Србија

Црна 2020. година за српску демократију

Скупштина без опозиције, Влада под контролом председника, правосуђе под утицајем власти, институције које не функционишу… Хапшења новинара, премлаћивање демонстраната, прогон интелектуалаца, уметника, опозиционих политичара… Годинама уназад у готово свим извештајима међународних организација говори се о стагнацији и назадовању демократије у Србији, а у 2020. је упаљен црвени аларм.

Србија је у групи земаља с највећим падом слобода у последњих 10 година, а у 2020. изгубила је и епитет “делимично консолидоване демократије”. Према оцени угледне организације Фридом Хаус, власт оличена у Александру Вучићу је први пут после 2003. одвела своју земљу испод црте – у групу хибридних режима.

Иако увијенији, извештаји Европске комисије су такође оштри, а какав је однос земаља чланица ЕУ према Србији, показује и то што први пут од почетка преговарачког процеса са Унијом нисмо отворили ниједно поглавље.

Црна 2020. година за српску демократију

Став домаће стручне јавности се поклапа – демократије у Србији више нема, болесна је или је у великој кризи, а томе је допринео читав низ потеза које је владајући режим демонстрирао у 2020.

Скупштина на паузи, Вучић у акцији

Иако је Србија парламентарна демократија, републичка скупштина једва да је радила пет месеци током целе 2020. године. Иако Устав предвиђа да ванредно стање уводи на првом месту парламент, то су због епидемиолошких мера учинили председница Скупштине Маја Гојковић и премијерка Ана Брнабић уз супотпис председника државе Александра Вучића.

Иако у техничком мандату, Влада је имала право да доноси одлуке током ванредног стања. Евидентно је, међутим, да је државом управљао и о свему одлучивао председник Александар Вучић, који по Уставу има само протоколарне надлежности.
Фото: Драган Мујан/Нова.рс

Парламент и када је радио, боље да није. Из скупштинских клупа чули смо само увреде на рачун уметника, интелектуалаца, новинара… свих оних који су према власти имали критички став. Примера ради, посланик Марко Атлагић поручио је глумцу Драгану Бјелогрлићу да се исели из Србије, Секи Саблић да јој недостаје патритозам, а професорку Србијанку Турајлић је назвао моралном наказом.

Црна 2020. година за српску демократију
Фото П. Митић Незадовољни родитељи испред Скупштине Србије

У време кад се расправљало о буџету за 2021, посланици СНС хорски су нападали лидере опозиције, а Биљан Пантић Пиља ТВ Н1 и Нову С назвала је антисрпским медијима, домаћим издајницима и страним плаћеницима.

Извињење председника Србије на РТС-у није било искрено. О посланици Пиљи говорио је као о “марљивој и доброј посланици”.

У овом скупштинском сазиву – опозиције нема.

Хапшење Ане Лалић, бакљаши изазивали опасност

Ванредно стање уведено у борби против епидемије до краја је оголило српску власт. Свега 15-так дана од његовог увођења ухапшена је новинарка Нова.рс Ана Лалић, која је писала о недостатку опреме у KБЦ Војводина. Она је оптужена да је “ширила панику”, а по основу Владиног закључка о централизацији информација.

Лалић је провела ноћ у притвору, одузет јој је мобилни телефон, лап топ, претресен стан – као највећем криминалцу. Под притиском домаће јавности, али и међународних организација, а на “молбу” председника државе Влада је потом повукла спорни закључак.

Црна 2020. година за српску демократију
Војна полиција на задатку (Фото Министарство одбране)

Власт се није либила да се упоредо са епидемијом бори и против опозиције. Након што су грађани ударањем у шерпе под слоганом “Буком против диктатуре” свако вече у 20 сати изражавали своје незадовољство, уследио је и контрапротест “незадовољне власти”.

У време полицијског часа, припадници наводног Удружења за заштиту младих (а у ствари хулигани) који су добијали новац из јавног буџета, палили су бакље на кровима зграда и са разгласа пуштали “Ђиласе, лопове”. Врхунац је био када су то учинили у близини стана у којем живе деца бившег градоначелника.

Иако су кршили полицијски час и “нарушавали јавни ред и мир”, али и изазивали општу опасност, против њих ниједна пријава није подигнута. То је био јасан показатељ да је иза њихових акција заправо стајала власт, иако је Вучић то демантовао.

Њима се у једном тренутку придружио и народни посланик Владимир Ђукановић.

Вишеструко умањиван број преминулих и заражених

Накнадно се испоставило да је ванредно стање укинуто како би могли да се одрже избори, на којима ће Вучић потврдити апсолутну власт, између осталог и зато што се велики број опозиционих странака одлучио на бојкот избора.

На дан укидања ванредног стања званично је у Србији било 57 новозаражених особа, а три су преминуле. Међутим, испоставило се да су нас власт и Kризни штаб у првом таласу епидемије све време лагали.

Црна 2020. година за српску демократију

Истраживачки портал БИРН открио је да су у Србији од 19. марта до 1. јуна 2020. од короне умрла 632 пацијената, што је за 388 више од званично саопштеног броја за тај период.

Такође, број заражених уочи избора, а након укидања ванредног стања, кретао се између 300 и 340 дневно, што далеко надмашује званичне податке од 97 новооболелих.

Истину о броју заражених и преминулих изнео је потом и епидемиолог Предраг Kон. Иако је непосредно након објављивања БИРН-овог текст изјавио да му наводи тог портала личе на теорију завере, он је накнадно изјавио да је до месеца јуна било три пута више смртних случајева од ковида него што је то било званично пријављено. За све је окривио компјутерски програм.

Тајне набавке респиратора

Србија се у време короне суочила са мањком медицинске опреме – макси, рукавица… и што је најгоре респиратора. Њиховом набавком управљао је наравно председник Вучић.

И он и други државни функционери током ванредног стања говорили су како је Србија набавила више хиљада респиратора, до данас је остало непознато колико тачно.
Иако је Вучић рекао да ће после укидања ванредног стања саопштити од кога су набављани и колико плаћени, то је до данас остала тајна.

Црна 2020. година за српску демократију

Власт је закључила да грађани немају право да знају како се и на шта троши њихов новац.

И много других набавки и уговора стављено је под ознаку тајности.

Протести, премлаћивања демонстраната и новинара

Бес који се годинама купио у грађанима избио је на површину када је председник Вучић након одржавања избора објавио да се поново уводи полицијски час.

На хиљаде људи изашло је на улице, на којима смо били сведоци полицијске бруталности.

Снимци на којима се види како полицајци туку младиће који су мирно седели на клупи и пили пиво или како близу 20 полицајаца, један за другим, туче младића обореног на поду преплавили су друштвене мреже.

Црна 2020. година за српску демократију

Новинари и фоторепортери такође су били жртве насиља полиције. Тако су припадници МУП-а пендрецима напали новинаре портала Нова.рс, а претучен је и репортер агенције Бета Жикица Стевановић, иако су показали своје службене легитимације.
Полиција зверски туче беспомоћног младића на Теразијама, Фото: Принтсцреен/Тwиттер/А 11 – Иницијатива за економска и социјална права

Стевановића су су полицајци ударали пендрецима, чак и када је пао на земљу, а након пребијања му је констатовано више повреда и посекотина по глави.

Није познато да је и један припадник МУП-а санкционисан.

Аутор: Наташа Латковић, Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!