Србија

Данас се обележава 74. годишњица рације у Чуругу

ЧУРУГ – Меморијално друштво “Рација 1942”, у сарадњи са Месном заједницом Чуруг и Српском православном црквом, организоваће данас обележавање 74. годишњице од почетка Рације у Чуругу, када је у злогласној акцији мађарских фашиста сурово ликвидирано више од 400 мештана овог села у Шајкашкој.

Парастос жртвама Чурушке рације биће одржан у Музеју жртава рације Чуруг у 12 часова, а служиће војни свештеник јереј Ђорђе Стоисављевић, заједно са чурушким свештеницима протонамесником Петром Тривуновићем и јерејем Зораном Регодићем.

Након парастоса, у Музеју жртава рације, венце ће положити председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор и председник Меморијалног друштва “Рација 1942” Милан Радомир. На самом месту страдања, на Трећој рампи на обали Тисе, венци ће бити положени у среду, 6. јануара 2016. године.

Након полагања веназа, званицама ће се обратити Чедомир Божић, председник Општине Жабаљ, Његова екселенција др Атила Пинтер, амбасадор Мађарске у Србији, Мирослав Васин, потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за привреду, запошљавање и равноправност полова, Иштван Пастор, председник Скупштине Војводине.

Такође, званицама ће се обратити и бригадни генерал Жељко Петровић, командант Прве бригаде копнене војске Србије, Јулиа Телеки, представник Мађарске заједнице и Јасмина Јуришин, секретар Меморијалног друштва.

Према подацима Меморијалног друштва, у јануару 1942. године је, за само десетак дана рације, у Чуругу је зверски убијено најмање 86 деце старости до 15 година, у Жабљу је убијено 51 дете, у Ђурђеву 56 а у Господинцима дванаесторо.

Упоредо са оном у Чуругу, рација је од 4. до 9. јануара 1942, трајала и у Жабљу, Госпођинцима, Мошорину, Ђурђеву и другим местима Шајкашке, да би крвави крешчендо достигла у Новом Саду, од 21. до 23. јануара.

Најзад, до краја јануара мађарска жандармерија и војска су невине људе убијале и у Бечеју, Србобрану и другим местима.

Повод за тај масовни и раније испланирани покољ цивилног становништва, била је једна акција припадника народноослободилачког покрета у том подручју, у којој су мађарске окупационе трупе имале десет погинулих.

Према подацима мађарских војних кругова, до којих је дошао посланик Странке малих поседника у ондашњем Парламенту Мађарске Ендре Бајчи Жилински, јануарска геноцидна рација однела је најмање 12.763 жртве.

Меморијално друштво “Рација 1942” је током четири године свог постојања и рада, дошло до докумената и сведочанстава која потврђују тачност тврдњи Жилинског, честитог и храброг човека, који је изгубио живот бранећи достојанство и права жртава рације.

РТВ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!