Србија

Чекај бре премијерко, јел ми то живимо у Венецији или Србији па да нам Венецијанска комисија одобрава промену Устава?!

У Скупштини Србије одржава се седница Одбора за уставна питања и законодавство којој присуствују и чланови Владе, а тиме је започет и процес промене Устава Србије у делу који се односи на избор судија.

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да је Влада добила одобрење Венецијанске комисије за предложене амандмане за промену Устава и да је 3. децембра прошле године усвојила иницијативу за промене у области правосуђа.

„Ово је један од основних захтева у области владавине права на путу европских интеграција, али ми то не радимо само због интеграција већ зато што верујемо у реформе и да грађани и привреда могу да се ослоне на то да ће правда за све бити иста и достигнута у разумном року“, рекла је Брнабић на седници одбора.

Она је додала да је Влада упућивањем предлога Скупштини урадила свој посао након 18 месеци јавне расправе.

Плаy Видео
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је да је промена Устава и његово проглашење један од најважнијих поступака који је у надлежности парламента.

Он је поновио процедуру рекавши да је ово тек почетак.

„Kад Одбор за уставна питања утврди да је предлог поднет, онда се сазива посебна седница Скупштине која разматра тај предлог. Након расправе одлучује се двотрећинском већином и скупштина може да усвоји или не усвоји предлог, не може да га мења“, објаснио је Дачић.

Он је истакао да се измене односе само на правосуђе, и још једном негирао да владајућа већина покушава да промени и уставну преамбулу о Kосову и Метохији.

Дачић је нагласио да се детаљи о изменама у Скупштини разматрају у следећем кораку, а онда следи и референдум, који, како је појаснио, ако буду расписани ванредни избори не може бити организован истог дана када и избори.

Министарка правде Маја Поповић детаљно је објаснила како би убудуће требало да се бирају чланови Високог савета судства, Државног већа тужилаца, судије које се бирају први пут, а навела је да би Врховни касациони суд требало да се преименује у Врховни суд Србије.

Дачић је одговорио министарки правде да то данас није тема и да ти детаљи још нису договорени. Поновио је да се данас разговара само о намери да се Устав промени.

Седници присуствују, поред чланова Владе, Одбора за уставна питања и законодавство, и народни посланици.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!