста, изразито евроскептични Андреас Хофер из Слободарске партије Аустрије је за длаку изгубио недавне председничке изборе, али је његова странка сад у врло доброј позицији да на парламентарним изборима преузме власт. Британски аналитичар и стручњак за Балкан Џејмс Кер.

Линдзи је рекао да постоји много земаља које су скептичне када је реч о ЕУ и које ће пажљиво посматрати шта ће се догодити у Британији уколико она одлучи да изађе.

– Заправо, тај страх од ‘заразе’ могао би да натера ЕУ да постави оштре услове за излазак Британије из Уније. Такође, уколико буде деловало да је Британија направила добар посао онда ће и други следити њихов пример, а уколико виде да се све лоше завршило онда ће поново размислити о свему – истиче он.

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!