Србија

Ћутање о убиству Оливера Ивановића – пројекат Београда и Приштине?

Од како је Косовска полицијска служба крајем октобра удвостручила награду за информације које могу допринети расветљавању убиства Оливера Ивановића, председника Грађанске иницијативе „Србија, демократија, правда“, лист Данас од Специјалног тужилаштва Косова није добило одговор на питања због чега је износ за награду са 10 подигнут на 20 хиљада евра и да ли је то сигнал да истрага доспела у ћорсокак.

Без одговора су и питања нашег листа у којој је фази истрага, колико је сведока саслушано, да ли Тужилаштво сарађује са Београдом и да ли има информације о „личној истрази“ коју води супруга убијеног лидера СДП Милена Поповић Ивановић, као и о јавно саопштеним резултатима истраге коју је спровела редакција Рикошета, „портала против мафије“.

Ксенија Божовић, заменик председника СДП, каже за Данас да је су у овој Грађанској иницијативи у старту знали да се Ивановићеве убице никад неће открити, али да не пристају на „тактику ћутања“ како би ово убиство падне у заборав. СДП је зато јуче упутила отворено писмо међународним представницима на КиМ.

– Подсетили смо их да се 16. новембра навршава десет месеци од убиства најугледнијег српског политичког представника Срба на КиМ и да је међународна мисија овде дошла да штити основна људска права свих грађана, од којих је прво право на живот. Убијен је не само лидер СДП, него угледни српски домаћин и отац. Тражимо да употребе све своје дипломатске активности и утицај како би извршили притисак на надлежне институције да се што пре разреши убиство Оливера Ивановића, истиче Божовић.

Према њеним речима, СДП ће и данас на месту на ком је у центру северног дела Косовске Митровице Ивановић убијен, организовати окупљање и паљење свећа. На питање да ли се ћутање о истрази може тумачити као део планиране стратегије оних који стоје иза овог злочина, Божовић одговара да је то „од почетка било јасно, јер се после два дана од убиства видело у ком правцу иде истрага“. Њено мишљење дели и Рада Трајковић из Европског покрета Срба на КиМ.

– Ћутање о убиству Оливера Ивановића је очигледно од почетка заједнички пројекат власти у Београду и Приштини. Кроз причу о несарадњи прикрива се велико савезништво у пројекту неоткривања Ивановићевих убица. Ту не може да се аболира ни међународна заједница која се показала као саучесник у заташкавању истине која је свима потребна и неопходна, оцењује Трајковић за Данас. Она указује и да се „тај празан простор због недостатка било каквих информација о истрази сад испуњава живот и прича Ивановићеве невенчане супруге Милене Поповић, која се гура у први план и служи за скретање пажње са суштине Ивановићеве политичке харизме – да је имао потенцијал да окупи Србе са КиМ и пружи отпор пројектима који угрожавају њихове интересе и опстанак“.

Оливер Ивановић убијен је пре тачно 10 месеци, 16. јануара ове године испред седишта СДП са шест метака испаљених из „дуге деветке“ – пиштоља марке „застава М70А“. На предлог председника Србије, а уз сагласност породице, 18. марта сахрањен је у Алеји заслужних грађана у Београду.

Званични Београд је у први мах његово убиство оценио као „терористички акт“ и најавио прекид бриселских преговора са Приштином до откривања имена убица и налогодаваца. На инсистирање САД и ЕУ пристао да је да истрагу воде надлежни институције самопроглашене косовске државе и под „фирмом“ сарадње са Приштином на истрази вратио се преговарачки сто у Бриселу. Због сложености случаја, али и мешања са стране и разних неправилности у процедури, Основно тужилаштво из Косовске Митровице истрагу о Ивановићевом убиству предало је 8. марта Специјалном тужилаштву Косова.

Заправо воде се две званичне истраге – у Београду и Приштини, чија сарадња иде од повременог узајамног јавног оптуживања за опструкцију до патроната САД над директним контактима званичника обе стране иза „затворених врата“. Трећу приватну истрагу, према сопственом признању, води Милена Поповић Ивановић, али о својим сазнањима не жели јавно да говори. У међувремену Рикошет је, на основу своје истраге на терену, „прст уперио на званични Београд“, на који повремено сумњу баца и званична Приштина, док друга страна узвраћа оптужбама на рачун „косовског господара из сенке“ Кадрија Весељија, председника Скупштине Косова и бившег шефа ШИК-а, тајне косовске обавештајне службе. Спекулације да је Ивановић убијен зато што је пристао да сведочи против Весељија негирала је породица убијеног лидера СДП. Последњи пут званични Београд је убиство Ивановића поменуо пре два дана у Савету Безбедности УН, као једну од ставки на листи неиспуњених обавеза Приштине, коју је шеф српске дипломатије Ивица Дачић поднео овом међународном телу.

Пише: Ј. Тасић, Данас.рс

фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!