Хроника

Док се патријарх Иринеј спрема за Ватикан, кува се побуна владика подржаних од Москве!

Сукоб екумениста и светосаваца међу српски владикама прети да ескалира: група утицајних владика добила подршку Московске патријаршије и патријарха Кирила да осујети зближавање са папом.

У самом врху Српске православне цркве дошло је до озбиљних подела поводом најављене посете патријарха Иринеја и најугледнијих чланова Синода СПЦ Ватикану, као и позива папи да дође у Србију.

За читаву збрку око позива патријарху да посети Ватикан није крив зрењанински бискуп др Ладислав Немет, кога је владика бачки Иринеј покушао да оптужи да је измислио и позив и прихватање позива.

– Владика бачки је само покушао да смањи штету јер један део владика, посебно оних који се противе приближавању са Римокатоличком црквом, није ни био обавештен да се воде веома озбиљни разговори о патријарховој посети Ватикану и доласку папе Фрање у Србију. Бискуп Немет се можда мало истрчао, објавивши преурањено поверљиву информацију, али је у суштини све што је он рекао тачно – наводи наш одлично обавештени извор из СПЦ.

Како каже, приликом недавне посете Београду шеф ватиканске дипломатије Доминико Мамбрети пренео је јасне сигнале врха Римокатоличке цркве да им је изглађивање односа са СПЦ међу приоритетима.

– Сада делује чак и помало смешно када епископ бачки Иринеј, као гласноговорник СПЦ, покушава да представи да се са Мамбертијем, који је један од папиних најповерљивијих људи, у Београди разговарало чисто протоколарно, кад је свима јасно да није тако. Напротив, позив патријарху да дође у Ватикан и те како постоји и тачно је и да је тај позив начелно прихваћен. Баш као што је тачно и да се већ месецима ради на томе да папа крајем следеће године или почетком 2016. дође у Србију – каже наш саговорник.

Мамберти је, каже наш извор, пренео патријарху, али и државном врху Србије да је у Ватикану веома озбиљно примљено писмо СПЦ у ком се изражава протест због намере да се Алојзије Степинац прогласи за свеца, као и незадовољство што се папа ниједном није оградио од злочина почињених у Јасеновцу.

– Порука Ватикана је да ће папа првом згодном приликом осудити злодела почињена у Јасеновцу, док је ствар са Степинцем мало компликованија, с обзиром на инстистирање хрватске цркве да се он канонизује, али и ту постоје неке могућности да се постигне компромис. Највећа препрека Иринејовој посети Ватикану и папином доласку у Србију тренутно су ипак поједине владике у СПЦ, које се оштро и врло гласно противе зближавању са Римкатоличком црквом и у томе имају подршку великог броја верника. Међутим, како се то каже, камен се закотрљао и тешко да неко може да га заустави, посебно што постоји и притисак државног врха да се због јаког дипломатског утицаја Ватикана папа што пре позове у нашу земљу – закључује наш саговорник.

Спрема се побуна против патријарха

Неколико утицајних владика СПЦ, под “патронатом” Московске патријаршије и патријарха Кирила, отворено ће устати против патријарха Иринеја и зближавања са Ватиканом, сазнајемо од другог нашег позданог саговорника из патријаршије СПЦ.

– Посета Доминика Мамбертија је упалила лампицу код владика у врху СПЦ, а таквих није мало и прилично су утицајни, који се противе зближавању са Ватиканом. Подршка им је стигла и из Москве и тако је направљен фронт црквених великодостојника који су мање-више поручили патријарху Иринеју да пази шта ради, иначе би могао да се суочи са правом побуном унутар СПЦ – каже наш извор.

Наш саговорник каже да је утицај Московске патријшије на СПЦ знатно порастао последњих година, упоредо са државничким приближавањем Србије Русији, и јасно је да ће незадовољне владике имати логистичку подршку из Москве. Управо због тога нико се и не усуђује да прогнозира чији ће интереси превагнути, а много тога зависиће и од политичке ситуације и даљег опредељивања Србије између ЕУ и Русије.

