Србија

Чувеној ветрењачи немар поломио крила

МЕЛЕНЦИ – Чувена ветрењача у банатском селу Меленцима, крај пута Зрењанин – Кикинда, познатија као “Бошњакова” по последњем власнику Љубомиру Бошњаку, иако редак пример народног градитељства, културно добро од великог значаја и под заштитом државе, пропада наочиглед свију, а нико ништа не предузима да је сачува од зуба времена.

– Имам само једну реч – срамота – каже за “Новости” Дејан Бошњак (83), легендарни учитељ генерација зрењанинских ђака и хроничар Баната, чији је отац пред Други светски рат имао ветрењачу у суседном Тарашу, а 1946. преселио се у Меленце и купио тамошњу ветрењачу, која је иначе подигнута 1890.

Учитељ Дејан као дете играо се у ветрењачи и помагао оцу приликом млевења жита и кукуруза. Ветрењача је била у функцији све до 1965. када ју је породица Бошњак препустила држави. Проглашена је за културно добро и као један од ретких сачуваних објеката те врсте стављена под заштиту. Тадашње власти носиле су се мишљу да је преселе у централни Етнографски музеј Југославије. Од тога се ипак одустало, да би је Покрајински завод за заштиту споменика културе обновио 1971.

Сеоске власти у Меленцима никада нису претерано водиле бригу о овом споменичком драгуљу народног градитељства и сведоку прохујалог времена. Штавише, ветрењача је годинама била препуштена на милост ратарима и сточарима који су често, “завирујући” у објекат, “позајмили” који камен, греду или део гвозденог механизма…

У ВОЈВОДИНИ ИХ БИЛО ЧАК 280

ПРЕМА једном попису из 1880, на територији данашње Војводине било је чак 280 ветрењача, а све су грађене по узору на холандске. Данас их има тек неколико, а најпознатије су оне у Чуругу, Меленцима, Бачкој Тополи и Орому. Бошњакова и ветрењача у суседном Белом Блату налазе се под заштитом државе.
Најава срећнијих дана за ветрењачу дошла је 2006. када је држава одвојила четири милиона динара, а Завод за заштиту споменика културе из Зрењанина израдио пројекат реконструкције и санације. Његови аутори су архитекта Споменика Урошевић и етнолог Бранислав Милић. Мајстори су 2007. реконструисали темеље и зидове, кров, обавили молерско-фарбарске радове.

Друга фаза санације, која је требало да кошта два милиона динара, а подразумевала је обнову механизма са свим потебним детаљима на основу аутентичног стања, израду и постављање крила ветрењаче, наводно због беспарице, никада није реализована. У међувремену, показало се да ни радови на првобитној санацији нису баш квалитетно обављени – зидови су почели да се обрушавају, кров прокишњава, врата су однета…

Аутори пројекта санације објашњавају да је уређење ентеријера требало обавити у складу са будућом наменом објекта и допунити га аутентичним предметима. У међувремену, власти су се у Меленцима смењивале и нису водиле много рачуна о ветрењачи. Тако ни актуелни савет МЗ нема идеју шта са објектом, али ни пара за завршетак реконструкције. Додуше, сада је потребан додатни новац за санацију порушеног. У МЗ кажу да не могу сами и очекују помоћ градске власти из Зрењанина. Из Завода за заштиту споменика се не оглашавају. Зато је на месту питање – докле ће напуштена и заборављена ветрењача само скретати пажњу путника намерника, који чак можда поверују да јој је неки Дон Кихот скратио крила…

ХТЕО ЗАКУП, ПА ОДУСТАО

ПРЕДВИЂЕНО је било да се објекат користи у угоститељско-туристичке сврхе, уреди околина, изграде помоћни објекти, паркинг… Савет МЗ Меленци склопио је уговор са познатим угоститељем из околине, који је узео ветрењачу у закуп и намеравао од ње да направи праву туристичку атракцију. Онда је угоститељ, из само њему знаних разлога, одустао…

Сл. ПАШИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!