Америке

Чиле први у свету по вакцинацији и броју оболелих, општи локдаун

Поставља се питање како су сиромашне земље попут Србије и Чилеа лидери у свету по броју вакцинисаних и оболелих, а богате земље као што су Јапан или Немачка не журе са масовном вакцинацијом?

Како је могуће да је у Русији и поред тога што постоје три домаће вакцине, цепиво примило свега неколико процената, а да у медијима ово и није тема, нити било ко намеће вакцинацију?

Чилеански министар здравља Енрике Парис последњих дана има суморан тон на својим дневним ковид-конференцијама за новинаре. Број оболелих на дневном нивоу оборио је рекорд 9. априла, када је забележено више од 9.000 случајева. Претходни рекорд забележен је половином јуна прошле године, када су у једном дану регистровали нешто мање од 7.000 случајева.

– Ово је забрињавајуће. Налазимо се у критичном делу пандемије. Молим вас да водите рачуна о себи и својим најмилијима – рекао је Парис, преноси ББЦ.

Одељења интензивне неге су крцата, границе су по други пут затворене за све који нису становници Чилеа, а већина од 18 милиона становника налази се у локдауну.

– Делује ми као да идемо у рикверц. Требају нам дозволе да изађемо из куће и то можемо само два пута недељно, да бисмо отишли да купимо храну или да бисмо отишли код лекара – каже Софија Пинто из Сантјага.

Грађани су огорчени и збуњени због новог локдауна јер је пре само два месеца председник Себастијан Пињера причао како је Чиле једна од најуспешнијих држава света по броју вакцинацисаних.

Лекарима у Чилеу није најјасније како вакцина коју је већина становника примила заиста „ради“. Углавно су грађани добијали кинеску КоронаВак вакцину. Подаци о њеној ефикасности варирају. Бразилске студије кажу да је вакцина ефикасна у 50,4 одсто случајева. Ипак, истраживања научника у Индонезији и Турској говоре да је ова вакцина ефикасна од 65 до 83 одсто.

У студији коју је прошле недеље објавио Универзитет у Чилеу испитивано је колики је ниво ефикасности вакцине након прве, а колико након друге дозе. Како се у студији наводи, КоронаВак вакцина је 56,5 одсто ефикасна две недеље након примања друге дозе, али је само 3 одсто ефикасна у пероду између две дозе.

Како би спречили даљи раст броја инфицираних, власти у Чилеу наредиле су стриктни локдаун, а свакодневно на интернету извештавају грађане о вакцинацији.

Србин.инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!