НАШЕ НОВИНЕ

фото: ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. PENZIONERI POSLANICI UŽIVAJU
    Za samo dva meseca legne im prosečna godišnja penzija!

    Pojedini penzioneri, koji su u isto vreme i poslanici u Skupštini Srbije, za dva meseca zarade više 500.000 dinara, što je više od godišnjeg primanja običnog penzionera, koji dobija samo prosečnu penziju od oko 24.000 dinara. Penzionisani parlamentarci primaju poslaničku platu, plus obavezan paušal, naplaćuju i do 100 hiljada dinara mesečno na ime troškova prevoza, a na sve to, na račun im svakog meseca legne i penzija, koja po pravilu debelo premašuje republički prosek.
    Njihove mlađe kolege, ukoliko imaju dve funkcije, jedne plaćene fotelje moraju da se odreknu, ali penzionisani predstavnici građana nemaju taj problem, jer zakon dozvoljava da im, osim penzije, na račun legne i poslanička plata.

    Tako ćemo dok se ne promeni zakon: Čolaković (PUPS)

    Prema podacima iz skupštinske evidencije i sa sajta Agencije za borbu protiv korupcije, građani iz svog džepa najviše novca izdvajaju za poslanike Srpske napredne stranke (SNS) Momira Stojanovića i Jezdimira Vučetića, a slede predstavnici Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Momo Čolaković i Milorad Stošić (vidi tabelu).
    Naprednjak Stojanović je tokom maja i juna zaradio 407.634 dinara po osnovu plate i penzije, a nije zaobišao ni skupštinsku blagajnu, na kojoj je za dvomesečne „troškove vožnje“ podigao 180.441 dinar.

    Rekorder: Naprednjak Momir Stojanović za dva meseca inkasirao skoro 600.000 dinara

    – Penzija je stečeno pravo. Moj dodatni angažman u parlamentu je plaćen. Tako je po zakonu – pravda se Stojanović

    Pupsovac Čolaković je u maju i junu zaradio čak 531.564 dinara. On u Skupštini prima platu od oko 120.000 dinara, poštar mu na vrata donese penziju od 85.000 dinara, a za ova dva meseca sa skupštinske blagajne podigao je još 121.564 dinara na ime korišćenja sopstvenog vozila. Čolaković kaže da je sve to „normalno i po zakonu“.
    – Svi penzioneri u Skupštini to rade, primaju platu i penziju. Tako ćemo dok se ne promeni zakon – jasan je Čolaković.
    Socijalista Milutin Mrkonjić prima platu u Skupštini od 99.534 dinara, paušal od 30.354 dinara, a ujedno i penziju od 109.398 dinara.

    a – Ma, sve je po zakonu, dušo!
    Mićun za sat zaradi skoro 40.000!
    Bez obzira na to što retko ulazi u parlament, poslanik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović nije se odrekao plate (poslanička plata 91.974, paušal 30.354), a osim zarade u Skupštini, redovno prima i penziju od 80.000 dinara. Tokom maja i juna Mićunović je od svih penzionera-poslanika najmanje vremena proveo u poslaničkoj klupi – svega 6 sati, 12 minuta i 27 sekundi, i za to vreme samo u parlamentu zaradio 244.656 dinara. To znači da su građani ovog iskusnog demokratu plaćali čak 39.460 dinara na sat!

  2. Oвакви људи стварају раздор у СПЦ што и јесте циљ.Некада, када су се знали приоритти овакве ствари су се врло једноставно решавале-ако би уоште до њих и дошло.А данас ово дегенерисано и усрано демократско зло са западним интерпретацијама и инструкцијама-то ће да нас докусури.

  3. Kako li obracunavate penzije obicnih smrtnika kadase ovi rasipa budzet na ovakve fosilne ostatke poslanika Blago receno ovo je pljacka od strane drzave

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!