Економија

Ђелић будући приватизациони саветник за продају Комерцијалне банке

Српски банкарски сектор у првој половини године је остварио добит од 35,2 милијарди динара или близу 300 милиона евра.

Након добити веће од пола милијарде евра остварене прошле године, ова ће изгледа бити још и боља. Упоредо са опоравком профитабилности у банкарском сектору се дешава и дуго најављивани процес консолидације. Већ више од деценије стручњаци, па и сами банкари говоре да је 30 и више банака превише за овако мало и сиромашно тржиште. Након избијања кризе од 2011. године број банака је почео да се смањује, на жалост због банкрота банака са, углавном, значајним државним власништвом, што је пореске обвезнике коштало близу милијарду евра. Други талас консолидације одвија се последње две, три године током којих је чак девет банака променило власника, а још две то очекује у наредној години.

Најважнији догађај у банкарском сектору сасвим сигурно биће продаја Комерцијалне банке у којој је држава са 41,74 одсто акција највећи акционар. Министарство финансија расписало је половином октобра позив за избор приватизационог саветника Комерцијалне са роком за достављање понуда до 12. новембра иако је 2015. године већ изабрана јапанска инвестициона банка Номура за исти посао. Из Владе никада није стигло објашњење шта је урадила Номура и зашто се тражи нови саветник за исти посао. Како Данас незванично сазнаје из добро обавештених извора нови приватизациони саветник највеће банке у државном власништву биће француска консултантска кућа Лазард, која је већ ангажована на неким великим пословима у Србији.

Лазард саветује државу код концесије Аеродрома Никола Тесла коју је добио француски Ванси ерпортс. Иако је Ванси требало још у септембру да преузме управљање аеродромом (и уплати фиксни део концесионе накнаде од 501 милиона евра), ово је обављено тек крајем прошле недеље.

Лазард је саветовао и Телеком Србија приликом неуспешне приватизације 2015. године када понуде нису задовољиле Владу Србије. Тада је откривено да је ова инвестициона банка имала споразум о аквизицијама инвестиционог фонда Аполо у Европи који је био и један од конкурената за куповину Телекома па је било спекулација да постоји конфликт интереса у овом послу.

У региону, Лазард је саветовао словеначки државни фонд СОД приликом продаје Нове кредитне банке Марибор 2015. године. У словеначкој јавности ова приватизација наишла на критике јер је НКБМ продата америчком инвестиционом фонду Аполо који је наступио заједно са ЕБРД-ом за 250 милиона евра. Само две године раније држава је докапитализовала посрнулу банку са чак 870 милиона евра, од чега 250 милиона у државним обвезницама, а остало у готовини.

Како било за Комерцијалну банку влада велико интересовање у финансијском свету. До сада је заинтересованост показала ОТП банка, мада уколико се реализује преузимање Сосијете женерала које је већ договорено, ОТП би са Комерцијалном имао око 25 одсто тржишта и питање је како би на то гледале Народна банка Србије и Комисија за заштиту конкуренције. Како је Данас већ известио, амерички инвестициони фонд Риплвуд адвајзорис је изразио заинтересованост за удео у Комерцијалној, а занимљиво је да је шеф овог фонда Тимоти Колинс својевремено радио за Лазард. Такође, у банкарским круговима се појавила и информација да је Директна банка у власништву бизнисмена Андреја Јовановића и Бојана Миловановића такође заинтересована за Комерцијалну. Њих двојица су 2016. купили Кредитну банку Марибор из Крагујевца и преименовали је у Директну банку, а са њом у априлу ове године купили Пиреус банку. Такође, међу интересентима се спомињу и аустријске банке Рајфајзен и Ерсте. Председник ИО Ерсте банке Славко Царић је још пре две године изјавио како је ова банка заинтересована за куповину неког од већих конкурената, а уз то је Ерсте банка у већини централноевропских земаља водећа банка, док је у Србији седма са тржишним учешћем од пет одсто.

Код Комерцијалне банке постоји и компликација у виду мањинских власника ЕБРД-а са 24,4 одсто и ИФЦ са 10,15 одсто власништва који имају тзв. пут опцију која им даје право да држави продају своје уделе и то како је прошле године изјавила премијерка за 252 милиона евра. Како незванично сазнајемо инвеститори су одлучили да не искористе ово право бар до лета 2019. године.

Сва банкарска тумбања

Током 2016. године Хипо алпе адриа је променила име у Адико банку након што ју је преузео амерички инвестициони фонд Адвент, а те године су и српски бизнисмени купили Кредитну банку Марибор и преименовали је у Директну. Такође, у децембру 2016. Банк оф Чајна је добила дозволу НБС. Почетком 2017. године Марфин банка је добила новог газду и преименована у Експобанк, а АИК банка Миодрага Костића је купила грчку Алфа банку и променила јој назив у Јубанку да би је затим утопила у АИК. У овој години било је бурно јер је Теленор банку преузео чешки ППФ фонд, затим Директна је преузела Пиреус, а ових дана је објављена вест о договору да ОТП преузме Сосијете женерал. У октобру је власништво и име променила и руска ВТБ банка поставши АПИ банка након што је централу купио руски бизнисмен Андреј Шљаховој.

