Економија

Држава сиротињи отима и куће

Грађани Србије никад нису били сиромашнији, а око два милиона живи у дубокој беди. На државном казану храни се 40.000 душа, а та цифра била би и десет пута већа да има пара за отварање нових народних кухиња, јер гладних уста све је више, а социјалну помоћ у Србији прима чак пола милиона људи!

Мајска просечна плата од 357 евра у Србији најнижа је у региону, па ако је судити по томе Србија је најсиромашнија земља на Балкану. Просечна плата у Хрватској је 755 евра, у Босни и Херцеговини 418 евра, у Црној Гори 484 евра, а у Македонији 367 евра.

 Све што зараде грађани Србије дају за храну и комуналије, али много њих није у стању да плати основне трошкове попут грејања, воде или струје и због чега могу остати без крова над главом.

 Примера ради, Први основни суд у Београду тренутно има у раду више од 1,8 милиона предмета у којима повериоци преко суда траже наплату неплаћених рачуна за разне комуналне услуге а међу њима убедљиво предњачи Инфостан (рачуни за грејање, воду, одношење смећа…).

 Само у Београду Инфостан има око милион предмета, док остали повериоци као што су Електродистрибуција, Телеком и Паркинг сервис имају знатно мање..

Намирење потраживања од грађана који немају да плате дуг врши се и продајом непокретности, а према подацима суда, продаја стана или куће за намирење дуга тражи се у око 300 случајева само у Београду.

 Стога су све чешћи наслови у новинама “због дуга за грејање – заплена стана”, или “због неплаћене струје – намештај на добошу”…

 Крајем прошле године јавност Србије је била огорчена када је из новина сазнала да Скупштина Србије, Влада и Председништво за струју дугују невероватних 80 милиона динара (800.000 евра) Електродистрибуцији Београд, али да им се електрична енергија и даље несметано испоручује.

 Истовремено, деветочланој породици Новаков из Српског Итебеја, која живи од 12.000 динара месечне помоћи, струја је исечена због неплаћених рачуна…

 Економиста Данијел Цвјетићанин у изјави за “Вести” каже да је држава највећи дужник и према јавним предузећима, јер не плаћа струју, грејање, али и привреди. Стога је неморално да уз помоћ судске власти покушава да натера грађане да плаћају своје обавезе.

 – Нико не каже да не треба плаћати грејање, струју, телефон, али кад би држава платила своје обавеза и јавна предузећа и привреда би имала више новца – објаснио је др Цвјетићанин.

 Сиромаштво

Највећи број сиромашних, незапослених и корисника народних кухиња, према подацима Министарства рада и социјалне политике, налази се на југу и истоку Србије.
Иако би било логично да је у овим деловима Србије и највише прималаца социјалне помоћи, парадоксално, највећи број корисника је у Војводини, региону са најмањом стопом незапослености и сиромаштва. Око 40.000 људи, од чега је 6.000 деце, до јединог оброка дневно долази у некој од 70 народних кухиња. 

Дуг од милијарду евра

 Државне институције, локалне самоуправе, јавна и комунална предузећа привреди дугују више од милијарду евра, тачније око 107 милијарди динара. Недавно објављени финансијски извештаји показују да је прошлу годину српска привреда завршила у минусу од 90 милијарди динара. Губитку су кумовала и међусобна потраживања, чији је ниво немогуће утврдити, а најгрубље процене су баратале са износом између три и четири милијарде евра, тако да су многи су спас потражили у кредитима.

 

Вести 

 

 


Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!