Економија

Цех за немар руководства у “Колубари“ плаћа држава (читај народ)

Штета од поплава на српском енергетском систему може да се мери стотинама милиона евра. Централа ЕПС наредила да се сви објекти осигурају од поплава, али поједини нису послушали. За ТЕНТ, ТЕ-КО „Костолац“… надокнада од осигуравача

СРПСКИ енергетски систем претрпео је огромну штету од поплава. Бујице су потопиле трафостанице, поплавиле копове и угрозиле постројења, а цех ће се мерити стотинама милиона евра. Последице стихије санираће, делом, осигуравајуће куће, али велики трошак исушивања и поправке багера у поплављеном рударском басену „Колубара“ и трафоа појединих дистрибуција, по свему судећи, ићи ће на рачун државе.

На лазаревачким коповима поплава је направила највећу штету. Под водом је девет багера, а највећи међу њима вреди чак 30 милиона евра. Укупно вредност ових машина надмашује 70 милиона евра. Према првим проценама, само у „Колубари“, како је рекао Александар Антић, министар енергетике, штета ће износити и више од сто милиона евра.

– Менаџмент „Електропривреде Србије“ је и поред вишемесечних проблема у реализацији јавне набавке осигурања, обезбедио да се путем листова покрића у свим привредним друштвима све осигура до окончања поступка јавне набавке – кажу у ЕПС. – На време смо путем листова покрића код конзорцијума „Винер штедише“ и „Уника осигурања“ обезбедили свим привредним друштвима осигурање које покрива и заштиту од поплава. Међутим, нека привредна друштва су одлучила да не послушају наредбу централе ЕПС-а и закључила су уговоре о листовима покрића са другим осигуравајућим кућама. Испоставило се да листом покрића које је Привредно друштво „РБ Колубара“ потписало са „Дунав осигурањем“ нема покривено осигурање од поплава.

Наредбе из централе нису хтели да послушају „Електродистрибуција Београд“, Рударски басен „Колубара“, Хидроелектране „Ђердап“ и „Југоисток“. Они имају полисе код „Дунав осигурања“ или код ДДОР Нови Сад, али већина њих не покрива поплаве. И „Електросрбија“ се оглушила о препоруке ЕПС, па није склопила уговоре ни са једном осигуравајућом кућом.

Београдска електродистрибуција има лист покрића код ДДОР „Нови Сад“, којим је обухваћено осигурање од поплава. Миомир Кошутић, заменик директора ЕДБ, рекао је да су њихове трафостанице поплављене у Обреновцу, Раковици, Реснику…Само у Обреновцу под водом су 22 трафостанице ЕДБ и у њих се ни данас не може ући. Кошутић није желео да прецизира колика би штета на објектима ЕДБ могла бити, али је рекао да је реч о милионима евра.

Према инструкцијама ЕПС имовину од поплава заштитили су обреновачки ТЕНТ, ТЕ-КО „Костолац“, „Дринско-лимске хидроелектране“, „Центар“, као и матично предузеће ЈП ЕПС. Њима ће осигуравачи надокнадити комплетну штету од поплава.

ПОЗИВ ДА ЕБРД ОТПИШЕ ДУГОВЕ

ЦЕНТАР за екологију и одрживи развој (ЦЕКОР) позива Европску банку за обнову и развој да отпише дугове Електропривреде Србије који су инвестирани у механизацију рударског басена „Колубара“. А, уколико је то, због политике или политичког става ЕБРД, немогуће, да та средства преусмери у стварање фонда за расељавање насеља у околини целокупног басена „Колубара“. То су: Вреоци, Јунковац, Барошевац, Зеока у западном региону, те Радљева, Каленић и остала села, која ће због ситуације после поплава морати да буду расељена. Осим тога, овакав отпуст дуга би требало да буде пропраћен ревизијом предлога стратегије енергетике Републике Србије који је, колико је познато, масивно ослоњен на развој лигнитских поља у Колубарском басену. Посебно поља „Тамнава-Запад“, које је последњих година производило 10-12 милиона тона годишње, а планирано је да производња достигне 15 милиона тона годишње.(С. М.)
Чланице ЕПС поднеле су досад девет одштетних захтева конзорцијуму „Винер штедише осигурања“ и „Унике“, укупне процењене вредности 122,1 милион динара.

– Очекујемо да ће исплата ових штета почети већ следеће недеље. Ови захтеви се односе на локалитете Бајина Башта, Крагујевац, Смедерево и Велики Црљени – истичу у овој осигуравајућој кући, напомињући да ће захтеви бити решени чим од ЕПС стигне потребна документација.

ЋЕРАН: МОГЛИ СУ ДА МЕЊАЈУ ПОЛИСЕ

Басени „Колубаре“ имали су осигурање од поплава све до марта 2012. године. Тадашњи директор Небојша Ћеран је из комплетне полисе одбацио листу са ризиком од поплава, које осигуравајуће куће посебно наплаћују.

– Трећа је година како нисам одговорно лице РБ „Колубара“ – каже за „Новости“ Небојша Ћеран. – Током тог периода, могла је да се мења и јесте се мењала политика осигурања, баш као што су се мењали и фактори ризика – технологија експлоатације, одржавање, људи који управљају процесима… „Колубару“ сам оставио у много бољем стању него што сам је примио. Управо захваљујући пројектима реализованим током мог мандата, отворена су поља са којих данас стиже угаљ, односно спречено је гашење поља Д. Искрено сам забринут због катастрофалних дешавања у руднику. Желим да се проблеми што пре превазиђу, увек спреман да помогнем.

ПОНУДА

ПОСТУПАК набавке осигурања имовине и запослених који је водио ЕПС није окончан због жалби понуђача, односно њихових захтева за заштиту права пред Комисијом за заштиту права понуђача. Зато је менаџмент ЕПС одлучио да у међувремену, до окончања отвореног поступка јавне набавке, обезбеди листове покрића како би осигурао и заштитио имовину од свих могућих ризика, па и елементарне непогоде која је задесила Србију током маја.

– Захтев за издавање листова покрића упућен је на адресе седам највећих осигуравајућих кућа у Србији, ради обезбеђивања конкуренције – кажу у ЕПС . – Изабран је конзорцијум „Винер штедише“ и „Уника осигурања“, са одговарајућим квалитетом реосигурања, чија је понуда била финансијски најповољнија. Ова понуда је чак 6,5 одсто јефтинија од понуде коју је ЕПС добио на тендеру који је под жалбом.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!