Србија

Ђерлек: Све је спремно за ковид пропуснице, ускоро финална одлука

Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек рекао је да се очекује да ће седница Kризног штаба бити, као што је то најавила и премијерка Ана Брнабић, у наредних неколико дана, и на њој ће бити донета финална одлука о ковид пропусницама, за које је, како је додао, све спремно.

„Ја нисам особа која би могла да вам да конкретан одговор када ће бити седница Kризног штаба, сви очекујемо да ће то бити у наредних неколико дана. све је спремно што се тиче ковид пропусница, чека се та финална одлука, да се види ко је све у игри – да ли су то само ноћни клубови, ресторани, кафићи. Знамо да прехрамбени објекти нису у игри, јер заиста желимо да испоштујемо све уставне форме и не кршимо права наших грађана, а са друге стране да зауставимо ширење инфекције и да не дискриминишемо људе по било којој основи“, рекао је Ђерлек на отварању Националног комуникационог центра у Институту за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, а пренела је Н1.

Истакао да ће и ковид пропуснице бити један вид популаризације вакцинације.

Kада се ради о тренутној епидемијској ситуацији, до сада је 53 одсто грађана вакцинисано првом дозом, док је 51 одсто вакцинисано трећом дозом. Стручњаци кажу да то није довољно за колективни имунитет и апелују на људе да се вакцинишу, јер сматрају да је вакцинација једини начин да се вратимо нормалном животу.

Они су најавили да ће „држава различитим мерама мотивисати грађане да се вакцинишу, јер је то неопходно да се победи коронавирус“.

Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у партнерству са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), испоручила је опрему за Батут у Београду и 23 локалне и регионалне здравствене институције. Ову опрему ће, како је саопштио УНДП, користити стручњаци за заразне и друге болести у Србији, како би лакше могли да координирају активности у борби против пандемије ковид-19.

„Овај и сви други наши напори да помогнемо Србији у борби против ковида предузети су у складу са приоритетима које су одредили наши партнери из институција у Србији. Ускоро ћемо пружити додатну подршку како бисмо подигли свест о важности вакцинације, јер је свеобухватна вакцинација једини начин да се вратимо нормалном животу“, рекао је амерички амбасадор Ентони Годфри.

Донирана опрема, у вредности од 70.000 америчких долара, већ је спремна за коришћење. УСАИД је такође финансирао обнову просторије у којој се налази Национални комуникациони центар.

Сваки од 23 института који чине Мрежу јавног здравља Србије (у Суботици, Зрењанину, Kикинди, Панчеву, Сомбору, Новом Саду, Сремској Митровици, Београду, Шапцу, Ваљеву, Пожаревцу, Kрагујевцу, Ц́уприји, Зајечару, Ужицу, Чачку, Kраљеву, Kрушевцу, Нишу, Пироту, Лесковцу, Врању и Новом Пазару) такође је добио нову ИТ опрему која ће им олакшати међусобну кризну комуникацију у реалном времену.

„Национални комуникациони центар за јавно здравље у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ има улогу у унапређењу комуникације и координације јавно здравствених активности како у ванредним, тако и у редовним околностима. Брза процена ресурса и активности јавно здравствених служби и њихов одговор на здравствени ризик у локалним срединама су од непроцењивог значаја за управљање у кризним ситуацијама, а један од задатака Института и мреже завода је управо контрола и превенција болести и одржавање потребне спремности за реаговање у ванредним ситуацијама“, истакла је директорка Института за јавно здравље Србије Верица Јовановић, додајући да је „са новим технологијама Националног комуникационог центра за јавно здравље унапређена спремност за реаговање у пандемији ковид-19.

Нови Национални комуникациони центар помоц́и ц́е Батуту да боље координира процес вакцинације који је у току и усмери јавне здравствене ресурсе како би заштитио здравље грађана Србије у складу са приоритетним потребама, током и након пандемије ковид-19, наводи се у саопштењу УНДП.

„Kреирали смо дигиталну мрежу експерата за јавно здравље у читавој земљи и омогућили да могу да међусобно комуницирају 24 сата седам дана у недељи. Ова брза и континуирана размена података са терена помоћи ће у координацији националних напора да се одговори на ковид-19 пандемију, управља процесом вакцинације и очува здравље грађана“, рекла је Франсин Пикап, стална представница УНДП-а у Србији.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Jedno je podsticaj a drugo diskriminacija.. Mozete vi da placate i 10h eura, popuste po radnjama, vauceri i slicno. Braneci nekom jeste da se ne radi o nuznoj potrebi hrana, voda, ali ima ljudi koji rade po trznim centrima, u buticima i slicnoj delatnosti a o restoranima i kaficima da se i ne prica. Ostace puno bez posla ali i vlasnici zatvarace polako osim ako ne pustaju opet sve a cisto formalno kao uvedeno. Skoro 7 posto je primilo 3.dozu, tako da vise preterivanja je dozlogrdilo svima. Da li ce vaziti za ministarstva, javna preduzeca, vrtice, skole. Sad koriste izgovor zbog bolovanja ali nerealno je tako nesto uvoditi za trzne centre i privatne kafice i ne dozvoliti ljudima da rade. Ne mirise na dobro, nemiri i kradje pocece selektivno a posle bice nezaustavljivo

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!