Хроника

Дачић као прототип издајника какав није забележен у српској историји

Брисел, Београд — У Бриселу је завршена 16. по реду рунда дијалога Београда и Приштине. Постигнут договор о телекомуникацијама и енергетици, изјавио косовски премијер Хашим тачи.

Делегације Београда и Приштине разговарале са Кетрин Ештон о локалним изборима на Косову, телекомуникацијама и енергетици.

Очекује се обраћање премијера Дачића.

Дијалог је почео билатералним сусретом високе представице ЕУ Кетрин Ештон са члановима београдског преговарачког тима који предводи председник Владе Србије Ивица Дачић. 

Висока представница ЕУ Кетрин Ештон се потом састала с председником Владе Косова Хашимом Тачијем, а након билатералних разговора дијалог ће се наставити заједничким разговорима у току радне вечере. 

У кабинету шефице европске дипломатије Кетрин Ештон вечерас су, нешто после 20 сати, почели трилатерални разговори Београда и Приштине, а вечерашња рунда протиче у знаку противречних изјава косовског премијера Хашима Тачија и портпаролке високе представнице Маје Коцијанчич о томе шта је тема разговора. 

Док је Коцијанчич поподне рекла новинарима да ће централна тема ове рунде дијалога бити приреме за локалне изборе на Косову, који су заказани за 3. новембар, Тачи је непосредно након тога изјавио да о томе вечерас уопшсте неће бити речи. 

“О свему што се тиче избора одлучиваће се у Централној изборној комисији у Приштини, а не у Бриселу”, рекао је Тачи новинарима улазећи у зграду Европске службе за спољне послове, на разговоре са председником Владе Србије Ивицом Дачићем и првим потпредседником Александром Вучићем. 

Чланови београдског преговарачког тима нису се уочи почетка дијалога обраћали јавности. 

Главни нерешен проблем у вези са изборима је назив јединствене српске листе “Грађанска иницијатива Србија”, који приштинска страна не жели да прихвати.

Косовски премијер Хашим Тачи данас је уочи билатералног састанака с високом представницом ЕУ Кетрин Ештон у Бриселу изјавио да у овој рунди преговора с Београдом очекује коначан договор о телекомуникацијама и енергетици.

Он је такође рекао да ће о питањима у вези с изборним листама за локалне изборе 3. новембра одлучити Централна изборна комисијна Косова. 

Тачи, који је као теме разговора поменуо само телекомункације и енергетику, тиме је одговорио на питање новинара како тумачи став високе представнице Кетрин Ештон да су припреме за изборе добро напредовале и да је то кљуцно за даљу примену споразума Београд-Приштина. 

То је данас после почетка билатералног разговора са српским премијером Ивицом Дачићем и вицемпреијером Александром Вучићем 
истакла портпаролка високе представнице Маја Коцијанчић која је подвукла да је кључно да избори на Косову буду припремљени у складу 
са европским стандардима. 

Маја Коцијанчић је посебно подвукла да је средишња тачка данашње рунде дијалога управо постизање што веће сагласности око, према њеним речима, већ одмаклих припрема за локалне изборе. 

Међутим, косовски премијер Хашим Тачи изјавио је уочи вечерашње рунде бриселског дијалога да ће се о листама за локалне изборе на Косову одлучивати у Приштини, а не у Бриселу. 

“О свему што се тиче избора одлучиваће се у Централној изборној комисији у Приштини, а не у Бриселу”, рекао је Тачи новинарима улазећи у зграду Европске службе за спољне послове, чиме је директно демантовао тврдњу портпаролке високе представнице Маје Коцијанчич. 

Иначе, главни нерешен проблем у вези са изборима је назив јединствене српске листе – Србија – који приштинска страна не жели да прихвати, а кад је реч о осталим отвореним питањима – струји и телекомуникацијама – косовски премијер је изјавио да вечерас очекује напредак. 

“Са наше стране и са стране ЕУ је све договорено, тако да је остало да Србија испуни своје обавезе”, рекао је Тачи. 

Очекује се да ће тројна радна вечера после билатералних разговора трајати најмање до 23.00. 

Председник Владе Србије и премијер привремених приштинских институција усредсредиће свој разговор на процес гласања, пишу Новости. 

“На дневном реду је наставак разговора о имплементацији са фокусом на изборе”, потврдила је за “Новости“ портпарол високе представнице Маја Коцијанчич. 

У круговима Европске уније у Бриселу оцењују да рунда дијалога Београд-Приштина поподне у Бриселу треба да изнедри битне договоре за назив српске изборне листе, телекомуникације и енергију, чему може допринети и учешће потпредседника српске владе Александра Вучића, јавља Бета. 

Извори из ЕУ сматрају да постоје изгледи да премијери Србије и Косова, Ивица Дачић и Хашим Тачи, заједно с високом представницом ЕУ Кетрин Ештон остваре напредак око ових питања. 

Долазак Вучића, како је речено агенцији Бета, је свакако од користи јер је он кључна политичка личност у Србији. 

ЕУ сматра да је брзо решавање преосталих отворених питања у примени Споразума Београд-Приштина битно за доношење одлука унутар институција ЕУ око почетка преговора о чланству са Србијом, односно споразума о придруживању с Приштином. 

Европска комисија (ЕК) увелико припрема годишње извештаје о напретку Западног Балкана и опипљивији помак у нормализацији односа Београда и Приштине би осетно допринео коначној препоруци ЕК Савету министара и вођима Уније да се покрену преговори са Србијом и Косово. 

Отуд у круговима Европске уније постоји нада да ће данашњи сусрет Дачић-Ештон-Тачи донети успех у даљем спровођењу споразума између Београда и Приштине. 

Ештонова је раније ове седмице поздравила напредак који су Приштина и Београд остварили у процесу припреме локалних избора на Косову, који ће се одржати 3. новембра. Она је оценила да ће ти изботи бити прекретница за нормализацију односа између Београда и Приштине. 

Одлука приштинских власти да на листиће стави ознаку само Централне изборне комисије Косова и пријављивање српских листа добар су знак пред предстојећи бриселски састанак. Овај напредак је, у посебном саопштењу, похвалила и висока представница Кетрин Ештон, оценивши да су предстојећи локални избори на Косову кључни за нормализацију односа. 

Ипак, остало је још доста отворених питања око избора, од прихватања имена изборних листа до пуних услова за реалан одзив српског становништва, па пред Дачићем и Тачијем, на мање од два месеца од изласка пред гласачке кутије, стоји још један дуг и напоран састанак. 

Учесници у дијалогу покушаће да направе и корак напред када је реч о телекомуникацијама и енергетици.Тачи је уочи недељног састанка изјавио да верује да ће за спорна питања у области телекомуникација и енергетике бити нађена коначна решења. 

Ова рунда дијалога би, према сазнањима „Новости“, требало да започне око 17 сати, најпре одвојеним, билатералним састанцима Ештонове с Дачићим и Тачијем, после чега би требало да уследи заједничка радна вечера.

 

Б9, Бета, Танјуг, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!