У 2019. години очекује се продаја државних акција у Јубмес банци, као и продаја Комерцијалне банке.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Иза свако зашто стоји одговор, зато. Иза сваког промашаја политичара има оправдања, омета их народ i опозиција? Када се све заврши, промоцију организују политичари, а народ им служи да аплаудира, зашто? Чуди се глупостима које чине они који за себе мисле да су најпаметнији, јер се глупости не чују од јачине и буке аплауза. На крају успех је запечаћен, оним браво шефе. Зашто?

    ♣ Мој вођа се учи на туђим грешкама, али зато своје велича.
    ♣ Наше политичаре прислушкују да утврде кога они ипак слушају.
    ♣ Знам свој посао, а од школске спреме имам само књижицу моје партије.
    ♣ Гладни, осим хране, најзад су сити свега.
    ♣ Реструктуирање фирме није ме изненадило. Дочекао сам га празних руку.
    ♣ Није тачно да мој директор нема идеје. Има, ал’ само луде!
    ♣ Моја фирма све више личи на пијанца, који свако јутро прича о штетности алкохола, а ни једно вече не дочека трезан.
    ♣ Он мисли да његово време тек долази. Бојим се да га не прегази!
    ♣ У мом предузећу не требају басне. Видимо их у оригиналу.
    ♣ Прекинут је ланац криминала. Сада се удвостручио.
    ♣ Не дозволите увођење дан лажова. Довољни су јавна наступања Сосе.
    ♣ Добар је к`о лебац, од њега нема хлеба.
    ♣ Не питајте га дали краде, питајте га колико краде?
    ♣ Бојим се да садашња хапшења криминалаца не буде као спортски риболов. Ухвати па пусти.
    ♣ А сада свега му је доста, остао је без ичега!
    ♣ Како је у вину истина, шефу наручујем искључиво вино.
    ♣ Неки само једном уђу у факултет. Само када подигну диплому.
    ♣ Да нисмо ми оно што смо, не би били што јесмо!?
    ♣ Осим продаје РТБ Бор, продадоше му и име. Носио га цео век, па му досадило!
    ♣ Направио је велика дела. Да, углавном кривична.
    ♣ На састанцима мог предузећа препоручује се обавезно присуство психијатра и психолога!
    ♣ Није(?) толико луд, а ужива у својим лудостима!
    ♣ Није битанга, само га васпитавали битанге.
    ♣ Бићемо војно неутрални. Онда, када нећемо имати војску.
    ♣ Земља смо труба. Све оде на добош.
    ♣ Не туците децу по глави. Тамо им је ускладиштена роба за извоз.
    ♣ Он је канибалиста. Кад-год неко му противуречи узме га на зуб.
    ♣ Менаџмент мог предузећа одбацио је труст мозгова уводећи трус мозга.
    ♣ Препорука нашим вођама: Не дозволите да живи завиде мртвима.
    ♣ Канал Дунав- Морава-Вардар-Егеј, и ако нема воде, треба га градити. И пољски клозет нема воду, па успешно ради.
    ♣ За сараднике не треба бирати послушне. Може се десити да послушају и своју савест.
    ♣ Његова тортура је исправна. Паметнији попушта – живчано!
    ♣ Он образа нема. Бадава и главу чува.
    ♣ Политичари трпе притисак споља. Народ изнутра.
    ♣ Нашим политичарима плата није велика, али им је зато зарада солидна.
    ♣ У нашем календару убацити, поред олимпијске, и гладну годину.
    ♣ Ипак је боље што крешу пензије, а не пензионере!
    ♣ Моја пензија је мој понос параде ината.
    ♣ Пензионери су спремни да гладују, ако је услов за бољи живот.
    ♣ Само што нисмо изашли из кризе. Она већ пакује кофере?

    Све је то урађено само зато!

  2. Неће стићи ово да ураде јер ће у 2019 да се појача криза која никада није престала и биће више последица него 2007-2008.
    Народе СРПСКИ сређуј кућу у селу ако ти остала од деде.

  3. Zato se prcko kepec javlja sa predlogom “za ispitivanje imovine” i “hapsenje lopova”!?
    Sta je, prcko, opet bi malo da pljackas, divljate pa ponestalo plena?
    M’rs, gaduro pederska, u rupu u kojoj si trenutno, m’rs, smrdljiva trula lesino!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!