Србија

Церски марш у славу прецима

Више од 1.300 људи кренуло је из Шапца ка спомен-обележју у Текеришу, како би одали пошту церским јунацима. Пешачка тура од 38 километара окупила је децу и старе из свих крајева Србије, али и из бивших југословенских република.

Поводом стогодишњице Церске битке, око 1.300 учесника Церског марша кренуло је у Текериш у колони дугој више од једног километра, са истом вољом и заједничким циљем.

“Мој чукундеда је носилац Албанске споменице, преживео је Први светски рат и желим на овај начин да се захвалим и њему и његовим саборцима који су дали живот да бисмо ми данас били слободни људи”, каже Драган Митровић из Шапца.

Да се поклоне сенима церских јунака дошли су људи из свих крајева Србије и бивших југословенских република.

“Преко Фејсбука, преко интернета сам чуо за организацију и удружење ‘Церски марш’. Хтео сам да видим ово славно место где се мој чукундеда заједно са осталим борцима и војницима борио”, каже Стефан Кандић из села Грабовац код Трстеника.

Александра Савић из Књажевца овај марш види као дужност и обавезу.

У пешачкој тури од 38 километара воља и поштовање заједнички су и најстаријим и најмлађим учесницима марша.

“Имам 11 година, долазим из Власенице са оцем, кумом, једним што ради и професором”, каже мали Лазар Ерделић и додаје да му неће тешко пасти шетња до Цера.

Раденка Гајић из Словеније је у 62. години дошла да ода пошту церским јунацима. За њу је то сећање на један век назад.

Уз два одмарања, маратонци ће до Цера пешачити више од осам сати. Организатор овог марша је шабачко друштво “Церски марш”.

“Ово је најмасовнији скуп, баш на стогодишњицу, мали јубилеј и нама пети Церски марш. Дошло је више од 1.300 људи, све ово је било јако напорно организовати али данас кад видите овај број младих људи који су кренули да одају пошту нашим славним прецима то заиста мора да вас испуни неком посебном снагом и енергијом”, рекао је председник удружења Божидар Катић.

Колону којој ће се у подножју Цера придружити и извиђачи са републичке смотре прати полиција и санитет. Саобраћај на регионалном путу од Шапца ка Текеришу је успорен.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Tурска НВО “ТИКА” стоји иза пројекта промене презимена у Рашкој области. Ова НВО има у плану да финансира све оне појединце исламске вероисповести који се одлуче да из свог презимена избришу завршетак “ић”. “ТИКА” је до сада издвојила 800.000 евра за спровођење пројекта промене презимена. Овај новац преузело је Бошњачко национално вијеће.

    Главни посредник за спровођење овог пројекта је председник Бошњачког Националног Вијећа Есад Џуџевић, који је пре неколико дана променио своје презиме у “Џуџо”. Познато је да током осамнаестогодишње власти Џуџевића у општини Тутин, према званичним подацима, није запослен ниједан Србин.

    НВО “ТИКА” ће, према нашим сазнањима, финансирати још неколико пројеката чији је циљ промовисање сепаратизма и одвајање Срба исламске вероисповести од матичне државе. Један од њихових пројеката је финансирање уџбеника на босанском који ће бити дељени бошњачкој деци. Својим деловањем ова НВО директно подрива уставни поредак и меша се у унутрашња питања Републике Србије.

    Паралелно се суочавамо са ситуацијом у којој министар полиције Небојша Стефановић изјављује да није спреман да одобри полицијско извршење одређених пресуда у Новом Пазару јер се плаши незадовољства локалног живља.

  2. Муфтија Муамер Зукорлић: Санџак је већ 100 година под српском и црногорском окупацијом

    Муфтија Муамер Зукорлић рекао је у интервјуу кувајтској телевизији Ел реј да је Санџак већ 100 година под српском и црногорском окупацијом, да је регија на важном географском положају, те да би требало да добије, ако не државу, а оно макар аутономију.

    – Упркос свим потешкоћама с којима се суочавамо живећи 100 година окупирани од Србије и Црне Горе, пошто се Санџак налази између њих, ми нисмо престајали да постојимо упркос масовном етничком чишћењу у Првом и Другом светском рату, те упркос последњим ратовима, у Босни и на Косову – казао је Зукорлић и навео које земље окружују Санџак – Црна Гора, Србија, Косово, те да је положај ове регије важан јер спаја Босну с Косовом, док Србију спаја од Црне Горе, односно раздваја од ње.

    – Зато је Санџак у последњих 100 и више година био кључна тачка многих превирања. То је ставило муслимане у многе проблеме и то је разлог што је Санџак подељен између Србије и Црне Горе, иако је регија која има своју историју и у најмању руку треба да има аутономију, ако не може да постане држава – навео је муфтија.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!