Србија

Да ли то значи да САД одбацују уговорне обавезе из Резолуције 1244 СБ УН и Кумановског споразума?

Треба ли такстативно да вам наведемо које то још уговорне обавезе из Резолуције 1244 СБ УН нисте испунили?

Подсетник: Резолуција 1244 СБ УН за коју су у Савету безбедности гласали и представници владе САД.

6. Након повлачења, договореном броју југословенског и српског особља ће бити дозвољено да се врати и обавља следеће функције:

а. везу са међународном цивилном мисијом и међународним безбедносним присуством;
б. обележавање/чишћење минских поља;
ц. одржавање присуства на местима српске културне баштине;
д. одржавање присуства на главним граничним прелазима.

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар рекао је да се САД категорички противе повратку српских снага на север Косова и Метохије.

„Ми то категорички одбацујемо. Ми то уопште не подржавамо“, рекао је Ескобар у интервјуу за Радио слободна Европа, одговарајући на питање новинарке о најави Београда да ће тражити од Кфора повратак српске војске на север КиМ.

На питање, какав би био одговор САД ако би Београд заиста послао војску на север КиМ, Ескобар одговара да не очекује да ће се то заиста десити.

Подвући ћу, Косово има снажне безбедносне гаранције САД које се манифестују учешћем у Кфору

„Подвући ћу, Косово има снажне безбедносне гаранције САД које се манифестују учешћем у Кфору“, истакао је Ескобар.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић рекао је да ће Влада Србије у четвртак послати команди Кфора захтев за повратак српских снага на Косово и Метохију. Тај захтев заснован је на Резолуцији 1244 УН која предвиђа повратак 1.000 припадника српских безбедносних снага на територију КиМ.

Председница Владе Србије Ана Брнабић недавно је изјавила како Србија има право према Резолуцији 1244 и намеру да се одређени број трупа врати тамо, јер „ако Кфор не обезбеди мир Србија жели да се бори за мир и стабилност, јер она има много да изгуби“.

Она је додала да „КФОР и Еулекс не раде свој посао и не штите Србе на Косову и Метохији“, те да „свакодневно видимо кршења Кумановског и Бриселског споразума“.

Повратку српске војске и полиције на КиМ успротивила се немачка министарка спољних послова Аналена Бербок, која је истакла да је то „потпуно неприхватљиво“.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!